Wielka Brytania. O tym skandalu było głośno przez lata! Karol przyznał się do zdrad w wywiadzie
Nagranie wstrząsnęło światem
- Maria Elas
W listopadzie 1994 r. opublikowany został wywiad, w którym książę Karol przyznał się do niewierności swojej żonie, księżnej Dianie. Chociaż początkowo nie wyznał, kto był obiektem zdrady, niedługo później potwierdzono, że jego kochanką była Camilla Parker-Bowles. Ta sytuacja wywołała ogromny skandal i kryzys na dworze królewskim. Brytyjczycy debatowali, czy najstarszy syn Elżbiety II jest godny zostać królem.
Kryzysowe czasy dla Windsorów w „The Crown 5”
Po niespełna 30 latach skandaliczny wywiad został przedstawiony w serialu „The Crown”. Piąty już sezon netfliksowskiego hitu skupia się na latach 90. ubiegłego wieku, przez wielu uważanych za jedną z najbardziej kryzysowych dekad dla brytyjskiej rodziny królewskiej. Rozpad małżeństwa jednej z ulubionych i najbardziej popularnych par tamtych czasów nie przeszedł bez echa: Brytyjczycy głośno wyrażali swoje oburzenie życiem prywatnym Windsorów.
Powrót to tamtych wydarzeń za sprawą serialu wydaje się według niektórych dość niebezpieczny dla monarchii osłabionej śmiercią królowej Elżbiety II. Przedstawiane tam bowiem sceny są raczej niekorzystne dla jej członków, ponieważ kryzys pod koniec ubiegłego wieku nie dotknął tylko małżeństwa Karola i Diany, a prawie całej rodziny. To właśnie wtedy dwójka młodszego rodzeństwa następcy tronu również rozstała się ze swoimi partnerami, a zamek na Windsorze uległ zniszczeniu podczas pożaru.
Czytaj także: Książę Filip rozważał pozew przeciwko Netfliksowi. Poszło o jedną scenę w „The Crown”
Zamek Windsor w trakcie pożaru, 1992 roku
The Crown: Ślub z księciem nie gwarantuje życia z bajki
Serial w piątym sezonie w dużej mierze skupia się na wydarzeniach z lat 90., między innymi tych dotyczących skandali wokół relacji Karola i Diany. Małżeństwo, które uchodziło od lat za wzór do naśladowania, rozpadało się na oczach mediów i milionów Brytyjczyków. Gdy w październiku 1992 roku ukazała się biografia księżnej „Diana. Prawdziwa historia” autorstwa Edwarda Mortona, wszystko stało się jasne: idealna rodzina książąt Walii była fikcją. Diana wyznała także, że będąc żoną przyszłego króla, była bardzo nieszczęśliwa, a o wsparciu rodziny królewskiej mogła zapomnieć. W książce napisanej na podstawie nagrań wypowiedzi księżnej przeczytać możemy o jej problemach ze zdrowiem psychicznym oraz próbach zebrania dowodów na niewierność męża.
Niedługo po publikacji tej skandalizującej pozycji para książęca ogłosiła separację, a na początku 1993 roku do mediów wyciekła prywatna rozmowa Karola z Camillą, w której nie szczędzili sobie pieszczotliwych oraz sprośnych wyznań. Przyszły król powiedział nawet swojej kochance, że chciałby zostać… jej tamponem! Od tego słowa powstała nazwa afery – „Tampongate”. Skandaliczne wypowiedzi zdawały się wzbudzać jeszcze więcej oburzenia niż rozmowa pomiędzy Dianą a jej kochankiem, która wyciekła do gazet w 1992 r. W zapisie, który ukazał się w „The Sun”, przeczytać można było, jak mężczyzna, z którym rozmawiała księżna, nazywał ją wielokrotnie „kochanie”, a także „squidgy”, od którego wzięła się nazwa skandalu „Squidgygate”. Podczas tej rozmowy Diana wyznała, że obawia się, że jest w ciąży. Nie zdradziła jednak, kto mógłby być ojcem dziecka.
Wiele osób sądzi, że niekoniecznie mógł być nim Karol: według tej teorii Diana miała kilku kochanków, z którymi dopuszczała się zdrad. Spekulowano nawet, że jej młodszy syn, Harry, jest również owocem jej pozamałżeńskiego romansu z Jamesem Hewittem.
