O TYM SIĘ MÓWI

Roman Polański i Bill Cosby wykluczeni z amerykańskiej Akademii Filmowej! 

Polak zapowiedział apelację w tej sprawie!

Damian Duda 4 maja 2018 11:20

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej poinformowała, że wyklucza ze swojego grona Billa Cosby'ego oraz Romana Polańskiego. Decyzja ta została podjęta przez rade gubernatorów na wtorkowym posiedzeniu. Kiedy w ubiegłym roku wybuchła seria skandali seksualnych, Akademia postanowiła zmienić swoje standardy etyczne, a jednym z pierwszych działań było przyjęcie w grudniu tzw. kodeksu postępowania. Cosby i Polański są pierwszymi osobami usuniętymi z tego grona na podstawie nowych przepisów.

Cosby i Polański wykluczeni z AMPAS 

W 2003 roku Roman Polański otrzymał Oscara w kategorii najlepsza reżyseria za film Pianista. Od 1978 roku Polak jest ścigany przez amerykański wymiar sprawiedliwości za gwałt na nieletniej. Wówczas Polański wyjechał z USA i nigdy tam nie powrócił. Reżysera oskarżono o podanie środka usypiającego i alkoholu 13-letniej Samancie Gailey oraz odbycie stosunku seksualnego. Zgodnie z przepisami, które obowiązują w Kalifornii, kontakt z nieletnią sądzony jest jako gwałt.

80-letni Bill Cosby został uznany za winnego przemocy seksualnej wobec koszykarki Andrei Constand. Nie jest ona jedyną kobietą, która oskarża komika o gwałt. Media szacują, że może być ich ponad 60. Ofiary Cosby'ego nie poddają się. Wiele spraw toczy się przed sądami cywilnymi.

Kiedy całe Hollywood żyło akcją #metoo, w której oskarżono głównie Harveya Weinsteina, w październiku 2017 pozbawiono członkostwa AMPAS skompromitowanego twórcę, zdobywcę Oscara za film Zakochany Szekspir

Roman Polański będzie odwoływał się od decyzji Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, poinformował prawnik reżysera, Harland Braun, w rozmowie z Vanity Fair. Geimer nazwała decyzję Akademii „brzydką i okrutną’’. 

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Córka ANNY PRZYBYLSKIEJ, OLIWIA BIENIUK, w jedynym takim wywiadzie: „Kiedy mama umarła, wchodziłam w najtrudniejszy okres dojrzewania i ono się trochę zatrzymało”. PIOTR BECZAŁA i KATARZYNA BĄK-BECZAŁA. Światowej sławy muzyk i utalentowana mezzosopranistka, która zamieniła karierę na rolę żony. Czy żałuje? KEANU REEVES, aktor, który chodzi własnymi ścieżkami. IZABELA TROJANOWSKA w czasach PRL-u szokowała ostrym, rockowym wizerunkiem. Ile dziś zostało z tamtej niepokornej dziewczyny? W CYKLU EXTRA Świat mody z powodu koronawirusa znalazł się na krawędzi.