Andrzej Seweryn, Krystyna Janda
Fot. East News, Bartek Wieczorek LAF AM
Z ŻYCIA GWIAZD

Co zniszczyło małżeństwo Krystyny Jandy i Andrzeja Seweryna? „Wyszłam za mąż za mentora, a okazało się, że to pedagog w domu poprawczym”

Weronika Kostyra 18 listopada 2017 14:00
Andrzej Seweryn, Krystyna Janda
Fot. East News, Bartek Wieczorek LAF AM

 

Krystyna Janda i Andrzej Seweryn byli małżeństwem w latach siedemdziesiątych. Para doczekała się córki, Marii Seweryn, lecz ich związek był burzliwy i krótki. Jakie były powody ich rozstania?

 

Związek Krystyny Jandy i Andrzeja Seweryna

Po latach aktorka opowiedziała historię relacji z byłym mężem. Kiedy się poznali miała 22 lata, a on miał już jedno małżeństwo za sobą , był już znany w środowisku aktorskim i wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej.  „Andrzej niezwykle mi imponował. Był ode mnie starszy, dojrzalszy, mądrzejszy. Byłam jego studentką, a relacja mistrz-uczennica bardzo mi odpowiadała. Jednak w czasie naszego małżeństwa zaczęło się to powoli zmieniać”, powiedziała w jednym z wywiadów, a w niedawnej rozmowie  w telewizji „Polsat Cafe” wyjaśniła: „Mój mąż był asystentem, wykładowcą, a ja byłam studentką. Często tak się zdarza, że studentce imponuje profesor. I ja wyszłam za mąż za mentora, a potem się okazało, że to jest pedagog w domu poprawczym. Jak się robi karierę, to potem trudno jest zrozumieć, że jest się tak krytykowanym”. Jej własna kariera dopiero się rozwijała, a mąż-wykładowca nie szczędził jej uwag. Często dochodziło między nimi do kłótni. „Andrzej kazał mi ćwiczyć dykcję. Oskarżał mnie, że za mało pracuję i mam niewybaczalnie nonszalancki stosunek do zawodu. Zapisywał błędy, które, jego zdaniem, popełniałam w trakcie przedstawienia i wyliczał mi je po powrocie do domu, kiedy siadaliśmy do kolacji. Generalnie uważał, że jestem beznadziejna”, wyznała aktorka w swojej książce Tylko się nie pchaj.

 

Andrzej Seweryn, Viva! 2011
Fot. Robert Wolański

Andrzej Seweryn

 

Powoli zdawała sobie sprawę, że nie jest w małżeństwie szczęśliwa i sytuacji nie da się już naprawić: „To nie było nieudane małżeństwo. Po prostu dość wcześnie zorientowałam się, że nam razem nie będzie dobrze. Że jestem młoda, inaczej myślę o życiu. Nikt mnie nie rzucił, nie przestał kochać, nie zdominował, nie upokorzył. Dojrzałam jednak do dnia, kiedy powiedziałam sobie: nie będę aktorką, nie będę szczęśliwą kobietą, jeśli pozostanę w tym związku, tłumaczyła w wywiadach. Relacja między nimi była cały czas napięta, ale szalę goryczy przelała się, gdy do aktorki dotarły pogłoski o romansie męża. Krystyna Janda postanowiła wtedy odejść od męża, a pomogła jej w tym gosposia: „Kiedyś w nocy, gdy Honorata słyszała, że rozmawiamy, a ja płaczę, przyszła i powiedziała do mnie: „Będzie tego. Idziemy do tatusiów”. Ja się wtedy spakowałam, ona spakowała swoją walizkę, wzięłam dziecko za rękę. Chyba bym się bez niej nie odważyła, przyznała wybitna aktorka w „Polsat Cafe”.

 

Para aktorów rozwiodła się w 1979 roku, lecz po latach wybaczyli sobie, a nawet pracowali razem w teatrze. Ich córka Maria Seweryn także jest znaną aktorką.

 

krystyna Janda  i Maria Seweryn, VIVA! Czerwiec 2014,
Fot. Krzysztof Opaliński

Maria Seweryn i Krystyna Janda

 

Zobacz także: Krystyna Janda: „Zgubiłam sukienkę!”. Czyli wszystkie sekrety festiwalu w Cannes!

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.