Romuald Lipko
Fot. Materiały prasowe
POŻEGNANIE

Romuald Lipko nie żyje. Gwiazdy wspominają legendarnego kompozytora

„Żegnaj Przyjacielu!!! Graj pięknie po drugiej stronie”

Olga Figaszewska 7 lutego 2020 11:25
Romuald Lipko
Fot. Materiały prasowe

Niestety dotarła do nas bardzo smutna informacja. Romuald Lipko, współzałożyciel Budki Suflera, muzyk i kompozytor zmarł 6 lutego w wieku 69 lat. Artysta przegrał walkę z nowotworem. O jego śmierci poinformowali członkowie zespołu. ,,Dnia 6 lutego koło północy, po przegranej walce z nowotworem, odszedł Romuald Lipko, jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej końca XX i początku XXI w., współtwórca i kreator zespołu Budka Suflera, autor wielu wielkich polskich przebojów. Z ogromnym żalem i smutkiem zawiadamiają Rodzina i przyjaciele z zespołu Budka Suflera", napisano na oficjalnej stronie. Znani muzycy i gwiazdy wspominają wspaniałego kompozytora.

Gwiazdy żegnają Romualda Lipko

Artyści w wyjątkowy sposób żegnają genialnego kompozytora i muzyka. W mediach społecznościowych publikują swoje wspomnienia. Nie brakuje poruszających historii.

Krzysztof Cugowski, który przez wiele lat współpracował z Romualdem Lipko, napisał: ,,Odszedł Wielki - Kompozytor, Muzyk, Przyjaciel.... Żegnaj Romku...".

W rozmowie z RMF FM perkusista Budki Suflera, Tomasz Zeliszewski tak wspominał zmarłego kolegę:

,,Romek miał dar - nawet jeżeli to się działo nieświadomie, czynienia życia innych ludzi pięknym i ciekawym".

„W 1977 roku pracowaliśmy razem w studio Polskiego Radia w Lublinie nad moją płytą ze standardami rock and rollowymi. Potem wielokrotnie obiecaliśmy sobie wspólne nagrania, ale jak to w życiu, nie dane nam było zrealizować tych planów. Dziś tego tym bardziej żałuję. Ale kiedy nagrywałem płytę z najpiękniejszymi polskimi tangami nie mogło zabraknąć: "bo do tanga trzeba dwojga". Romku! Modlę się za Ciebie. Spoczywaj w pokoju”, napisał Krzysztof Krawczyk.

Z kolei na profilu Tomasza Organka pojawił się poruszający wpis, w którym muzyk przyznał, że wychowywał się na twórczości Romualda Lipko.

„Przygnębiająca wiadomość… Po długiej i podstępnej chorobie odszedł Romuald Lipko, współtwórca i muzyk zespołu Budka Suflera. Od dzieciaka znałem ich wczesne utwory, rodzice śpiewali je pod nosem, gdy tylko gdzieś je usłyszeli, to część dobrych wspomnień. Dziękuję Panie Romualdzie”, napisał.

Romualda Lipko pożegnała poruszająco Natalia Kukulska. ,,Nic nie może wiecznie trwać. Strasznie smutna wiadomość - zmarł wspaniały kompozytor, niezwykle dobry i ciepły człowiek - Romuald Lipko. W latach 70 i 80 był jednym z najbardziej nowatorskich twórców. Odważnie eksplorował brzmienia, miał wielką zdolność pisania hitów a jego charakterystyczny styl był oryginalny i rozpoznawalny. Osobiście doznałam od Romka wiele ciepła i serdeczności. Miałam nadzieję się wkrótce spotkać... również w związku rocznicami mojej mamy, dla której komponował... min. wymieniony przeze mnie powyżej utwór. Miał klasę, talent, niezwykłą skromność... takich osób jest deficyt, zwłaszcza w naszej branży. Zawsze w moim sercu.... całej rodzine składam serdeczne kondolencje. Żegnaj Romku. Dziękuję", napisała wokalistka.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

🖤

Post udostępniony przez Natalia Kukulska (@natalia.kukulska)

,,Żeby stworzyć tak ponadczasowe przeboje trzeba być geniuszem i Ty Romku nim byłeś. Kiedy mialam 14 lat, Ty pierwszy, słuchając mnie na próbie Budki w lubelskim radiu powiedziałeś do mojego brata: Twoja siostra dobrze śpiewa i ma ciekawą barwę głosu. Byłeś dla mnie wzorem, bo jeśli Budce Suflera z Lublina udalo sie odnieść sukces to ja tez myślałam że mam szanse. Mieliśmy wspólne muzyczne plany. Dziękuje Ci za Twój dowcip, mądrość i doświadczenie Odpoczywaj w spokoju", napisała Beata Kozidrak.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Beata Kozidrak (@beatakozidrak)

,,Romuald Lipko. Żegnaj. Za szybko odchodzą mistrzowie mojej muzyki ...Kora, Marek Jackowski, Grzesiek Ciechowski, Czesław Niemen, Romuald...”Cień wielkiej góry", "Sen o dolinie", "Nigdy nie wierz kobiecie", "Za ostatni grosz", "Jolka, Jolka, pamiętasz", "Noc komety", "Takie tango", "Bal wszystkich świętych" „Nic nie może przecież wiecznie trwać...”, napisała dziennikarka Monika Olejnik.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Romuald Lipko. Żegnaj. Za szybko odchodzą mistrzowie mojej muzyki ...Kora, Marek Jackowski, Grzesiek Ciechowski, Czesław Niemen, Romuald...”Cień wielkiej góry", "Sen o dolinie", "Nigdy nie wierz kobiecie", "Za ostatni grosz", "Jolka, Jolka, pamiętasz", "Noc komety", "Takie tango", "Bal wszystkich świętych" „Nic nie może przecież wiecznie trwać...” #budkasuflera #romualdlipko #legenda #muzyka #przeboje #balwszystkichświętych #jolkajolkapamietasz #takietango #kultura #culture #inspiracje #kora #grzesiekciechowski #marekjackowski #niemen #monikaolejnik #tvn24 #kropkanadi @tvn.pl @tvn24.pl @budka_suflera_official

Post udostępniony przez Monika Olejnik (@monikaolejnik_official)

,,Jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej. Lider "Budki Suflera" - multiinstrumentalista, autor wielu wspaniałych przebojów polskiej muzyki rozrywkowej, zmagał się z chorobą nowotworową. (...) Żegnaj Przyjacielu!!! Graj pięknie po drugiej stronie", czytamy na profilu Golec uOrkiestra.

Artystę pożegnał także Tomasz Raczek.

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.