Sylwester Chęciński, Orły 2017, Warszawa, 20.03.2017 rok
Fot. Kamil PIKLIKIEWICZ/East News
WSPOMNIENIE

Nie żyje reżyser Sylwester Chęciński. Twórca trylogii o Kargulach i Pawlakach

Reżyser filmowy miał 91 lat

Damian Brillowski 9 grudnia 2021 11:04
Sylwester Chęciński, Orły 2017, Warszawa, 20.03.2017 rok
Fot. Kamil PIKLIKIEWICZ/East News

Smutne wieści płyną do nas ze świata filmowego. Otóż w minioną środę we Wrocławiu zmarł reżyser filmowy Sylwester Chęciński. Miał 91 lat. Wiadomość o śmierci artysty przekazał jego syn Igor Chęciński, informuje na Twitterze Polska Agencja Prasowa. Reżyser stworzył takie dzieła jak „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” czy „Kochaj albo rzuć”.

Zmarł reżyser Sylwester Chęciński. Miał 91 lat

Sylwester Chęciński przyszedł na świat 21 maja 1930 roku w Suścu na Lubelszczyźnie. W wieku 20 lat ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie, a sześć lat później został absolwentem Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi.

Sylwester Chęciński był cenionym reżyserem filmowym, który w swoim dorobku stworzył wiele kultowych filmów. Jego debiutem reżyserskim był film „Historia żółtej ciżemki" z 1961 roku. Później stworzył komedię „Rozmowy kontrolowane" ze Stanisławem Tymem w roli Ryszarda Ochódzkiego i film „Wielki Szu", za który otrzymał nagrodę Złotej Kaczki w kategorii „Najlepszy Film” w 1984 roku.

Spod jego ręki wyszła też m.in. trylogia o Kargulach i Pawlakach, które bawią już kolejne pokolenia widzów. Co kilka miesięcy jakaś ze stacji telewizyjnych ku uciesze widzów powtarza „Samych swoich”, „Nie ma mocnych” czy „Kochaj albo rzuć”. Filmy za każdym razem tak samo śmieszą i wzruszają. A mistrzowskie role Władysława Hańczy i Wacława Kowalskiego pozostają w pamięci widzów na długie lata. Filmy te, to również źródło wielu cytatów, które przenikły do świata realnego. Jednym z nich był: "Sąd sądem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie".

Czytaj także: Tak wyglądały ostatnie dni Wiesława Gołasa

Sylwester Chęciński, XX Festiwal Filmów Komediowych, Lubomierz, 14.08.2016 rok
Fot. VIPHOTO/East News

Sylwester Chęciński, XX Festiwal Filmów Komediowych, Lubomierz, 14.08.2016 rok

Gwiazdy i fani żegnają Sylwestra Chęcińskiego 

Śmierć reżysera zasmuciła nie tylko jego fanów, ale też branżę filmową i medialną. Wiele znanych postaci postanowiło pożegnać Sylwestra Chęcińskiego za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych. Kilka słów pożegnania napisała na Instagramie m.in. dziennikarka Małgorzata Domagalik. 

"Przed chwilą odszedł wspaniały reżyser I kapitalny Człowiek, Sylwester Chęciński 🖤.Mistrz filmowego rzemiosła. Przyjaciel mojego rodzinnego, wrocławskiego domu. Słowa, anegdoty i kultura bycia w tym zgoła niekulturalnym świecie dookola. Zawsze. "Sami swoi","Nie ma mocnych" "Kochaj albo rzuc" , "Wielki Szu","Rozmowy niekontrolowane". Coś się ostatecznie skończyło ..Podejdź no do plota jak ja podchodzę... ps. Proszę tam na górze wypić wódkę z moim ojcem i z Olkiem i z Jurkiem i z Grażyną ...wszystkimi Kargulami i Pawlakami też, bo my z nich....", napisała Małgorzata Domagalik.

Rodzinie składamy najszczersze kondolencje.  

Czytaj także: Był ulubieńcem widzów. Rodzinny dramat całkowicie złamał filmowego Pawlaka

Sylwester Chęciński, Orły 2017, Warszawa, 20.03.2017 rok
Fot. Kamil PIKLIKIEWICZ/East News

Sylwester Chęciński, Orły 2017, Warszawa, 20.03.2017 rok

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

OMENAA MENSAH: Prowadzi trzy fundacje, organizuje aukcje charytatywne, a kilka razy w miesiącu… zapowiada pogodę. W jej słowniku nie ma słowa „niemożliwe”! JAN A.P. KACZMAREK: O czym marzy kompozytor i laureat Oscara? Niezwykła rozmowa! KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA i ANNA ZALESKA: Matka i córka. Dziennikarka i prawniczka. Zawsze w kontakcie, lecz jest jedno „ale”. VITO BAMBINO: O muzyce, życiu na emigracji, miłości, ukochanym synku i o tym, jak to jest żyć pomiędzy.