Paweł Królikowski, VIVA! 9/2014, VIVA! maj 2014
Fot. Adam Pluciński/MOVE
WSPOMNIENIE

Zagrał w wielu produkcjach, ale fani pokochali go za rolę Kusego w serialu Ranczo...

Odszedł ceniony i uwielbiany aktor. Paweł Królikowski miał 58 lat

Olga Figaszewska 27 lutego 2020 14:42
Paweł Królikowski, VIVA! 9/2014, VIVA! maj 2014
Fot. Adam Pluciński/MOVE

Paweł Królikowski nie żyje. Uwielbiany i ceniony przez widzów aktor zmarł po długiej walce z chorobą neurologiczną. Miał 58 lat. Informacje o jego śmierci potwierdził Związek Artystów Scen Polskich. Paweł Królikowski na swoim koncie ma dziesiątki ról. Ale widzowie pokochali go za jedną, wyjątkową w serialu Ranczo, gdzie wcielał się w postać Jakuba „Kusego”. Sympatię telewidzów zdobył także jako juror kultowego show Telewizji Polsat - Twoja Twarz Brzmi Znajomo.

Paweł Królikowski - najważniejsze role

Paweł Królikowski urodził się w 1961 roku w Zduńskiej Woli. Był cenionym aktorem telewizyjnym, filmowy, teatralnym i dubbingowym. Zajmował się realizacją telewizyjną, a przez ostatnie dwa lata pełnił funkcję prezesa Związku Artystów Scen Polskich.

Paweł Królikowski ukończył Studia na Wydziale Aktorskim filii krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Debiutował na ekranie rolą w filmie Dzień kolibra. Zagrał między innymi w produkcjach Pitbull. Nowe porządki, Instynkt, Belfer, Przyjaciółki, Na dobre i na złe, Druga szansa, M jak miłość czy Długi weekend. W ostatniej roli pojawił się w serialu W rytmie serca.

Na swoi koncie miał także realizację programów dla młodzieży, tworzył piosenki i cykl dokumentalny To twoja droga.

Jednak serca telewidzów zdobył rolą Jakuba "Kusego" w serialu Ranczo. Za tę kreację otrzymał nagrodę Melonik dla najlepszego aktora komediowego podczas Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku.

„Kusy ma dużo ze mnie, ale Kusy to nie ja ”, miał powiedzieć w rozmowie z fanami.

Od marca 2014 roku do listopada 2019 roku zajmował miejsce w jury programu Twoja Twarz Brzmi Znajomo.  

Rodzinie składamy wyrazy głębokiego współczucia.  

Paweł Królikowski, VIVA! 9/2014, VIVA! maj 2014
Fot. Adam Pluciński/MOVE

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.