Los nie szczędził aktorce ciosów. Mijają cztery lata od jej śmierci

Konrad Szczęsny 12 sierpnia 2022 16:00

Wiadomość o śmierci Kazimiery Utraty zasmuciła dokładnie cztery lata temu wszystkich, którzy cenili jej talent i niebywałą pogodę ducha. Aktorka znana z roli cioci Stasi w serialu Klan miała 86 lat. Choć na co dzień słynęła z promiennego uśmiechu i błysku w oczach, jej życie prywatne osobistych, pełnych bólu doświadczeń... Poznajcie jej historię.

Kazimiera Utrata – życie prywatne: mąż, dzieci

Aktorka poznała swojego przyszłego męża, Marka Lusztiga, w Studenckim Teatrze Satyryków, w którym oboje pracowali. On był zdolnym kompozytorem, ona początkującą aktorką. Uczucie, które się między nimi narodziło, było na tyle silne, że nie tylko wzięli ślub i w 1959 roku powitali na świecie córeczkę Kasię, lecz także zdecydowali się razem wyjechać do Szwecji. To w tym kraju Marek Lusztig pragnął szkolić swój warsztat i ukochana nie wahała się, by wyjechać wraz z nim za Morze Bałtyckie.

Czytaj także: Byli idealną parą na scenie, a poza nią przyrzekali sobie miłość po grób. Co się stało z Elizą Grochowiecką z duetu Andrzej i Eliza?

Kazimiera Utrata jako aktorka STS-u w latach 50. 

Niestety, w 1972 roku łączące ich uczucie przerwała nagła śmierć kompozytora w wyniku tragicznego wypadku samochodowego. Został pochowany na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie. Wtedy to Kazimiera Utrata musiała zrezygnować na jakiś czas z kariery, by poświęcić się wychowywaniu 13-letniej wówczas córki. Ta kilka lat później zdecydowała się przeprowadzić do Szwecji na stałe. Tam poznała mężczyznę, z którym wzięła ślub i założyła rodzinę.

Zobacz też: Edmund Fetting: kochała się w nim Agnieszka Osiecka. Nieznane życie wybitnego aktora

Kazimiera Utrata: przyczyny śmierci

Jako pierwszy wiadomość o śmierci Kazimiery Utraty podał serwis filmpolski.pl. „12 sierpnia w wieku 86 lat zmarła Kazimiera Utrata. Aktorka na ekranie debiutowała w roku 1959 w Lotnej. Miała w swoim dorobku kilkadziesiąt ról filmowych, jednak prawdziwą popularność przyniosła jej grana nieprzerwanie od roku 1997 rola pani Stasi w telenoweli Klan”, podkreślono w komunikacie.

Przyczyną śmierci Kazimiery Utraty był niespodziewany zawał serca. Odeszła w swoim mieszkaniu. 17 sierpnia 2018 została pochowana na Cmentarzu Bródnowskim.

Zobacz też: Judyta Turan przegrała walkę z agresywnym rakiem. Każdego dnia udowadniała, że trzeba walczyć...

Kazimiera Utrata: najważniejsze role

Do najważniejszych ról, które przyniosły aktorce popularność, należą m.in. te w produkcjach Galimatias, czyli kogel-mogel II, Miś czy Kochaj albo rzuć oraz w serialach Zmiennicy, Panny i wdowy i Boża podszewka.

Kazimiera Utrata miała na koncie również nagrody wokalne, jak choćby tę z 1963, którą otrzymała na I Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za interpretację Piosenki o okularnikach do tekstu Agnieszki Osieckiej. 

1/4
Kazimiera Utrata i Zygmunt Kęstowicz, Klan
Copyright @East News
1/4

Kazimiera Utrata zmarła 12 sierpnia 2018 roku w Warszawie. Przyczyn jej śmierci nie podano.

(na zdjęciu z aktorem Zygmuntem Kęstowiczem)

2/4
Kazimiera Utrata i Agnieszka Kaczorowska, Klan
Copyright @East News
2/4

Kazimiera Utrata odeszła w wieku 86 lat.

(na zdjęciu z Agnieszką Kaczorowską)

3/4
Copyright @AKPA
3/4

Kazimiera Utrata najbardziej znana była z roli cioci Stasi w telenoweli „Klan”.

4/4
Copyright @
4/4

Kazimiera Utrata w 1972 roku straciła w wypadku samochodowym ukochanego i od tej pory musiała samotnie wychowywać swoją córkę Kasię.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…