Andrzej Seweryn, Krystyna Janda
Fot. East News, Bartek Wieczorek LAF AM
Z ŻYCIA GWIAZD

Co zniszczyło małżeństwo Krystyny Jandy i Andrzeja Seweryna? „Wyszłam za mąż za mentora, a okazało się, że to pedagog w domu poprawczym”

Weronika Kostyra 18 listopada 2017 14:00
Andrzej Seweryn, Krystyna Janda
Fot. East News, Bartek Wieczorek LAF AM

 

Krystyna Janda i Andrzej Seweryn byli małżeństwem w latach siedemdziesiątych. Para doczekała się córki, Marii Seweryn, lecz ich związek był burzliwy i krótki. Jakie były powody ich rozstania?

 

Związek Krystyny Jandy i Andrzeja Seweryna

Po latach aktorka opowiedziała historię relacji z byłym mężem. Kiedy się poznali miała 22 lata, a on miał już jedno małżeństwo za sobą , był już znany w środowisku aktorskim i wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej.  „Andrzej niezwykle mi imponował. Był ode mnie starszy, dojrzalszy, mądrzejszy. Byłam jego studentką, a relacja mistrz-uczennica bardzo mi odpowiadała. Jednak w czasie naszego małżeństwa zaczęło się to powoli zmieniać”, powiedziała w jednym z wywiadów, a w niedawnej rozmowie  w telewizji „Polsat Cafe” wyjaśniła: „Mój mąż był asystentem, wykładowcą, a ja byłam studentką. Często tak się zdarza, że studentce imponuje profesor. I ja wyszłam za mąż za mentora, a potem się okazało, że to jest pedagog w domu poprawczym. Jak się robi karierę, to potem trudno jest zrozumieć, że jest się tak krytykowanym”. Jej własna kariera dopiero się rozwijała, a mąż-wykładowca nie szczędził jej uwag. Często dochodziło między nimi do kłótni. „Andrzej kazał mi ćwiczyć dykcję. Oskarżał mnie, że za mało pracuję i mam niewybaczalnie nonszalancki stosunek do zawodu. Zapisywał błędy, które, jego zdaniem, popełniałam w trakcie przedstawienia i wyliczał mi je po powrocie do domu, kiedy siadaliśmy do kolacji. Generalnie uważał, że jestem beznadziejna”, wyznała aktorka w swojej książce Tylko się nie pchaj.

 

Andrzej Seweryn, Viva! 2011
Fot. Robert Wolański

Andrzej Seweryn

 

Powoli zdawała sobie sprawę, że nie jest w małżeństwie szczęśliwa i sytuacji nie da się już naprawić: „To nie było nieudane małżeństwo. Po prostu dość wcześnie zorientowałam się, że nam razem nie będzie dobrze. Że jestem młoda, inaczej myślę o życiu. Nikt mnie nie rzucił, nie przestał kochać, nie zdominował, nie upokorzył. Dojrzałam jednak do dnia, kiedy powiedziałam sobie: nie będę aktorką, nie będę szczęśliwą kobietą, jeśli pozostanę w tym związku, tłumaczyła w wywiadach. Relacja między nimi była cały czas napięta, ale szalę goryczy przelała się, gdy do aktorki dotarły pogłoski o romansie męża. Krystyna Janda postanowiła wtedy odejść od męża, a pomogła jej w tym gosposia: „Kiedyś w nocy, gdy Honorata słyszała, że rozmawiamy, a ja płaczę, przyszła i powiedziała do mnie: „Będzie tego. Idziemy do tatusiów”. Ja się wtedy spakowałam, ona spakowała swoją walizkę, wzięłam dziecko za rękę. Chyba bym się bez niej nie odważyła, przyznała wybitna aktorka w „Polsat Cafe”.

 

Para aktorów rozwiodła się w 1979 roku, lecz po latach wybaczyli sobie, a nawet pracowali razem w teatrze. Ich córka Maria Seweryn także jest znaną aktorką.

 

krystyna Janda  i Maria Seweryn, VIVA! Czerwiec 2014,
Fot. Krzysztof Opaliński

Maria Seweryn i Krystyna Janda

 

Zobacz także: Krystyna Janda: „Zgubiłam sukienkę!”. Czyli wszystkie sekrety festiwalu w Cannes!

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?