Szokujące doniesienia o losach Igi Cembrzyńskiej. Aktorka jest ubezwłasnowolniona?
Fot. Michal Wozniak/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Szokujące doniesienia o losach Igi Cembrzyńskiej. Aktorka jest ubezwłasnowolniona?

Brat aktorki oświadczył, że jego siostra jest przetrzymywana przez swoją szwagierkę

Dorota Falkowska 12 października 2022 21:02
Szokujące doniesienia o losach Igi Cembrzyńskiej. Aktorka jest ubezwłasnowolniona?
Fot. Michal Wozniak/East News

Iga Cembrzyńska w polskiej kinematografii zapisała się rolami w takich produkcjach, jak Rękopis znaleziony w Saragossie Jerzego Hasa, Salto Tadeusza Konwickiego, Hydrozagadka Andrzeja Kondratiuka czy w serialu Stawka większa niż życie. Ostatnie lata nie były jednak dla wybitnej aktorki łaskawe. W 2016 roku straciła ukochanego męża, Andrzeja Kondratiuka i od tamtego czasu zmaga się z wieloma przeciwnościami losu. Aktorka po tej stracie zupełnie się załamała i ukojenie znajdowała w alkoholu. Znajoma Igi Cembrzyńskiej zawołała wówczas na ratunek jej brata, Zbigniewa Cembrzyńskiego, który kilka dni temu opowiedział o jej losach w programie TVP "Alarm!". Mężczyzna oświadczył, że jego 83-letnia siostra jest przetrzymywana przez swoją szwagierkę w willi na Kaszubach.

Iga Cembrzyńska jest przetrzymywana przez szwagierkę? Co dziś dzieje się z aktorką?

Młodszy brat Igi Cembrzyńskiej opowiadał na łamach reportażu TVP, że jego relacja z siostrą była przed laty bez zarzutu: "Ja miałem z siostrą znakomite kontakty. Dzwoniła do mnie dwa razy w tygodniu, przyjeżdżała na święta, na groby rodziców... Od momentu, kiedy oni się w to wmieszali, ta niby rodzina, nie widziałem jej".

Gdy po śmierci męża artystki Zbigniew Cembrzyński odkrył, że życie jego siostry jest w opłakanym stanie (choroba alkoholowa, zaniedbane mieszkanie, które zamieniło się w melinę i problemy ze zdrowiem), skierował ją do Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Aktorka nie spędziła tam jednak więcej niż tydzień czasu. "Zachowywała się jak osoba pozbawiona świadomości", "wychodziła rozebrana z pokoju na korytarz i do parku", "zdradzała objawy otępienia w wysokim stopniu" - mówili jej ówcześni opiekunowie. 

Zbigniew Cembrzyński odkrył, że z konta siostry zniknęła ogromna suma pieniędzy. W programie opowiedział, że przelew miał zlecić szwagier aktorki, Janusz Kondratiuk. "Dowiedział się, że wiem, że okrada moją siostrę. I nasze stosunki zmieniły się jednego dnia" - opowiadał Cembrzyński w reportażu. 

Młodszy brat aktorki chcąc powstrzymać okradanie jego siostry przez rodzinę jej zmarłego męża, zwrócił się do sądu z wnioskiem o ubezwłasnowolnienie sławnej siostry, do czego przychylił się sąd pierwszej instancji. „Załóżmy, że ja napiszę na panią do sądu, że ma pani coś nie tak z głową i sobie nie radzi. Że trzeba panią uznać za niepełnosprawną umysłowo i zamknąć w zakładzie opiekuńczym. Sąd rodzinny nawet pani nie obejrzy i nie zaprosi na rozprawę, po czym panią do tego zakładu wyśle. Tak jest właśnie w przypadku Igi, z tym że zrobiła to jej bliska rodzina”, tłumaczył sytuację szwagierki Janusz Kondratiuk w jednym z wywiadów. To do niego zwróciła się zszokowana postępowaniem swojego brata Iga Cembrzyńska. Dzięki apelacji i pomocy adwokata, wniosek oddalono, a aktorka po całej sprawie zamieszkała w posiadłości nieżyjącego już szwagra i jego żony Beaty na Kaszubach. 

