Rafał Olbrychski, VIVA! 21/2023
Fot. Krzysztof Opaliński
TYLKO W VIVIE!

Wychował go drugi mąż jego mamy. Rafał Olbrychski wyznał, że miał burzliwą relację z ojcem

„Dzisiaj wiem, że od rodziców dostajemy tyle, ile mogą nam dać, a potem musimy iść dalej i radzić sobie sami”

Maria Elas Krystyna Pytlakowska 9 listopada 2023 07:55
Rafał Olbrychski, VIVA! 21/2023
Fot. Krzysztof Opaliński

Minione lata nie były dla Rafała Olbrychskiego łatwe: lata walki z uzależnieniem i tragedia, która go dotknęła, odbiły na nim swoje piętno. Dziś wraca do życia publicznego, chociaż droga, która doprowadziła go do miejsca, w którym obecnie się znajduje, była kręta. Aktor w szczerej rozmowie z Krystyną Pytlakowską zdecydował się wyznać, jak wyglądają jego relacje rodzinne, w tym ta z jego znanym ojcem, Danielem Olbrychskim. 

Może Cię to wszystko przerosło? Byłeś bardzo młody.

Kuba urodził się, kiedy miałem 21 lat, a Antek rok później. Chyba tęskniłem za rodziną, bo sam wychowywałem się w niepełnej, z pewnym udziałem taty, który próbował, muszę to przyznać, być troskliwym ojcem. Ale nie mieszkaliśmy razem. Jego życie, między innymi z powodów zawodowych, rozwijało się bez mojego udziału. A potem zakładał inne rodziny, rodziły się kolejne dzieci. Mnie wychowywała mama i jej mąż, Andrzej Kopiczyński, który był niezwykle dobrym człowiekiem. Ale nie wchodził nigdy na sto procent w rolę ojca. Gdy napatrzyłem się na wszystkie błędy dorosłych, miałem dopiero 20 lat i wydawało mi się, że ja już teraz wiem, jak powinna wyglądać rodzina i jak bardzo mi jej brakowało. Postanowiliśmy z Agatą, że będziemy takimi prawdziwymi rodzicami. Oboje chcieliśmy stworzyć idealną rodzinę. Byliśmy do życia nastawieni idealistycznie, ale niegotowi na nie w stu procentach.

Rafał Olbrychski, VIVA! 21/2023
Fot. Krzysztof Opaliński

Rzadko jest się gotowym do dorosłego życia, zwłaszcza gdy się dobiega dopiero dwudziestki.

I jeszcze całe to rockandrollowe życie… Nie pomogło nam. Rozstaliśmy się tak naprawdę z powodu mojej niedojrzałości i rozwijającego się nałogu.

Czułeś się wtedy bardzo samotny?

Nie wiem, miałem świetne życie towarzyskie, choć niektórych ludzi odtrącałem.

Ale mówisz, że masz ojca, któremu na Tobie zależało.

Starał się, ale to skomplikowany temat. Sam miał w dzieciństwie różne wzorce i problemy. Dawał mi tyle, ile potrafił, ale dla mnie wtedy to było niewystarczające. Dzisiaj wiem, że od rodziców dostajemy tyle, ile mogą nam dać, a potem musimy iść dalej i radzić sobie sami.

Rafał Olbrychski, VIVA! 21/2023
Fot. Krzysztof Opaliński

Co było złe w tamtym Twoim życiu?

Na pewno dużo wymagałem od innych, ale nie zawsze dawałem tyle samo od siebie. No i nie traktowałem dobrze innych ludzi. Potrafiłem się zaprzyjaźniać, a potem porzucałem te przyjaźnie. Nie budowałem trwałych relacji. I tego bardzo żałuję. 

________________________

Rozmawiała: Krystyna Pytlakowska

Cały artykuł znaleźć można w najnowszym magazynie VIVA! 21/2023 od 9.11.2023!

Grażyna Szapołowska, Katarzyna Jungowska, Karolina Matej, VIVA! 21/2023 OKŁADKA
Fot. Marlena Bielińska/MOVE

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.