zycie artura orzecha
Fot. Tadeusz Wypych/REPORTER/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Radiowa Trójka, „Szansa na sukces” i doktorat z iranistyki. Jak wygląda życie prywatne i zawodowe Artura Orzecha?

Od rockowej kapeli do konkursu Eurowizji

Aleksandra Andrzejak 23 marca 2021 14:57
zycie artura orzecha
Fot. Tadeusz Wypych/REPORTER/East News

Artur Orzech - znany polski dziennikarz, komentator i prezenter. Jak wygląda jego życie prywatne i zawodowe?

Artur Orzech: edukacja

Artur Orzech urodził się 22 lutego 1964 roku w Jeleniej Górze. Uczęszczał do IV Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Warszawie, w klasie o profilu ogólnym z rozszerzonym językiem angielskim. W 1983 rozpoczął studia na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku iranistyki. Już po roku nauki podjął pracę tłumacza. W latach 1987–1988 przebywał na stypendium w Kabulu w Afganistanie. Po zakończeniu studiów został asystentem w Zakładzie Iranistyki Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2001-2007 pełnił funkcję prorektora ds. studenckich w niepublicznej Wyższej Szkole Promocji w Warszawie.

artur orzech eurowizja
Fot. KRZYSZTOF WOJDA/REPORTER/East News

Artur Orzech, Festiwal w Opolu 2002

Artur Orzech: kariera radiowa

W czasie studiów Artur Orzech zdecydował się być współzałożycielem rockowego zespołu Róże Europy. Był gitarzystą i autorem muzyki na dwóch pierwszych płytach kapeli. Następnie podjął pracę w Radio Dla Ciebie, skąd trafił do radiowej Jedynki, a dalej do Trójki. Na antenie Trójki prowadził między innymi audycje Zaraz Wracam i Trzy kontynenty. W swojej karierze poprowadził także trzy wydania Listy Przebojów Programu Trzeciego. Odszedł w 2017 roku. Wiosną 2020 roku dołączył do zespołu RadioSpacja.pl, gdzie prowadzi audycje Swoją drogą.

eurowizja artur orzech
Fot. PIOTR FOTEK/REPORTER/East News
Artur Orzech, Eurowizja 2003

Artur Orzech: Eurowizja 

Artur Orzech od 1992 niemal co roku komentował konkurs Eurowizji, a od 2004 konkurs Eurowizji Junior. W latach 2003–2004, 2006–2007, a także w 2010 roku był prowadzącym krajowych eliminacji wyłaniających reprezentantów Polski do konkursu. Artur poprowadził niejedną galę. Był prowadzącym festiwalu w Opolu, w Sopocie, a także gali rozdania Fryderyków i Telekamer.

artur orzch prowadzacy
Fot. VIPHOTO/East News

Artur Orzech, Eurowizja 2017

Artur Orzech: kariera telewizyjna

Widzowie z pewnością pamiętają Artura Orzecha z takich programów jak Muzyczna Jedynka, Twoja Lista Przebojów czy Świat się kręci. Dziennikarz był także współprowadzącym poranne show na antenie TVP2 Pytanie na śniadanie. W marcu 2019 roku zastąpił Wojciecha Manna w kultowym programie muzycznym Szansa na sukces. 22 marca 2021 media obiegła informacja o zerwaniu współpracy między dziennikarzem, a telewizją TVP.

artur orzech zycie prywatne
Fot. Tomasz Zukowski/East News

Artur Orzech, Świat się kręci 2015

Życie prywatne Artura Orzecha

Artur Orzech w 2006 roku ożenił się z Karoliną Kozłowską. Para rozwiodła się w 2015. Dziennikarz unika dzielenia się swoim życiem prywatnym w mediach. Jakiś czas temu w rozmowie z Życiem na gorąco opowiedział o swoim przywiązaniu do ukochanym zwierząt domowych i doktoracie, który właściwie napisał, ale wciąż go nie obronił. Orzech jest także autorek książki Wiza do Iraku, która cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że zdecydowano się na dodruk. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…