VIVA! Tylko u nas

Budynki zaprojektowane przez Franka Lloyda Wrighta trafiły na listę światowego dziedzictwa UNESCO! 

Znalazły się na niej m.in. Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku i słynny dom Fallingwater

Katarzyna Piątkowska 9 lipca 2019 16:45

„Moje dziecko będzie tworzyć niezwykłe i piękne budynki”, miała powiedzieć matka Franka Lloyda Wrighta jeszcze przed jego urodzeniem. Nie pomyliła się. Jej syn zaprojektował ponad tysiąc budynków, choć nie wszystkie jego projekty zostały zrealizowane.  

Jeden z najsłynniejszych architektów XX wieku nie stronił od kontrowersyjnych wypowiedzi. W rozmowie z dziennikarzem New York Timesa powiedział: „Lekarz może pogrzebać swoje błędy. Architekt może jedynie doradzić klientowi, żeby zasadził winorośl”.

Osiem budynków na liście

Zmarły 60 lat temu prekursor architektury organicznej stał się wzorem dla amerykańskich architektów, którzy garściami zaczęli czerpać z jego twórczości, zamiast z przykładów płynących zza oceanu.
Tworzone przez niego proste, funkcjonalne bryły, doskonale wkomponowane w naturę, ukazywały związek między człowiekiem a przestrzenią, w której żyje.

Podczas 43. posiedzenia komisji UNESCO na listę światowego dziedzictwa wpisano osiem budynków - Unity Temple (1906-1909) w Oak Park w stanie Illinois, Willa Fredericka C. Robiego (1910) w Chicago, Taliesin North (1911) w Spring Green w stanie Wisconsin, Hollyhock House (1918-1921) w Los Angeles, Willa Fallingwater w Mill Run (1936-1939) w stanie Pensylwania, Dom Herberta i Katherine Jacons (1936-1939) w Madison w stanie Wisconsin, Taliesin West (1938) w Scottsdale w stanie Arizona i Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku (1956-1959)  ZOBACZ ZDJĘCIA

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Macierzyństwo dało mi poczucie sensu. Teraz patrzę na synka i myślę: Gośka, przecież to on jest twoją przyszłością”, mówi MAŁGORZATA KOŻUCHOWSKA. GOŁDA TENCER i DAWID SZURMIEJ. Matka i syn. Co jest podstawą ich wyjątkowej relacji i historycznej misji? CATHERINE DENEUVE – gwiazda, która zawsze była sobą. STAN BORYS i ANNA MALEADY – wszystko, co robią „z powodu miłości” do siebie.