Czytaj także: Iga Cembrzyńska o związku z Andrzejem Kondratiukiem: „Byliśmy jak Adam i Ewa, żadne z nas bez siebie nie istniało

Iga Cembrzyńska i Andrzej Kondratiuk

Iga Cembrzyńska i Andrzej Kondratiuk historia miłości
Fot. ADAM JAGIELAK/East News

Brat Igi Cembrzyńskiej nie miał kontaktu z siostrą już od sześciu lat. "Chciałbym bardzo jeszcze zobaczyć siostrę. Sześć lat minęło. Nawet dzwoniłem do tej opiekunki, która jest niby opiekunką z dobrego serca, a ma z tego kasę i poprosiłem, żeby mi dała zabrać siostrę na groby, ale nie, absolutnie. Nigdy mi nie dała do telefonu siostry, żeby sama mi to powiedziała", opowiadał mężczyzna. Próbę spotkania z Igą Cembrzyńską podjął poprzez program "Alarm" stacji TVP. W towarzystwie redaktorki zjawił się pod domem Beaty Kondratiuk, ale nie został wpuszczony do środka. 

"Ta pani sobie uzurpuje prawo do decydowania. Moja siostra nie jest ubezwłasnowolniona", skomentował całe zajście zdenerwowany Cembrzyński.

Szwagierka aktorki dodała przez domofon, że do spotkania może dojść, ale w obecności adwokatów. "To jest mafia. Mafia, która rozkradła majątek. A kto wie, czy jakby ona mnie zobaczyła, to by nie powiedziała: »Zbysiu, zabierz mnie na Niemcewicza, bo ja tu nie chcę być«", mówił brat aktorki. 

Zobacz też: Po śmierci ukochanego męża rodzina zadała jej okrutny cios. Co dziś robi Iga Cembrzyńska?

Iga Cembrzyńska, lata 70.

Iga Cembrzyńska, lata 70.
Fot. PAP

Po emisji odcinka o sprawie pani Igi Cembrzyńskiej podniosło się kilka wzburzonych głosów. Wypowiedziała się m.in. Ajka Tarasow, przyjaciółka artystki, która we wpisie na Facebooku opisała sytuację ze swojej perspektywy: "Czegoś tak paskudnego i goniącego za sensacją nie widziałam. Program dotyczy znakomitej aktorki Igi Cembrzyńskiej. Siłą napędową tego materiału jest braciszek Igi, który ją okradł. Został za to skazany. Jego obowiązkiem był zwrot pieniędzy, które zabrał siostrze. Iga nie chce go widzieć".  

Zobacz też: Zostawił ją dla innej... Oto historia miłości Katarzyny Łaniewskiej i Ignacego Gogolewskiego

80. urodziny Igi Cembrzyńskiej, czerwiec 2019 r. 

Szokujące doniesienia o losach Igi Cembrzyńskiej. Aktorka jest ubezwłasnowolniona?
Fot. Michal Wozniak/East News

Wideo

Nie umiał wstać z łóżka, odzyskał sprawność po 8 latach. Michał Figurski szczerze o wyjściu z choroby

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

SYLWIA GRZESZCZAK: traumatyczne przeżycia w show-biznesie, strach i samotność na długo naznaczyły jej życie. Odrodziła się! EWA KASPRZYK I MAŁGORZATA BERNATOWICZ: matka i córka. Drzemie w nich gen szaleństwa. Jak to wpływa na ich relacje? MICHAŁ FIGURSKI o tym, jak to jest stracić wszystko, obudzić się na szpitalnej sali w nowej rzeczywistości i zaczynać od nowa. ALLAN STARSKI: wybitny polski scenograf, mistrz wyobraźni. Ulubiony scenograf – i przyjaciel – Andrzeja Wajdy na Festiwalu Filmowym w Gdyni odbierze Platynowe Lwy za całokształt twórczości.