O TYM SIĘ MÓWI

Roman Polański i Bill Cosby wykluczeni z amerykańskiej Akademii Filmowej! 

Polak zapowiedział apelację w tej sprawie!

Damian Duda 4 maja 2018 11:20

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej poinformowała, że wyklucza ze swojego grona Billa Cosby'ego oraz Romana Polańskiego. Decyzja ta została podjęta przez rade gubernatorów na wtorkowym posiedzeniu. Kiedy w ubiegłym roku wybuchła seria skandali seksualnych, Akademia postanowiła zmienić swoje standardy etyczne, a jednym z pierwszych działań było przyjęcie w grudniu tzw. kodeksu postępowania. Cosby i Polański są pierwszymi osobami usuniętymi z tego grona na podstawie nowych przepisów.

Cosby i Polański wykluczeni z AMPAS 

W 2003 roku Roman Polański otrzymał Oscara w kategorii najlepsza reżyseria za film Pianista. Od 1978 roku Polak jest ścigany przez amerykański wymiar sprawiedliwości za gwałt na nieletniej. Wówczas Polański wyjechał z USA i nigdy tam nie powrócił. Reżysera oskarżono o podanie środka usypiającego i alkoholu 13-letniej Samancie Gailey oraz odbycie stosunku seksualnego. Zgodnie z przepisami, które obowiązują w Kalifornii, kontakt z nieletnią sądzony jest jako gwałt.

80-letni Bill Cosby został uznany za winnego przemocy seksualnej wobec koszykarki Andrei Constand. Nie jest ona jedyną kobietą, która oskarża komika o gwałt. Media szacują, że może być ich ponad 60. Ofiary Cosby'ego nie poddają się. Wiele spraw toczy się przed sądami cywilnymi.

Kiedy całe Hollywood żyło akcją #metoo, w której oskarżono głównie Harveya Weinsteina, w październiku 2017 pozbawiono członkostwa AMPAS skompromitowanego twórcę, zdobywcę Oscara za film Zakochany Szekspir

Roman Polański będzie odwoływał się od decyzji Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, poinformował prawnik reżysera, Harland Braun, w rozmowie z Vanity Fair. Geimer nazwała decyzję Akademii „brzydką i okrutną’’. 

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.