Wojciech Pszoniak nie żyje
Fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EAST NEWS
POŻEGNANIE

„Dziś rano odszedł od nas Wielki Artysta”. Wojciech Pszoniak nie żyje

Wybitny aktor miał 78 lat

Ksenia Krasko 19 października 2020 09:54
Wojciech Pszoniak nie żyje
Fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EAST NEWS

Niezwykle smutna wiadomość zaskoczyła wszystkich w poniedziałkowy poranek. Nie żyje Wojciech Pszoniak, wybitny aktor teatralny i filmowy. Informację o śmierci artysty jako pierwszy przekazał ks. Andrzej Luter.

Wojciech Pszoniak nie żyje

„Dziś o 6.08 rano odszedł od nas Wielki Artysta. Wojciech Pszoniak”, poinformował ks. Andrzej Luter, który towarzyszył artyście w ostatnich dniach jego życia. „Napisałem krótkie wspomnienie, które udostępniam. Brak słów”, wyznał na swoim Facebooku. 

„Przeżył 78 lat. Jeden z tych największych! Jeden z kolosów powojennego polskiego teatru i filmu. Wspaniały aktor i artysta. Niemal do samego końca w domu pod czułą i bohaterską opieką Basi, swojej wspaniałej żony. Otoczony miłością. Dzięki tej miłości mógł jakoś znieść swoje cierpienie”, wspomina duchowny.

„Ostatnie godziny musiał jednak spędzić w szpitalu. Ten cholerny rak, już nawet nie wiem czego – na końcu wydawało się, że rak wszystkiego – był bezlitosny. Bywałem u niego w ostatnich tygodniach, dniach i godzinach życia. Pragnął sakramentów, ale i rozmów. Jedna z nich, na dwa tygodnie przed śmiercią, trwała kilka godzin. Tydzień później kolejne spotkanie, ale to już było bardziej milczenie, i bezradność. Wielki aktor nie mógł już nic powiedzieć, każde słowo przychodziło mu z trudnością”, ujawnia.

„Wojtku, dziękuję Ci ze te wspaniałe „rekolekcje”. Te spotkania i Twoje słowa wypowiedziane w czasie świadomego umierania były ważne także dla mnie. Nie zapomnę ich nigdy, tak jak i Ciebie nie zapomnę. Zresztą Ciebie nikt nie zapomni, będziesz żył wiecznie dzięki swoim rolom”, pożegnał aktora ks. Luter.

Dziś o 6.08 rano odszedł od nas Wielki Artysta. WOJCIECH PSZONIAK. Napisałem krótkie wspomnienie, które udostępniam....

Opublikowany przez Andrzeja Lutra Poniedziałek, 19 października 2020

Wojciech Pszoniak urodził się w 1942 roku we Lwowie. W młodości chciał zostać muzykiem, jednak ostatecznie ukończył PWST w Krakowie. Występował na deskach m.in. krakowskiego Teatru Starego, oraz Teatru Narodowego i Powszechnego w Warszawie. W latach 80. wyjechał do Paryża, gdzie kontynuował karierę teatralną. W 2008 roku otrzymał francuski Order Zasługi za „wkład w rozwój stosunków polsko-francuskich w dziedzinie kultury”.

Znany jest z ról w takich filmach, jak Ziemia obiecana, Wesele, Danton i Korczak Andrzeja Wajdy, Austeria Jerzego Kawalerowicza, Bitwa Warszawska 1920 Jerzego Hoffmana, czy Mniejsze zło Janusza Morgensterna.

„Moje myślenie o świecie, o ludziach, o życiu, mój stosunek do świata jest stosunkiem aktorskim – tak jak kompozytor słyszy dźwięki świata, a lekarz patrzy na człowieka przede wszystkim przez pryzmat jego zdrowia – wychodzi ponad swój zawód”, mówił Wojciech Pszoniak [cytat za onet.pl].

Aktor walczył z chorobą nowotworową. Miał 78 lat. 

Źródło: Onet

Wojciech Pszoniak nie żyje
Fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EAST NEWS

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.