Książę Karol, książę Karol w mundurze, oficjalny portret księcia Karola
Fot. East News
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Koronacja księcia Karola skrywa wiele tajemnic. Jakie imię przybierze jako nowy król?

Pod uwagę brane są aż trzy opcje!

Gabriela Czernecka 19 sierpnia 2018 07:33
Książę Karol, książę Karol w mundurze, oficjalny portret księcia Karola
Fot. East News

Jakie imię książę Karol przyjmie po koronacji? Jak się okazuje, odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta, bowiem w poprzednich latach królowie wybierali inne imię niż to, które nadano im na chrzcie. Królowa Elżbieta postąpiła jednak inaczej, gdyż dla niej było oczywiste to, że od małego nazywano ją Elżbietą, więc imię nie może być inne W przypadku Karola sprawa nie jest tak oczywista...

Imię księcia Karola po koronacji

Po tym, jak w ubiegłym roku książę Filip zdecydował się odejść na emeryturę, coraz częściej mówi się, że być może królowa lada dzień abdykuje. Co prawda członkowie rodziny królewskiej (zwłaszcza brytyjskiej) dożywają naprawdę sędziwego wieku (królowa matka zmarła w wieku 102 lat, książę Filip ma obecnie 97 lat, Edward książę Kentu ma 82 lata, a królowa w tym roku skończyła 92 lata) i wielu sądzi, że królowa zamierza pełnić funkcję monarchy do samego końca, to pojawiają się także głosy, że będzie chciała wcześniej "opuścić" stanowisko, by móc zobaczyć, jak jej syn sprawdzi się w tej roli.

Po śmierci Elżbiety II tron przejmie książę Karol, najstarszy syn królowej. Jakie imię będzie nosił? Jego matka zdecydowała się przyjąć miano Elżbiety II, ale dziadek, król Jerzy VI tak naprawdę miał na imię Albert Fryderyk Artur Jerzy.

Możliwe więc, że zdecydował się przybrać na królewskie imię ostatnie z nadanych mu podczas chrztu. „Niecierpliwie oczekuję na chwilę, kiedy zobaczę to dziecko urodzone akurat tego dnia, bardzo drogie memu sercu, zwłaszcza, że został nazwany imieniem, z którym wiąże się tyle wielkości i dobroci”, pisała wówczas królowa Wiktoria do księżnej Yorku, wpływając na to, by właśnie tak nadano na imię przyszłemu królowi.

Tytuły Karola po koronacji

Pełnie imię króla Edwarda VIII (poprzednika Jerzego VI, był wujem królowej Elżbiety II, który abdykował) brzmiało: Edward Albert Chrystian Jerzy Andrzej Patryk Dawid, ale przez swoją rodzinę ten nazywany był Davidem.  Nic dziwnego, że imię jakie przybierze sobie książę Karol budzi zakłopotanie. 

Po koronacji książę Karol odziedziczy szereg tytułów - zostanie księciem Lancaster, królem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Głową Wspólnoty i Obrońcą Wiary. To jednak nie znaczy, że przyjmie imię Karol III (poprzednio byli król Karol I i II Stuartowie). Pełne imię Karola to Karol Filip Artur Jerzy. Królewski ekspert uważa, że najstarszy syn królowej zdecyduje się przybrać na królewskie imię właśnie jedno z pozostałych imion.

Ciekawostką ma być jednak fakt, że Brytyjczycy bardziej na króla widzieliby Williama niż Karola. W kręgach rodziny królewskiej mówi się więc, że Karol zostanie królem, ale jedynie na jakieś dwadzieścia lat, a później odda tę zaszczytną funkcję synowi. Czy tak się stanie? To się okaże... 

Książę Karol
Fot. East News

Książę Karol i księżna Camilla, rocznica ślubu
Fot. East News

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.