Czytaj także: W serialu „The Crown” pojawił się polski akcent, jednak nie wszystkim widzom się spodobał
Wyznania księcia Karola. Wywiad, który zniszczył jego reputację
Od dnia, w którym para książęca ogłosiła swoją separację, ani książę Karol, ani księżna Diana nie zabrali głosu na ten temat przez ponad rok. Dopiero 18 miesięcy później książę zdecydował się przerwać ciszę i udzielił wywiadu Jonathanowi Dimblebyowi. Rozmowa ta miała być uczczeniem 25. Rocznicy objęcia przez Karola stanowiska księcia Walii. Dziennikarz spędził w towarzystwie następcy tronu wiele dni, czego efektem było ponad 180 godzin nagranych rozmów. Z ogromu materiału wybrano 2,5 godziny wypowiedzi Karola, z których zmontowano film dokumentalny „Charles: The Private Man, the Public Role”, który później został wyemitowany w telewizji.
W wywiadzie poruszano wiele tematów, odnoszących się głównie do podsumowania pracy jako członka rodziny królewskiej i reprezentowania korony, jednakże dziennikarz dostał także pozwolenie na zadawanie bardziej prywatnych pytań. „Otrzymałem zgodę na zadawanie takich pytań, jakie chciałem zadać” wyznał później Dimbley. Reporter skorzystał z okazji i zapytał księcia o jego relacje z synami, życie rodzinne, a także jego małżeństwo i romanse. Chociaż na początku Dimbley nie uzyskał jednoznacznej odpowiedzi, a książę wszystkiemu zaprzeczył, po pewnym czasie podczas kolejnej rozmowy zdecydował się powtórzyć pytanie, a uzyskana odpowiedź zmieniła oblicze monarchii już na zawsze. Jak wyjawił Max Hastings, były redaktor „Daily Telegraph”, ktoś przekonał księcia, żeby się przyznał. „Powiedziano mu: prędzej czy później to i tak wyjdzie. Lepiej więc, żeby powiedział to w spokojnej, empatycznej formie” mówił Hastings w filmie dokumentalnym w 2020 roku.
Film wyemitowany został na antenie stacji ITV 20 listopada 1994 roku. To właśnie tego dnia 13 milionów Brytyjczyków usłyszało po raz pierwszy, jak następca tronu przyznaje się do romansowania poza małżeństwem z Dianą. Dimbley przedstawił księciu zarzut, że przez jego „relację z Camillą Parker Bowles był nieustannie niewierny od samego początku małżeństwa”. Książę wyjaśnił tę sprawę, tłumacząc, że z Camillą łączy go „głęboka przyjaźń”, jednakże te zarzuty nie mają zbyt wiele wspólnego z prawdą. W kolejnym pytaniu, które dziennikarz zadał księciu Walii, pytał on wprost, czy Karol „był wierny i uczciwy wobec swojej żony”, gdy brał z nią ślub, na co bez chwili zawahania książę odparł „tak”, jednakże po kilku sekundach ciszy zdecydował się kontynuować: „Dopóki nasze małżeństwo nie stało się nieodwracalnie zniszczone. Oboje się staraliśmy”.
Słowa wypowiedziane przez Karola zaszokowały odbiorców, ponieważ po raz pierwszy członek rodziny królewskiej przyznał się do romansów pozamałżeńskich. Biorąc pod uwagę jego miejsce w hierarchii i prawdopodobieństwo, że zostanie w przyszłości królem, wielu Brytyjczyków zbulwersowała jego postawa. Dziennik „The Sun” przeprowadził nawet badanie opinii publicznej, w którym aż 3/4 ankietowanych zagłosowało za tym, że Karol nie nadaje się na następcę tronu. Chociaż media wrzały, Pałac Buckingham nie zabrał głosu w tej sprawie. Jak podały wewnętrzne źródła, wiele osób odradzało Karolowi udział w filmie, a książę-małżonek Filip był wściekły na swojego najstarszego syna.
Czytaj także: Wielka Brytania. Zdradzał żony i je porzucał. Skandaliczne oblicze brata księżnej Diany
Suknia zemsty. Tak księżna Diana zareagowała na wywiad księcia Karola
W dniu, w którym wyemitowano dokument z księciem Karolem, Diana pojawiła się na uroczystym obiedzie na imprezie charytatywnej organizowanej przez „Vanity Fair”. Chociaż pierwotnie księżna miała włożyć inną sukienkę, zdecydowała się jednak na odważną, dość wyzywającą, jedwabną stylizację z odkrytymi ramionami. Chociaż jej przejście przed rzędami paparazzi trwało zaledwie pół minuty, Diana sprawiała wrażenie silnej i niezależnej kobiety. Biografka Sarah Bradford napisała, że Diana „udawała obojętność” w odniesieniu do programu, w którym jej mąż, z którym rozstała się dwa lata wcześniej, przyznał się publicznie do niewierności.
Księżna Diana w „sukni zemsty”, listopad 1994 roku