O NICH JEST GŁOŚNO

Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński wzięli ślub!

Para pobrała się po 15 latach związku. Zobacz zdjęcia z uroczystości

Konrad Szczęsny 9 listopada 2018 20:32

Są razem 15 lat i właśnie wzięli ślub! Jacek Dehnel, jeden z najbardziej uznanych pisarzy młodego pokolenia oraz jego partner, tłumacz i historyk, Piotr Tarczyński, radosną nowiną podzielili się za pośrednictwem mediów społecznościowych. „Skorzystanie z fundamentalnych praw człowieka było miłe”, podkreślił poeta.

Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński wzięli ślub. Zdjęcia z uroczystości

Para pobrała się w londyńskim ratuszu. Jacek Dehnel zamieścił na swoim profilu kilka wzruszających zdjęć z uroczystości, na których pozuje z mężem. Na jednym z nich czule się całują, na innym trzymają za ręce i mocno obejmuję, co wywołało wzruszenie wśród fanów pisarza. 

„Wczoraj, 8 listopada 2018 roku, w piętnastą rocznicę naszego związku, wzięliśmy ślub w londyńskim ratuszu Wandsworth. Słońce zaszło, a potem wstało, niebo nie runęło nam na głowy - i najpewniej nie ucierpiało na tym dobro polskiej rodziny. Jedyna różnica polega na tym, że jesteśmy teraz husband and husband. I choć w Polsce to niczego prawnie nie zmienia, skorzystanie z fundamentalnych praw człowieka było miłe, a nawet wzruszające”, napisał poeta.

Zdjęcia z tego wyjątkowego dnia możesz zobaczyć w galerii.

Kim są Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński?

Jacek Dehnel ma 38 lat, urodził się w Gdańsku. W 2004 roku wydał debiutancki tomik poezji „Żywoty równoległe”, za który rok później otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich oraz wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Złoty Środek Poezji”. Trzy lata później, w 2007 roku, został laureatem Paszportu Polityki za rok 2006 w kategorii literatura.

Uważany jest przez krytyków za jednego z najbardziej wybitnych pisarzy młodego pokolenia. Może poszczycić się także tytułami Honorowego Ambasadora Polszczyzny oraz Młodego Ambasadora Polszczyzny, które otrzymał od Rady Języka Polskiego. Jacek Dehnel pięć razy był także nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Został również odznaczony brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Przez niemal trzy lata, od września 2006 do lipca 2009, wraz z muzykiem Tymonem Tymańskim i dziennikarzem Maciejem Chmielem, prowadził w TVP1 program kulturalny ŁOSssKOT.

Piotr Tarczyński to tłumacz, pisarz i historyk. Z Jackiem Dehnelem jest w związku od 15 lat. Para mieszka na Powiślu w Warszawie.

Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński o swoim związku w VIVIE! - wywiad

Trzy lata temu, w 2015 roku, wystąpili razem w sesji dla magazynu VIVA! i udzielili wspólnego wywiadu, w którym m.in. opowiedzieli o swoim związku i silne łączącego ich uczucia. Zwierzyli się m.in., że... poznała ich ze sobą wspólna przyjaciółka!

Piotr: Jesteśmy żywym dowodem na to, że w dawnych czasach kojarzone małżeństwa wcale nie musiały być katastrofą, a wręcz przeciwnie. W Jacku uwielbiam najbardziej to, że jest twórczy i że mam przy nim poczucie ciągłego rozwijania się. To, że z wiekiem robi się coraz przystojniejszy też nie przeszkadza.

Jacek: Kiedyś uznałem, że wszystkiego należy spróbować, i byłem z kobietą przez dziewięć miesięcy. Nie moja broszka. A mówiąc poważnie: bycie z kimś jest trudne, niebycie z nikim jest trudne. Cały czas się coś boleśnie odczuwa.

Jak okazują sobie miłość?

Jacek: Jak wszyscy (…) od seksu i całej cielesnej bliskości, dotyku, smyrania za uchem, i tak dalej, przez wspólne słowa, własny język właściwy danej parze...

Piotr: ...przez pomaganie temu drugiemu, opiekę, kiedy jest chory czy zmęczony. Nawet ugotowanie obiadu czy spakowanie walizki bywa wyrazem miłości. Wszystko może nim być. Przecież nawet wyzwiska mogą być czułe  

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.