Grób Piotra Woźniaka-Staraka
Fot. Beata Zawrzel/REPORTER
O TYM SIĘ MÓWI

Tak wygląda dziś grób Piotra Woźniaka-Staraka. Zaszły spore zmiany

Dzieło włoskich projektantów wzrusza do łez...

Gabriela Czernecka 3 lipca 2021 17:19
Grób Piotra Woźniaka-Staraka
Fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Tragiczna i nagła śmierć Piotra Woźniaka-Staraka mocno wstrząsnęła nie tylko jego najbliższymi, ale i całym światem kultury. Producent filmowy zmarł w sierpniu 2019 roku. Został pochowany w swojej posiadłości w Fuledzie na Mazurach, ale pojawiły się jakieś nieprawidłowości, które rozstrzygał w końcu sąd. Od jakiegoś czasu Piotr Woźniak-Starak miał także drugi, symboliczny grób na cmentarzu na warszawskich Powązkach. Początkowo znajdował się tam tylko kamień. Teraz tuż przed 42. urodzinami Staraka, które ten obchodziłby 10 lipca rodzina stworzyła dla niego przepiękny nagrobek. Ten widok wzrusza do łez...

Grób Piotra Woźniaka-Staraka

Powoli dobiegają końca prace nad grobem Piotra Woźniaka-Staraka. Przypomnijmy, że producent o wielkim sercu, a prywatnie oddany mąż, syn i przyjaciel zginął na jeziorze Kisajno równo rok temu. Piotr Woźniak-Starak został pochowany w posiadłości miliarderów w Fuledzie na Mazurach. Sąd Rejonowy w Giżycku uznał jednak, że wuj Piotra Woźniaka-Staraka, Mirosław S., dokonał nielegalnego pochówku. Istniało zagrożenie, że urnę z prochami trzeba będzie przenieść. Na warszawskich Starych Powązkach wystawiono więc zmarłemu reżyserowi drugą mogiłę. 

Wyjaśnienie pojawiło się na łamach Super Expressu: „miejsce pochowania szczątków zmarłego członka rodziny nie jest cmentarzem, a obiekt wybudowany na Fuledzie nie jest katakumbą, dlatego nie wolno było złożyć tam szczątków ludzkich. (...) Z uwagi jednak na fakt, że wybudowany obiekt nie narusza innych przepisów, jak również jest on neutralny dla środowiska, sąd odstąpił od wymierzenia obwinionemu kary, a obciążył go jedynie kosztami sądowymi”.

Zobacz: Sprawa nielegalnego pochówku Piotra Woźniaka-Staraka rozstrzygnięta. Sąd wydał wyrok

Tak wygląda dziś grób Piotra Woźniaka-Staraka na Powązkach

Rodzina już kilka miesięcy temu zapowiadała, że chce stworzyć nowy pomnik na powązkowskim cmentarzu. Dotychczas na warszawskich Starych Powązkach postawiono jedynie skałę z wyrytym imieniem i nazwiskiem oraz datą urodzin i śmierci. Teraz grób zmarłego producenta filmowego wygląda kompletnie inaczej. Rodzina wybudowała spektakularnych rozmiarów mauzoleum.

Za jego stworzenie odpowiadają włoscy projektanci. Nie ma wątpliwości, że mogiła robi ogromne wrażenie. Jak podaje Super Express, grobowiec wykonany jest z wysokiej jakości kamienia, który w częściach przyjechał do Polski z Włoch. Na miejscu składali go włoscy specjaliści. Warto dodać, że pokaźne rozmiary mogiły sprawiają, że jest ona widoczna również z daleka.Grób Piotra Woźniaka-Staraka miał być wzorowany na przedwojennych mogiłach. Nad wejściem do mauzoleum widnieje napis "Starak". Na dachu umocowany jest duży krzyż, z kolei przed samym wejściem umieszczony został świecznik, który jak podaje Super Express „przypomina gałęzie drzewa i pełni funkcję drzwi”. Widać, że rodzina zmarłego zadbała o to, by pamięć o nim wciąż była żywa...  

Grób Piotra Woźniaka-Staraka
Fot. Piotr Molecki/East News

Grób Piotra Woźniaka-Staraka
Fot. MAREK KUDELSKI/AGENCJA SE/East News

Grób Piotra Woźniaka-Staraka
Fot. MAREK KUDELSKI/AGENCJA SE/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.