„To cud”, piszą internauci

Gabriela Czernecka 16 kwietnia 2019 08:20

Pożar Katedry Notre Dame wybuchł w poniedziałek o godzinie 18.50. Ogień trafił zabytkową budowlę Paryża niemal całą noc. Jak podaje dziennik Le Figaro, powołując się na źródła straży pożarnej, pożar został ugaszony przed godziną czwartą rano. Prezydent Emmanuel Macron już zapowiedział, że świątynia będzie odbudowana. Ruszyła międzynarodowa zbiórka pieniędzy na ten cel. Zniszczenia są jednak mniejsze niż przypuszczano. „To cud”, piszą internauci.

Pożar Katedry Notre Dame

Wczorajszego wieczoru francuska katedra stanęła w ogniu. Teren wokół Notre Dame został ewakuowany. Za prawdopodobną przyczynę zdarzenia uważa się prace renowacyjne, które od jakiegoś czasu prowadzono w katedrze. Ogień został zaprószony na strychu gotyckiej budowli. Na szokujących zdjęciach mogliśmy z przerażeniem oglądać, jak płonie dach budynku. Rzecznik straży pożarnej poinformował, że przed godz. 3 nad ranem we wtorek udało się powstrzymać rozprzestrzenianie ognia i „wziąć go pod kontrolę”.

Doszczętnie zniszczony został dach katedry oraz sygnaturka (93-metrowa iglica), która się na nim znajdowała. Na szczęście, jak podaje przedstawiciel strażaków, udało się uratować konstrukcję budynku (fasadę i strukturę) oraz dwie charakterystyczne wieże. Okazuje się, że większość bezcennych zabytków i relikwii, które znajdowały się w środku, udało się ewakuować. Jak podał jeden z księży, który przysługuje przy katedrze, uratowano m.in. koronę cierniową Jezusa.

Jak na razie nie podano informacji co do skali zniszczeń. Wiadomo jednak, że w akcji ucierpiał jeden ze strażaków. 1500 osób, które zwiedzało w tym czasie katedrę, zostało wyprowadzonych z budynku. Nie można było skorzystać ze zrzutów wody z helikopterów, ponieważ zdaniem służb, tego rodzaju działania mogłyby doprowadzić do zniszczenia całej konstrukcji budynku.

Z pożarem walczyło ponad 400 strażaków, którzy wykorzystywali 18 kilkudziesięciometrowych węży gaśniczych i podnośniki.  „Na odbudowę tego arcydzieła architektury francuskiego gotyku potrzebne będą dziesięciolecia”, ocenia Fondation de l’OEuvre Notre-Dame, organizacja działająca od 800 lat przy katedrze w Strasburgu, dysponująca ekipą konserwatorską.

Prezydent Francji, Emmanuel Macron, zapowiedział, że katedra zostanie odbudowana i na jej rzecz powstanie specjalny fundusz, na który będzie można wpłacać datki. Podobno już François-Henri Pinault, najbogatszy człowiek we Francji, ogłosił, że jego rodzina przeznacza 100 mln euro na odbudowę zniszczonej przez żywioł katedry.

1/4
Katedra Notre Dame pożar
Copyright @FRANCOIS GUILLOT/AFP/East News
1/4

Pożar Katedry Notre Dame wybuchł w poniedziałek o godzinie 18.50. Ogień trafił zabytkową budowlę Paryża niemal całą noc

2/4
Pożar katedry Notre Dame w Paryżu - zdjęcia budynku w ogniu
Copyright @AP/Associated Press/East News
2/4

Jak podaje dziennik Le Figaro, powołując się na źródła straży pożarnej, pożar został ugaszony przed godziną czwartą rano.

3/4
Pożar katedry Notre Dame w Paryżu - zdjęcia budynku w ogniu
Copyright @AP/Associated Press/East News
3/4

Prezydent Emmanuel Macron już zapowiedział, że świątynia będzie odbudowana. Ruszyła międzynarodowa zbiórka pieniędzy na ten cel.

4/4
Katerda Notre Dame płonie
Copyright @FRANCOIS GUILLOT/AFP/East News
4/4

Z pożarem walczyło ponad 400 strażaków, którzy wykorzystywali 18 kilkudziesięciometrowych węży gaśniczych i podnośniki.

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA Z CÓRKĄ ANNĄ: Wzruszająca rozmowa o tym, jak być matką, kiedy samej się jej nie miało. JUSTYNA I JAKUB PRZYGOŃSCY: Motocyklista i kierowca rajdowy i współwłaścicielka modowej marki – jak łączą życie rodzinne z pasją i pracą? DEKADA GIERKA: Dlaczego lata 70. wciąż fascynują i inspirują? LILIANA GŁĄBCZYŃSKA-KOMOROWSKA: Aktorka i reżyserka, kobieta po przejściach, celebruje dojrzałą miłość. Matka ANNY LEWANDOWSKIEJ – MARIA STACHURSKA snuje historię cioci Stanisławy, położnej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym.