Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński
Fot. Bartek Wieczorek / LAF AM
Z ŻYCIA GWIAZD

Pisarz Jacek Dehnel dokonał apostazji: „Sumienie nakazało mi odciąć jakiekolwiek więzy”

Dlaczego wystąpił z Kościoła?

Weronika Kostyra 31 maja 2019 16:43
Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński
Fot. Bartek Wieczorek / LAF AM

Pisarz Jacek Dehnel zdecydował się na oficjalne wystąpienie z Kościoła Katolickiego, czyli apostazję. Przez całe życie należał do Kościoła i mimo, że od lat nie był praktykujący, nie przeszkadzała mu przynależność. Jak tłumaczy decyzję podjął ze względu na obecną sytuację w Kościele. „Sumienie nakazało mi odciąć jakiekolwiek więzy, łączące mnie z tą instytucją, nawet takie, które osobiście uważam za urojone. I muszę powiedzieć, że było to zaskakująco miłe i bezproblemowe doświadczenie”, napisał.

Jacek Dehnel dokonał apostazji

Pisarz już wcześniej nie czuł się członkiem Kościoła, lecz apostazję uważał za „kompletnie zbędną”. „Zgodnie z moim najgłębszym przekonaniem, fakt odprawienia nade mną półrocznym – a zatem nieświadomym i niepytanym o zgodę – jakichś obrzędów, guseł czy zaklęć, nie spowodował żadnych skutków rzeczywistych, ani też nie sprawił, że zaciągnąłem jakiekolwiek zobowiązania wobec takiej czy innej religii”, napisał w swoim wpisie na Facebooku. Z czasem jednak przynależność do Kościoła stała się dla niego obciążeniem. „Formalny akt na zasadach kościelnych był dla mnie graniem wedle reguł tej instytucji i budził we mnie niechęć”, czytamy.

Teraz jednak podjął decyzję o oficjalnym i ostatecznym odejściu. Jak napisał skłoniła go do tego sytuacja obecna sytuacja w Kościele. „Rosnąca agresja kościoła katolickiego wobec społeczności LGBT, publiczne wspieranie nacjonalizmu, zaangażowanie w politykę po stronie partii rządzącej, organizowanie propagandowych kampanii kłamstw i oszczerstw, przede wszystkim zaś obrzydliwy, powszechny i systemowy proceder ukrywania gwałtów i molestowania dzieci przez funkcjonariuszy kościoła”, wylicza Jacek Dehnel.

Jacek Dehnel jest autorem między innymi książek Lala, Balzakiana i Fotoplastikon. Jawnie mówi o swojej orientacji seksualnej. Od kilkunastu lat pozostaje w związku z pisarzem Piotrem Tarczyńskim. W listopadzie ubiegłego roku wzięli ślub w Wielkiej Brytanii. 

Jacek Dehnel
Fot. Michał Jaworski

Jacek Dehnel, sesja dla VIVY!
Fot. Bartek Wierczorek/LAF AM

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BEATA TADLA: „Obiecaliśmy sobie z Rafałem, że nie będziemy opowiadać o naszym związku w mediach. Rafał nie jest osobą publiczną”. Dlaczego SZYMON MAJEWSKI mówi o sobie: „dożywotni maminsynek”? Aneta Hickinbotham produkowała głośną „Ostatnią rodzinę”, nominowane do Oscara „Boże Ciało” i pracowała przy filmie „Troja”. Dlaczego została producentką, a nie… lekarzem? A także oscarowe zaskoczenia i karnawałowe szaleństwo w Rio.