Reklama

Popołudnie 30 listopada 2013 roku przyniosło smutną wiadomość nie tylko dla fanów kina. Paul Walker, 40-letni aktor i odtwórca roli jednego z głównych bohaterów serii filmów Szybcy i wściekli, zginął tragicznie w wypadku samochodowym. Pozostawił po sobie pogrążoną w wielkim żalu rodzinę, w tym małą córeczkę, przyjaciół oraz fanów. Według sekcji zwłok mężczyzna spłonął żywcem we wraku pojazdu... Czy tej katastrofy można było uniknąć? Dziś mija 8 lat od tej tragedii.

Reklama

Życie i kariera Paula Walkera

Paul Walker urodził się w mormońskiej rodzinie 12 września 1973 w Kalifornii, jako syn modelki i emerytowanego krawca oraz fotografa. Miał dwóch młodszych braci, Caleba i Cody’ego, a także młodszą siostrę, Ashlie. Ciesząc się niezwykłą urodą, już od dziecka brał udział w reklamach, a mając 12 lat wystąpił w serialu NBC pt. Autostradą do nieba. Już dwa lata później zadebiutował w filmie Potwór w szafie, a następnie Rozkaz – zabijać. Po ukończeniu szkoły średniej Village Christian High School w 1991 roku, studiował biologię morską na jednej z kalifornijskich uczelni. Powrócił jednak na mały ekran w serialach CBS: Żar młodości i Dotyk anioła.

Następnie systematycznie grywał w wielu większych i mniejszych produkcjach, nawet nawiązując współpracę z wytwórnią Walta Disneya. Żadna z ról nie zapewniła mu jednak takiej rozpoznawalności, jak postać agenta FBI w serii Szybcy i wściekli. Od momentu premiery pierwszej części historii o gangach organizujących uliczne wyścigi samochodowe, pokochały go miliony osób na całym świecie. Wraz ze swoim filmowym partnerem, Vinem Dieselem, odebrał nawet nagrodę MTV w kategorii najlepszego duetu 2002 roku. Produkcja szybko zyskała na popularności i doczekała się kolejnych sześciu części. Paul miał wystąpić także w następnych, jednak jego błyskotliwą karierę przerwała tragiczna śmierć.

Czytaj też: Córka Paula Walkera, Meadow Walker, ma już 21 lat! Jak teraz wygląda?

Universal/Courtesy Everett Collection/Everett Collection/East News

Paul Walker, "Szybcy i wściekli", 2001 rok

Universal/Courtesy Everett Collection/Everett Collection/East News

Paul Walker, "Szybcy i wściekli", 2001

Ostatnie dni gwiazdy „Szybkich i wściekłych”

W 2010 roku po akcji pomocy w Haiti, Paul Walker założył organizację Reach Out WorldWide. 30 listopada 2013 roku organizował kolejną z wielu aukcji charytatywnych - tym razem prowadzącej zbiórkę pieniędzy na rzecz ofiar tajfunu Haiyan.

Główną atrakcją wydarzenia była licytacja samochodu Porsche Carrera GT. Aktor około godziny 15.30 (00.30 czasu polskiego) wraz ze swoim przyjacielem, Rogerem Rodasem, będącym zarówno jego doradcą finansowym i współzałożycielem organizacji, wybrali się na przejażdżkę autem. Niestety, kierujący pojazdem Rodas, wskutek nadmiernej prędkości, stracił panowanie nad maszyną, która uderzyła w latarnię oraz w drzewo, a następnie stanęła w płomieniach. Obaj stracili życie. Sekcja zwłok wykazała, że Walker zmarł na skutek urazów i poparzeń odniesionych w wypadku, co wskazuje na to, że spłonął żywcem. Na dzień przed śmiercią wystąpił jeszcze w teledysku do piosenki pt. All I Feel is You Natalii Safran do filmu Hours.

Paul Walker zginął w czasie, kiedy nie zakończono jeszcze zdjęć do Szybkich i wściekłych 7. Reżyser filmu wyjawił wówczas, że zostanie ukończony, jednak ze względu na żałobę jego produkcja zostanie tymczasowo wstrzymana. Następnie w niezrealizowanych scenach zmarły aktor zastąpiony został przez swoich młodszych braci.

Zobacz także: Córka Paula Walkera, Meadow Walker, pojawiła się na premierze dziewiątej części Szybkich i wściekłych!

PHOTOlink/Everett Collection/East News

Paul Walker w 2004 roku

Czy dało się uniknąć katastrofy?

We wrześniu 2015 roku jedyna córka Paula, Meadow Rain Walker, złożyła do sądu pozew przeciwko Porsche. Według niej, auto, którym w chwili wypadku jechał jej ojciec, nie był odpowiednio wyposażony i to mogło przyczynić się do śmierci aktora oraz jego kolegi. Jeff Milam, adwokat córki Walkera, mówił wówczas: „Najważniejsze jest to, że Porsche Carrera GT jest niebezpiecznym samochodem. Nie powinno w ogóle jeździć po ulicach”.

W pozwie napisano, że w pojeździe nie było odpowiednich zabezpieczeń, jakie znajdują się w samochodach wyścigowych, a nawet w tańszych samochodach Porsche. Stwierdzono, że auto powinno być wyposażone w elektroniczny układ stabilizujący. Ponadto brakowało odpowiedniego zbrojenia drzwi bocznych, a gumowe przewody paliwowe były uszkodzone. Prawnicy utrzymywali: „Te zabezpieczenia mogłyby zapobiec wypadkowi, a w najgorszym przypadku dzięki nim Paul Walker mógłby przeżyć wypadek”.

Przedstawiciele Porsche nie zgodzili się z zarzutami i stwierdzili, że aktor zginął z własnej winy. Podobno jego auto było przerabiane i za bardzo eksploatowane. Jak podkreślono, śledczy wykazali, że tragiczny wypadek spowodowany był wyłącznie nadmierną prędkością.

W tym roku córka zmarłego aktora wzięła ślub. Do ołtarza poprowadził ją Vin Diesel, najlepszy przyjaciel Paula Walkera oraz jego filmowy partner. W ten piękny i wzruszający sposób oddali mu hołd...

Czytaj również: Córka Paula Walkera wzięła ślub! Bliska osoba poprowadziła ją do ołtarza

Paul Walker na premierze „Szybkich i wściekłych 4” w 2009 roku

Getty Images
Reklama

Klip ze ścieżki dźwiękowej filmu „Szybcy i wściekli 7”, do piosenki „See You Again” Wiza Khalify, pomyślano jako hołd dla zmarłego aktora. Szczególnie poruszające jest ostatnie ujęcie teledysku, ukazujące bohaterów serii, a prywatnie przyjaciół - Paula Walkera i Vina Diesela.

Reklama
Reklama
Reklama