Aktorka skończyłaby dziś 89 lat...

Konrad Szczęsny 5 lipca 2021 07:08

Kazimiera Utrata nie żyje – ta wiadomość zasmuciła 14 sierpnia 2018 roku wszystkich, którzy cenili talent i niebywałą pogodę ducha aktorki znanej z roli cioci Stasi w serialu Klan. Odeszła dwa dni wcześniej, miała 86 lat. Choć na co dzień słynęła z promiennego uśmiechu i błysku w oczach, jej życie prywatne pełne było bolesnych osobistych doświadczeń...

Kazimiera Utrata – życie prywatne: mąż, dzieci

Aktorka poznała swojego przyszłego męża, Marka Lusztiga, w Studenckim Teatrze Satyryków, w którym oboje pracowali. On był zdolnym kompozytorem, ona początkującą aktorką. Uczucie, które się między nimi narodziło, było na tyle silne, że nie tylko wzięli ślub i w 1959 roku powitali na świecie córeczkę Kasię, lecz także zdecydowali się razem wyjechać do Szwecji. To w tym kraju Marek Lusztig pragnął szkolić swój warsztat i ukochana nie wahała się, by wyjechać wraz z nim za Morze Bałtyckie.

Niestety, w 1972 roku łączące ich uczucie przerwała nagła śmierć kompozytora w tragicznym wypadku samochodowym. Został pochowany na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie. Wtedy to Kazimiera Utrata musiała zrezygnować na jakiś czas z kariery, by poświęcić się wychowywaniu 13-letniej wówczas córki. Ta kilka lat później zdecydowała się przeprowadzić do Szwecji na stałe. Tam poznała mężczyznę, z którym wzięła ślub i założyła rodzinę.

Zobacz też: Byli razem ponad pięćdziesiąt lat. Oto niezwykła historia miłości Krystyny i Witolda Pyrkoszów

Kazimiera Utrata: przyczyny śmierci

Jako pierwszy wiadomość o śmierci Kazimiery Utraty podał serwis filmpolski.pl. „12 sierpnia w wieku 86 lat zmarła Kazimiera Utrata. Aktorka na ekranie debiutowała w roku 1959 w Lotnej. Miała w swoim dorobku kilkadziesiąt ról filmowych, jednak prawdziwą popularność przyniosła jej grana nieprzerwanie od roku 1997 rola pani Stasi w telenoweli Klan”, podkreślono w komunikacie.

Przyczyną śmierci Kazimiery Utraty był niespodziewany zawał serca. Odeszła w swoim mieszkaniu. 17 sierpnia 2018 została pochowana na Cmentarzu Bródnowskim.

Zobacz też: Trzykrotnie dokonała aborcji. Nina Andrycz żyła tak, jak chciała. Nie zmienił tego nawet Stalin

Kazimiera Utrata: najważniejsze role

Do najważniejszych ról, które przyniosły aktorce popularność, należą m.in. te w produkcjach Galimatias, czyli kogel-mogel II, Miś czy Kochaj albo rzuć oraz w serialach Zmiennicy, Panny i wdowy i Boża podszewka.

Kazimiera Utrata miała na koncie również nagrody wokalne, jak choćby tę z 1963, którą otrzymała na I Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za interpretację Piosenki o okularnikach do tekstu Agnieszki Osieckiej. 

1/4
Kazimiera Utrata i Zygmunt Kęstowicz, Klan
Copyright @East News
1/4

Kazimiera Utrata zmarła 12 sierpnia 2018 roku w Warszawie. Przyczyn jej śmierci nie podano.

(na zdjęciu z aktorem Zygmuntem Kęstowiczem)

2/4
Kazimiera Utrata i Agnieszka Kaczorowska, Klan
Copyright @East News
2/4

Kazimiera Utrata odeszła w wieku 86 lat.

(na zdjęciu z Agnieszką Kaczorowską)

3/4
Copyright @AKPA
3/4

Kazimiera Utrata najbardziej znana była z roli cioci Stasi w telenoweli „Klan”.

4/4
Copyright @
4/4

Kazimiera Utrata w 1972 roku straciła w wypadku samochodowym ukochanego i od tej pory musiała samotnie wychowywać swoją córkę Kasię.

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.