Holenderska księżniczka Cristina
Fot. MARTIJN BEEKMAN/AFP/East News
WSPOMNIENIE

Zrezygnowała z kolejki do tronu dla miłości. Nie żyje holenderska księżniczka Christina

Przegrała walkę z okrutną chorobą...

Gabriela Czernecka 19 sierpnia 2019 14:51
Holenderska księżniczka Cristina
Fot. MARTIJN BEEKMAN/AFP/East News

Zmarła księżniczka Christina, siostra byłej królowej Beatrix. O jej śmierci poinformował holenderski Pałac Królewski. Księżniczka Christina przez lata walczyła z rakiem kości. Niestety walkę przegrała. Odeszła w wieku 72 lat. Jej życie to scenariusz na film. 

Nie żyje holenderska księżniczka Christina

Na Twitterze, na oficjalnym koncie rodziny królewskiej przeczytać można wspólne oświadczenie wydane przez króla Holandii Willema-Alexandra, jego żonę Maximę oraz siostrę zmarłej, byłą królową Beatrix: „Jesteśmy pogrążeni w żalu z powodu śmierci naszej ukochanej siostry i ciotki. Christina była uderzającą osobowością o ciepłym sercu. Dzięki swej muzycznej pasji i talentowi dotknęła wiele osób. Pielęgnujemy wiele związanych z nią pięknych wspomnień”. Niestety przegrała walkę z chorobą. Miała 72 lata. 

Była najmłodszą z czterech córek królowej Juliany. Przyszła na świat w 1947 roku. Urodziła się niewidoma. Jej matka szukała pomocy u uzdrowiciela Greeta Hoffmansa, co doprowadziło do poważnych napięć na dworze, gdyż rodzina uważała, że mężczyzna ma na królową zbyt duży wpływ. Ostatecznie wraz z upływem czasu, dzięki odpowiednim lekom i terapii, chorobę udało się pokonać. Tak naprawdę księżniczka nazywała się Maria Christina (Marijke), ale w 1963 roku podjęła decyzję, ze będzie używać drugiego imienia Christina.

Christina unikała mediów i publicznych wystąpień, skupiała się na śpiewaniu i kolekcjonowaniu dzieł sztuki.  Na studia wyjechała za granicę, do Stanów Zjednoczonych. Swojego przyszłego męża, kubańskiego uchodźcę i działacza społecznego, poznała, gdy uczyła muzyki i francuskiego w prywatnej szkole pod nazwą Christina Van Oranje. On był wówczas asystentem dyrektora ośrodka dziennego w Harlemie, gdy pisał książkę o operze. Księżniczka Cristina i Jorge Pereza y Guillermo stanęli na ślubnym kobiercu w 1975 roku. Para, chcąc uniknąć skandalu związanego ze ślubem z katolikiem, przed zaręczynami zrzekła się prawda do tronu. W tym czasie była dziewiąta w kolejce do korony.

Ich ślub odbył się w katedrze w Utrechcie. W ceremonii wzięło udział 1100 gości, ale był stosunkowo skromny. Para wychowywała wspólnie trójkę dzieci: Bernarda, Mikołaja i Julianę. W 1996 roku małżonkowie zdecydowali się na rozwód. Księżniczka po rozwodzie mieszkała poza dworem królewskim - we Włoszech i Stanach Zjednoczonych.

Niestety właśnie poinformowano o śmierci księżniczki Cristiny. Zmarła w pałacu Noordeinde w Hadze. Przez lata zmagała się z rakiem kości. Niestety, walkę tę przegrała. Odeszła w wieku 72 lat. Podano także informacje dotyczące pochówku. Po raz pierwszy członek holenderskiej rodziny królewskiej szczątki (księżniczki Christiny) zostaną poddane kremacji podczas uroczystości z udziałem jej najbliższych.  

Holenderska księżniczka Cristina
Fot. MARTIJN BEEKMAN/AFP/East News

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.