Paweł Burczyk
Fot. Szymon Brzoska/East News
O TYM SIĘ MÓWI

„Jak odczuwa złość i miłość, to na maksa. To jest petarda”

Paweł Burczyk o zdrowiu córki

Olga Figaszewska 17 maja 2019 08:51
Paweł Burczyk
Fot. Szymon Brzoska/East News

Każdy kojarzy go z roli zabawnego policjanta z kultowego serialu „13 posterunek”. Prywatnie Paweł Burczyk jest mężem i ojcem 17-letniej Wiktorii i 11-letniego Maksymiliana. Od lat angażuje się w kampanię społeczną Oswoić Autyzm. Nie tylko z chęci niesienia pomocy. Córka aktora ma zespół Aspergera, czyli łagodną odmianę autyzmu. O swoich doświadczeniach i zdrowiu dziecka opowiedział w najnowszym wywiadzie.

Paweł Burczyk o córce

Paweł Burczyk był gościem audycji NieZŁY Pacjent w Radiu Zet. W rozmowie z Michałem Figurskim opowiedział o doświadczeniach swojej rodziny. Wiktoria to inteligentna, bystra i wrażliwa dziewczyna. Miała zaledwie cztery lata kiedy rodzice zauważyli, że z ich córką dzieje się coś dziwnego. Trudno było im się porozumieć z własnym dzieckiem.

„Miała swój świat, rozmawiała z niewidzialnymi ludźmi, bawiło się z niewidzialnymi zwierzętami. To są zawieszenia, brak kontaktu wzrokowego, skoncentrowanie na jakimś szczególe”, opowiadał Paweł Burczyk. W końcu lekarze zdiagnozowali u Wiktorii zespół Aspergera, łagodną formę autyzmu dziecięcego czyli zaburzenie rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. Osoby z tą dysfunkcją mają problemy z nawiązaniem kontaktów społecznych, bywają wycofane.

 Jak wygląda na co dzień ich życie? Aktor nie ukrywa, że bywają trudne momenty. Wraz z żoną nauczyli się nie przeszkadzać córce, a wręcz wchodzą w jej świat. „Nauczyliśmy się wyprzedzać jej myśli. Trzeba trzy razy podkreślić, że coś się zmieni. Nie ma miejsca na niespodzianki. Jak odczuwa złość, to na maksa. Miłość - to na maksa. To jest petarda. Wszystko fruwa, jeżeli coś nie jest zgodne z jej planem”, mówił w rozmowie z Michałem Figurskim.

Z kolei żona aktora, Olimpia Burczyk mówiła w rozmowie z Życiem na gorąco: „Wiktoria jest dzieckiem z zaburzeniami autystycznymi. Inteligentna, bystra, wrażliwa, tylko widzi ten świat inaczej. Nigdy nie pytaliśmy: dlaczego nas to spotkało? Po coś nas anioły wybrały. Ona wybrała najlepszych rodziców. Bardzo dużo nas nauczyła”.

Paweł Burczyk  podkreśla, że ważna jest świadomość i wzajemne wsparcie. „Namawiam rodziców, i mówię to z pełną odpowiedzialnością, do przyjrzenia się szkołom specjalnym, które są fenomenalne. Tam są ludzie z sercem na dłoni, którzy znają te problemy, potrafią zdziałać cuda. (...) Tatusiowie często pękają. Mam niepełnosprawne dziecko, to zostawię pieniążki i uciekam. To jest brak zaufania do samego siebie, do tej siły, która jest w każdym z nas”, apelował w audycji radia ZET. 

Paweł Burczyk z dziećmi: Wiktorią i Maksymilianem, 2018 rok

Paweł Burczyk z dziećmi
Fot. VIPHOTO/East News

Paweł Burczyk z żoną Olimpią i córeczką, Wiktorią. 2008 rok

Paweł Burczyk, Olimpia Burczyk, Wiktoria Burczyk
Fot. MIECZYSLAW WLODARSKI/REPORTER

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.