Ryszard Bugajski
Fot. Bartosz KRUPA/East News
Z OSTATNIEJ CHWILI

Ryszard Bugajski nie żyje. Wybitny reżyser i scenarzysta miał 76 lat...

Informację o jego śmierci podało Stowarzyszenie Filmowców Polskich

Gabriela Czernecka 8 czerwca 2019 15:19
Ryszard Bugajski
Fot. Bartosz KRUPA/East News

Nie żyje Ryszard Bugajski, znany i ceniony reżyser. Twórca takich filmów, jak Przesłuchanie, Generał Nil, Zaćma czy Układ Zamknięty zmarł w wieku 76 lat w Warszawie. O śmierci Ryszarda Bugajskiego poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Co było przyczyną jego śmierci?

Ryszard Bugajski nie żyje. Miał 76 lat

Ryszard Bugajski zmarł 7 czerwca 2019 roku w Warszawie. O śmierci jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Twórca słynnego filmu Przesłuchanie (z Krystyną Jandą w roli głównej) zmarł w wieku 76 lat.  Niektóre źródła podają, że od dłuższego czasu zmagał się z poważną chorobą i to ona może być przyczyną jego śmierci. Rodzina nie zdecydowała się jednak, by ujawnić, co mu dolegało.

Ryszarda Bugajskiego w emocjonalny sposób pożegnała Krystyna Janda. Za rolę w jego filmie otrzymała w Cannes w 1990 roku Złotą Palmę. Pod kilkoma wyjątkowymi fotografiami, które udostępniła zamieściła krótki wpis: „Żegnaj. Do zobaczenia”, napisała.

Kim był Ryszard Bugajski?

Urodził się w 1943 roku w Warszawie. Studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię na łódzkiej filmówce. Szkołę filmową ukończył w 1973 roku. Zadebiutował w świecie kina filmem Kobieta i kobieta. Jego kariera nabrała rozpędu, gdy światło dzienne ujrzał film Przesłuchanie (1989). Wówczas za zrealizowanie dzieła został dyscyplinarnie wyrzucony z Zespołów Filmowych, w efekcie opuścił kraj i osiedlił się w Kanadzie, gdzie spędził wiele lat życia.

Do najgłośniejszych filmów Ryszarda Bugajskiego zaliczają się takie produkcje jak: Przesłuchanie, Przyznaję się do winy, Sól i pieprz, Gracze, Solidarność, solidarność, Układ zamknięty i Zaćma.

Ryszard Bugajski - życie prywatne

Żoną Ryszarda Bugajskiego jest aktorka Maria Mamona, znana w naszym kraju z ról filmowych i serialowych. Rodzinie składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANNA I TOMASZ SEKIELSCY – znany dziennikarz mówi o żonie, że jest jak… „żona mafiozo”. Dlaczego? BERENICE MARLOHE – kim by została, gdyby nie rola dziewczyny Bonda? MEGHAN i HARRY w osobistej krucjacie przeciwko brytyjskiej monarchii. REMIGIUSZ MRÓZ o tym, jak zarobił pierwszy milion, gdzie szuka natchnienia i o końcu miłości.