Antoni Gucwiński, 04.02.2006 rok, 50 LECIE TVP TEATR WIELKI
Fot. KRZYSZTOF HOROSZKIEWICZ/East News
POŻEGNANIE

Nie żyje Antoni Gucwiński. Słynny dyrektor wrocławskiego zoo miał 89 lat

Smutną wiadomość przekazał prezydent Wrocławia

Konrad Szczęsny 8 grudnia 2021 12:51
Antoni Gucwiński, 04.02.2006 rok, 50 LECIE TVP TEATR WIELKI
Fot. KRZYSZTOF HOROSZKIEWICZ/East News

Antoni Gucwiński nie żyje – tę wiadomość przekazał Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. Legendarny dyrektor zoo i prowadzący wraz z żoną Hanną program „Z kamerą wśród zwierząt” odszedł w wieku 89 lat.

Nie żyje Antoni Gucwiński, prowadzący „Z kamerą wśród zwierząt”

Antoni Gucwiński zmarł w środę 8. grudnia nad ranem. 

„Przykry dzień we Wrocławiu. Zmarł Antoni Gucwiński - wieloletni legendarny dyrektor ZOO Wrocław. Przez lata program „Z kamerą wśród zwierząt”, który prowadził wraz żoną, uczył nas wrażliwości wobec naszych „braci mniejszych”. Będzie nam go ogromnie brakować”, przekazał prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk

Wspomniany program był emitowany na antenie TVP od 1971 do 2002 roku. Antoni Gucwiński prowadził  go wraz z żoną Hanną. Sympatię widzów zdobyli wiedzą, pogodą ducha oraz stoickim spokojem. Dzięki nim ogród zoologiczny we Wrocławiu zyskał popularność w Polsce. Zmarły mężczyzna był jego dyrektorem od 1966 roku, zaś do 2006 był zatrudniony w placówce. 

Czytaj także: Ich karierę zniszczył skandal. Tak dziś wygląda życie Hanny i Antoniego Gucwińskich

Skandal, który zniszczył karierę państwa Gucwińskich

Niestety, z powodu skandalu z misiem Mago – niedźwiedziem, który był przetrzymywany w skandalicznych warunkach (betonowe, maleńkie pomieszczenie), Antoni Gucwiński rozstał się z wrocławskim zoo. Według dyrekcji zwierzę było zbyt duże, by wypuścić go na istniejący wybieg (ten miał za niskie, niewystarczające ogrodzenie). Twierdzono również, że może stanowić zagrożenie dla zwiedzających. Mago miał mież także zapędy kazirodcze – zamknięcie miało zapobiec kastracji.

Mimo że Antoni Gucwiński usłyszał w tej sprawie wyrok (został uznany winnym znęcania się nad zwierzęciem, odstąpiono jednak od wymierzenia kary), twierdził do końca, że jest niewinny. Według niego starał się poprawić los i warunki bytowe zwierzęcia (znalezienie innego zoo, proces trwał aż 9 lat), niestety, bez efektów. Podkreślał również, że zarzuty są niesprawiedliwe...  

Czytaj także: Tajemnice Hanny Gucwińskiej. Antoni nie jest jej pierwszym mężem

Antoni Gucwiński nie żyje, EN_00053384_0005
Fot. KRZYSZTOF HOROSZKIEWICZ/East News

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA: czy da się porównać uczucie pomiędzy mężczyzną a kobietą do tego łączącego matkę i dziecko? SARA JAMES najpierw podbiła Polskę, teraz podbija świat. Naszą sesję zrealizowaliśmy w jej ukochanym Los Angeles. ARKADIUSZ JAKUBIK: fantastyczny, wielokrotnie nagradzany aktor, rockandrollowiec o rodzinnych relacjach i myślowym ADHD. MAŁGORZATA SARAMONOWICZ w poruszającej rozmowie o życiu ze stwardnieniem rozsianym.