Holenderska księżniczka Cristina
Fot. MARTIJN BEEKMAN/AFP/East News
WSPOMNIENIE

Zrezygnowała z kolejki do tronu dla miłości. Nie żyje holenderska księżniczka Christina

Przegrała walkę z okrutną chorobą...

Gabriela Czernecka 19 sierpnia 2019 14:51
Holenderska księżniczka Cristina
Fot. MARTIJN BEEKMAN/AFP/East News

Zmarła księżniczka Christina, siostra byłej królowej Beatrix. O jej śmierci poinformował holenderski Pałac Królewski. Księżniczka Christina przez lata walczyła z rakiem kości. Niestety walkę przegrała. Odeszła w wieku 72 lat. Jej życie to scenariusz na film. 

Nie żyje holenderska księżniczka Christina

Na Twitterze, na oficjalnym koncie rodziny królewskiej przeczytać można wspólne oświadczenie wydane przez króla Holandii Willema-Alexandra, jego żonę Maximę oraz siostrę zmarłej, byłą królową Beatrix: „Jesteśmy pogrążeni w żalu z powodu śmierci naszej ukochanej siostry i ciotki. Christina była uderzającą osobowością o ciepłym sercu. Dzięki swej muzycznej pasji i talentowi dotknęła wiele osób. Pielęgnujemy wiele związanych z nią pięknych wspomnień”. Niestety przegrała walkę z chorobą. Miała 72 lata. 

Była najmłodszą z czterech córek królowej Juliany. Przyszła na świat w 1947 roku. Urodziła się niewidoma. Jej matka szukała pomocy u uzdrowiciela Greeta Hoffmansa, co doprowadziło do poważnych napięć na dworze, gdyż rodzina uważała, że mężczyzna ma na królową zbyt duży wpływ. Ostatecznie wraz z upływem czasu, dzięki odpowiednim lekom i terapii, chorobę udało się pokonać. Tak naprawdę księżniczka nazywała się Maria Christina (Marijke), ale w 1963 roku podjęła decyzję, ze będzie używać drugiego imienia Christina.

Christina unikała mediów i publicznych wystąpień, skupiała się na śpiewaniu i kolekcjonowaniu dzieł sztuki.  Na studia wyjechała za granicę, do Stanów Zjednoczonych. Swojego przyszłego męża, kubańskiego uchodźcę i działacza społecznego, poznała, gdy uczyła muzyki i francuskiego w prywatnej szkole pod nazwą Christina Van Oranje. On był wówczas asystentem dyrektora ośrodka dziennego w Harlemie, gdy pisał książkę o operze. Księżniczka Cristina i Jorge Pereza y Guillermo stanęli na ślubnym kobiercu w 1975 roku. Para, chcąc uniknąć skandalu związanego ze ślubem z katolikiem, przed zaręczynami zrzekła się prawda do tronu. W tym czasie była dziewiąta w kolejce do korony.

Ich ślub odbył się w katedrze w Utrechcie. W ceremonii wzięło udział 1100 gości, ale był stosunkowo skromny. Para wychowywała wspólnie trójkę dzieci: Bernarda, Mikołaja i Julianę. W 1996 roku małżonkowie zdecydowali się na rozwód. Księżniczka po rozwodzie mieszkała poza dworem królewskim - we Włoszech i Stanach Zjednoczonych.

Niestety właśnie poinformowano o śmierci księżniczki Cristiny. Zmarła w pałacu Noordeinde w Hadze. Przez lata zmagała się z rakiem kości. Niestety, walkę tę przegrała. Odeszła w wieku 72 lat. Podano także informacje dotyczące pochówku. Po raz pierwszy członek holenderskiej rodziny królewskiej szczątki (księżniczki Christiny) zostaną poddane kremacji podczas uroczystości z udziałem jej najbliższych.  

Holenderska księżniczka Cristina
Fot. MARTIJN BEEKMAN/AFP/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?