Ewa Chodakowska, Viva! kwiecień 2015
Fot. Marlena Bielinska/MOVE
TYLKO U NAS

Ewa Chodakowska tym wpisem wywołała burzę! Czy uderza w Annę Lewandowską?

Nawet autorytety podają sprzeczne informacje. Jaka jest prawda?

Weronika Kostyra 16 marca 2018 12:55
Ewa Chodakowska, Viva! kwiecień 2015
Fot. Marlena Bielinska/MOVE

Ewa Chodakowska od dawna motywuje tysiące kobiet (i nie tylko) do zmiany trybu życia. Dzięki niej wielu osobom udało się wprowadzić więcej ruchu do swojego planu dnia i zrzucić zbędne kilogramy. Trenerka nakłania też do stosowania zdrowej diety, ponieważ wtedy efekty ćwiczeń są najlepsze. Za jej wskazówkami podążają tłumy fanów. Od kilku lat możemy zauważyć zwiększoną „modę” na zdrowy tryb życia. Zwiększa się świadomość społeczeństwa w tej dziedzinie, głos zabiera też coraz więcej autorytetów. Problem w tym, że doprowadziło to do sytuacji, w której codziennie jesteśmy zasypywani wieloma, często sprzecznymi, nowinkami.

Olej kokosowy – szkodliwy czy nie?

Wiele mitów narosło między innymi wokół oleju kokosowego. Przez pewien czas mogliśmy natknąć się na informację, że to „cudowny” produkt, który dostarcza organizmowi wielu cennych substancji i korzystnie wpływa na proces odchudzania. Badania naukowe wykazały jednak, że to zaledwie część prawdy, ponieważ w większych dawkach olej kokosowy jest dla nas szkodliwy.

Ewa Chodakowska postanowiła raz na zawsze postanowiła ostatnio rozprawić się z tą niejasnością. Opublikowała w Internecie wpis, który wywołał niemałą burzę. Internauci poczuli się zagubieni, ponieważ sądzili dotąd, że postępują zdrowo, spożywając olej kokosowy.

Trenerka skomentowała dla nas te wątpliwości: „W naszej diecie najważniejszy jest porządek i balans. Codziennie musimy w odpowiedniej ilości wprowadzać wszystkie grupy tłuszczowe do organizmu: nasycone, jednonienasycone i wielonienasycone, wtedy dopiero możemy mówić o zdrowym żywieniu. Olej kokosowy to w 86% tłuszcze nasycone, m.in kwas tłuszczowy mirystynowy i palmitynowy, dlatego trzeba z nim uważać!”.

Ewa Chodakowska podkreśla, że nadmierne spożycie oleju kokosowego może przyczynić się między innymi do rozwoju miażdżycy czy insulinooporności! „Dzienne spożycie WSZYSTKICH tłuszczów nasyconych nie powinno przekraczać 21,5g (przy diecie 2000-2200 kcal), a jedna łyżka oleju kokosowego waży 25g!”. Odradza zatem dodawanie oleju kokosowego jako dodatkowego składnika do potraw i przekąsek. Nie szkodzi natomiast smażenie na nim, pod warunkiem, że jest dobrej jakości.

Celem wpisu była przede wszystkim edukacja. Ewa Chodakowska podkreśla, że są to informacje poparte badaniami naukowymi i konsultowała je z wieloma specjalistami, z którymi współpracuje. „Pamiętajmy, że zawsze znajda się osoby, które w swoim interesie będą promować dany produkt. Trzeba trzymać się badań naukowych, a tych na negatywny wpływ nadużywania oleju kokosowego”, dodaje. 

Ewa Chodakowska, Viva! kwiecień 2015
Fot. Marlena Bielińska/ Move Picture

Ewa Chodakowska, Viva! kwiecień 2015
Fot. Marlena Bielińska/ Move Picture

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.