Polak zapowiedział apelację w tej sprawie!

Damian Duda 4 maja 2018 11:20

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej poinformowała, że wyklucza ze swojego grona Billa Cosby'ego oraz Romana Polańskiego. Decyzja ta została podjęta przez rade gubernatorów na wtorkowym posiedzeniu. Kiedy w ubiegłym roku wybuchła seria skandali seksualnych, Akademia postanowiła zmienić swoje standardy etyczne, a jednym z pierwszych działań było przyjęcie w grudniu tzw. kodeksu postępowania. Cosby i Polański są pierwszymi osobami usuniętymi z tego grona na podstawie nowych przepisów.

Cosby i Polański wykluczeni z AMPAS 

W 2003 roku Roman Polański otrzymał Oscara w kategorii najlepsza reżyseria za film Pianista. Od 1978 roku Polak jest ścigany przez amerykański wymiar sprawiedliwości za gwałt na nieletniej. Wówczas Polański wyjechał z USA i nigdy tam nie powrócił. Reżysera oskarżono o podanie środka usypiającego i alkoholu 13-letniej Samancie Gailey oraz odbycie stosunku seksualnego. Zgodnie z przepisami, które obowiązują w Kalifornii, kontakt z nieletnią sądzony jest jako gwałt.

80-letni Bill Cosby został uznany za winnego przemocy seksualnej wobec koszykarki Andrei Constand. Nie jest ona jedyną kobietą, która oskarża komika o gwałt. Media szacują, że może być ich ponad 60. Ofiary Cosby'ego nie poddają się. Wiele spraw toczy się przed sądami cywilnymi.

Kiedy całe Hollywood żyło akcją #metoo, w której oskarżono głównie Harveya Weinsteina, w październiku 2017 pozbawiono członkostwa AMPAS skompromitowanego twórcę, zdobywcę Oscara za film Zakochany Szekspir

Roman Polański będzie odwoływał się od decyzji Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, poinformował prawnik reżysera, Harland Braun, w rozmowie z Vanity Fair. Geimer nazwała decyzję Akademii „brzydką i okrutną’’. 

1/6
Bill Cosby
Copyright @Getty Images
1/6

2/6
Roman Polański, VIVA! listopad 2013
Copyright @Robert Wolański
2/6

3/6
Bill Cosby
Copyright @Getty Images
3/6

4/6
Roman Polański, VIVA! listopad 2013
Copyright @Robert Wolański
4/6

5/6
Bill Cosby
Copyright @East News
5/6

6/6
Roman Polański, VIVA! listopad 2013
Copyright @Robert Wolański
6/6

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA Z CÓRKĄ ANNĄ: Wzruszająca rozmowa o tym, jak być matką, kiedy samej się jej nie miało. JUSTYNA I JAKUB PRZYGOŃSCY: Motocyklista i kierowca rajdowy i współwłaścicielka modowej marki – jak łączą życie rodzinne z pasją i pracą? DEKADA GIERKA: Dlaczego lata 70. wciąż fascynują i inspirują? LILIANA GŁĄBCZYŃSKA-KOMOROWSKA: Aktorka i reżyserka, kobieta po przejściach, celebruje dojrzałą miłość. Matka ANNY LEWANDOWSKIEJ – MARIA STACHURSKA snuje historię cioci Stanisławy, położnej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym.