Paweł Burczyk
Fot. Szymon Brzoska/East News
Z życia gwiazd

Paweł Burczyk o wychowywaniu córki ze spektrum autyzmu. „Przyszły myśli, że to moja wina”

Jak diagnoza zmieniła jego życie?

Marta Nawacka 28 listopada 2022 07:51
Paweł Burczyk
Fot. Szymon Brzoska/East News

Paweł Burczyk i jego żona Olimpia są rodzicami dwójki dzieci, w tym jednego ze spektrum autyzmu. W najnowszym wywiadzie aktor opowiedział o tym, jak zmieniło się jego życie po usłyszeniu diagnozy, o wychowywaniu córki oraz o tym, w jaki sposób chce pomagać innym rodzicom mierzącym się z podobną sytuacją. „Przeszliśmy przez wszystkie etapy, które najczęściej kojarzą się z żałobą. Pierwsza reakcja to właśnie to (...) że to jest niemożliwe. Później przyszły myśli, że to moja wina, dlaczego mnie to spotkało”, mówił mężczyzna.

Paweł Burczyk o wychowaniu córki z autyzmem

Paweł Burczyk znany między innymi z serialu „13 posterunek” jest szczęśliwym mężem Olimpii Burczyk. Wraz z żoną doczekał się dwójki dzieci: syna Maksymiliana i córki Wiktorii, u której przed laty stwierdzono spektrum autyzmu. Choć niepokojące objawy u swojej pociechy aktor zauważył już, gdy zaczęła chodzić do przedszkola, to diagnozę usłyszeli dopiero jak dziewczynka miała 10 lat.

„Przeszliśmy przez wszystkie etapy, które najczęściej kojarzą się z żałobą. Pierwsza reakcja to właśnie to, co pani wymieniła, że to jest niemożliwe. Później przyszły myśli, że to moja wina, dlaczego mnie to spotkało, co ja bym mógł jeszcze zrobić… To są te uczucia. Później jest pogodzenie i wdzięczność, a w stopniu najwyższym miłość”, wyznał w rozmowie z Co Za Tydzień.

Czytaj też: Edyta Bartosiewicz pierwszy raz o trudnej relacji z mamą. Mówi o ochronie bliskiej sobie osoby

Córka Pawła Burczyka cierpi na chorobę Aspergera. Jak wygląda ich codzienność?
Fot. VIPHOTO/East News

Paweł Burczyk z córką Wiktorią, premiera filmu Listy do M., 3.11.2022 rok

Paweł Burczyk wspiera rodziców autystycznych dzieci

Córka aktora została dość późno zdiagnozowana. Jak mówi Paweł Burczyk, jej zachowanie nie zawsze spotykało się z ludzkim zrozumieniem i akceptacją. „Najczęściej słyszeliśmy: "Ale niewychowana, pani weźmie to dziecko, pan nauczy dziecko… Niewychowany bachor, dlaczego tak krzyczy"”, tłumaczył mężczyzna. Sam od pewnego czasu tworzy fabularny film pełnometrażowy dotyczący tej przypadłości.

Paweł Burczyk stara się także pomagać rodzicom dzieci dotkniętych autyzmem. Wyjaśnił, że sam działa trochę jak telefon zaufania. „Działamy jak poradnia psychologiczna. Można do nas zadzwonić, napisać. Kontaktują się z nami rodzice, którzy dopiero poznali diagnozę i potrzebują wsparcia. Są też takie przypadki, że ktoś w rodzinie nie akceptuje dziecka z autyzmem. Na przykład ojciec, który mówi, że w jego rodzinie nie było debili, więc to nie jest jego dziecko. Dziadkowie wściekają się, nazywając wnuka z autyzmem niewychowanym bachorem. Słyszę różne wersje”, wyznał aktor w tej samej rozmowie.  

Zobacz także: Miłosz Bachonko wygrał 14. edycję „Mam Talent!”. Kim jest 12-letni akordeonista?

Córka Pawła Burczyka cierpi na chorobę Aspergera. Jak wygląda ich codzienność?
Fot. VIPHOTO/East News

Paweł Burczyk z córką Wiktorią, premiera filmu Listy do M., 3.11.2022 rok

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.