Viki Gabor
Fot. materiały prasowe
O TYM JEST GŁOŚNO

Viki Gabor otrzymała od Krakowa gigantyczne pieniądze!

W ten sposób miasto uhonorowało zwyciężczynię Eurowizji Junior

Konrad Szczęsny 10 stycznia 2020 16:14
Viki Gabor
Fot. materiały prasowe

Od czasu zwycięstwa w Eurowizji Junior 2019 jej nazwisko nie schodzi z pierwszych stron gazet. Tym razem za sprawą decyzji Rady Miasta Krakowa, która uhonorowała 12-latkę specjalnym stypendium artystycznym. Jego wysokość przyprawia o zawrót głowy!

Viki Gabor dostała stypendium od Krakowa

Inicjatorką przedsięwzięcia była radna z ramienia „Nowoczesnej”, Małgorzata Jantos. To za jej sprawą komisja kultury przegłosowała projekt, w myśl którego Viki Gabor, mieszkanka Nowej Huty, która jest wielką ambasadorką stolicy Małopolski, otrzyma Stypendium Twórcze Miasta Krakowa.

Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, jest to wyróżnienie prestiżowe, przyznawane przedstawicielom świata szeroko pojętej kultury. Do tej pory uhonorowano nim m.in. pisarzy, architektów czy muzyków. Do tego grona dołączyła właśnie 12-letnia zwyciężczyni Eurowizji Junior. Poza tytułem stypendysty, na jej konto trafi aż 10 tysięcy złotych.

Eurowizja Junior 2020 w Krakowie?

Lokalne media informuję również, że Rada Miasta Krakowa przegłosowania wniosek, by stolica Małopolski ubiegała się o miano organizatora Eurowizji Junior 2020. Przypomnijmy, że po zwycięstwie Viki Gabor w trakcie widowiska, które w 2019 roku zorganizowane zostało w Gliwicach prezes TVP Jacek Kurski potwierdził, że Polska po raz kolejny zgłosi swoją kandydaturę na gospodarza wydarzenia.

Póki co jednak Europejska Unia Nadawców, która podejmuje w tej sprawie decyzję, milczy. Nie wiadomo, kiedy poznamy werdykt. Natomiast radni Krakowa stosunkiem głosów 27:10 zdecydowali, że miasto będzie ubiegać się o tytuł gospodarza tegorocznej edycji widowiska, o ile organizacja przyznana zostanie po raz kolejny Telewizji Polskiej.

Wynik głosowania o niczym nie świadczy. Wiążącą decyzję podejmie bowiem prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski, który nie jest wielkim zwolennikiem tego pomysłu.

„Z drugiej strony to EBU może dać Telewizji Polskiej prawo do bycia (ponownie) gospodarzem imprezy, więc dopiero gdy to nastąpi, Kraków może zacząć się o konkurs starać. „W uzasadnieniu uchwały radni napisali, że Viki Gabor jest krakowianką, a ten międzynarodowy konkurs budzi duże zainteresowanie, zwłaszcza wśród ludzi młodych i jego organizacja może przynieść miastu korzyści promocyjne”, podaje Dziennik Eurowizyjny, powołując się na materiał krakowskiego oddziału TVP.  

Viki Gabor 24 listopada ubiegłego roku wygrała 17. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci:

Eurowizja Junior 2019, Viki Gabor, Superhero
Fot. Thomas Hanses (EBU)

Radni miasta zdecydowali się przyznać Viki Gabor Stypendium Twórcze Miasta Krakowa:

Eurowizja Junior 2019, Viki Gabor, Superhero
Fot. Thomas Hanses (EBU)

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.