Marta Kaczyńska, VIVA! Kwiecień 2011
Fot. Mateusz Stankiewicz AF PHOTO
WSPOMNIENIE

Tak Marta Kaczyńska uczciła urodziny tragicznie zmarłej mamy. Piękny gest

Jej wpis jest niezwykle osobisty i wzruszający

Konrad Szczęsny 22 sierpnia 2021 14:01
Marta Kaczyńska, VIVA! Kwiecień 2011
Fot. Mateusz Stankiewicz AF PHOTO

Ponad 11 lat temu w katastrofie smoleńskiej zginęli Maria i Lech Kaczyńscy. Córka prezydenckiej pary wciąż kultywuje pamięć po nich. W rocznicę urodzin ukochanej mamy Marta Kaczyńska udostępniła w sieci osobistą fotografię. W ten sposób uczciła pamięć pierwszej damy.

Śmierć Marii i Lecha Kaczyńskich: „najlepiej, żebyśmy odeszli razem”

10. kwietnia 2010 roku Polską wstrząsnęła informacja o katastrofie samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem. Zginęło w niej 96 osób, w tym Maria i Lech Kaczyńscy. Do dziś z okazji rocznicy przypominane są słowa z jednego z wywiadów, których udzieliła za życia pierwsza dama.

„Będę zawsze stać u boku Leszka, opiekować się nim aż do śmierci. Jestem ostoją męża. Przy mnie czuje się bezpiecznie. Nie wyobrażam sobie, żeby jednego z nas miało zabraknąć. Najlepiej, żebyśmy odeszli razem”, podkreślała Maria Kaczyńska. Tak też się stało...

Tragedia odcisnęła bolesne piętno na bliskich ofiar, w tym jedynej córce pary prezydenckiej, Marcie. 

„Nagle usłyszałam, jak dziennikarz mówi, że rozpoczęcie uroczystości opóźnia się z powodu problemów z lądowaniem. (...) Wierzyłam, że za chwilę usłyszę, że samolot z prezydencką delegacją właśnie wylądował. (...) Nadal dzwoniłam do rodziców. Wybierając numery jak automat, wciąż wierzyłam, że przeżyli. A potem w telewizji powiedziano, że wszyscy pasażerowie zginęli. Gdy odczytywałam po raz kolejny tekst wyświetlany na żółtym pasku informacyjnym, nadzieja gasła. Nagle zamknął się pewien rozdział życia, choć w tamtych chwilach nie mogłam w to uwierzyć”, wspominała dzień katastrofy w książce „Moi rodzice”.

41-latka kultywuje pamięć po tragicznie zmarłych Marii i Lechu Kaczyńskich. Regularnie odwiedza ich grobowiec na Wawelu, publikuje również osobiste zdjęcia w mediach społecznościowych przy okazji rocznic związanych z prezydencką parą.

Czytaj także: „Najlepiej, żebyśmy odeszli razem”. Historia miłości Marii i Lecha Kaczyńskich

Lech Kaczyński, Maria Kaczyńska, Lech i Maria Kaczyńscy, VIVA! 2005, main topic
Fot. Krzysztof Opaliński

Lech i Maria Kaczyńscy, sesja dla magazynu „VIVA!”, 2005 rok

Marta Kaczyńska uczciła rocznicę urodzin mamy. Opublikowała piękne zdjęcie

Nie inaczej było w sobotę 21. sierpnia, w rocznicę urodzin pierwszej damy. Wówczas Marta Kaczyńska zamieściła na swoim profilu na Facebook archiwalną fotografię swojej ukochanej mamy, która tego dnia skończyłaby 79 lat.

Zdjęcie wykonano w czasach młodości Marii Kaczyńskiej. Ma na nim włosy spięte w wysokiego kucyka i delikatnie uśmiecha się do obiektywu aparatu. „Dziś urodziny mojej mamy”, podpisała je córka prezydenckiej pary.

Internauci nie kryli wzruszenia. W komentarzach wspominali pierwszą damę, pisząc o niej z czułością i empatią.

„Wzór do naśladowania. Była pełna pokory i miłości. Ciepła Kobieta zawsze bliska memu sercu. Kobieta Anioł. Do zobaczenia Pani Mario w Niebie”, „Pani Mario jest Pani zawsze w mej pamięci jako matka, żona, człowiek i Pierwsza Dama Polski”, „Cudowna, wspaniała Kobieta. Miałem ten zaszczyt poznania Pani Marii osobiście. Bardzo Jej brakuje w tych trudnych czasach…”, czytamy.

Wpis jest niezwykle symboliczny i wzruszający.  

Czytaj także: Marta Kaczyńska: „Poczułam się tak, jakby mnie nie było, jakby i moje życie się skończyło”

Maria Kaczyńska
Fot. Krzysztof Opaliński

Maria Kaczyńska w sesji dla „VIVY!”, maj 2008 roku

Marta Kaczyńska z rodzicami Marią i Lechem, 1995 rok
Fot. CZESLAW CZAPLINSKI/FOTONOVA

Marta Kaczyńska z rodzicami Marią i Lechem, Warszawa, Wilanów, 1995 rok

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.