Najbogatsi Polacy w światowym zestawieniu
Fot. East News
O TYM JEST GŁOŚNO

Kulczykowie, Solorz-Żak i... Oto Polacy, którzy są wsród najbogatszych ludzi świata

Weronika Bruździak-Gębura 21 marca 2017 13:15
Najbogatsi Polacy w światowym zestawieniu
Fot. East News

Amerykański „Forbes” co roku publikuje światową listę miliarderów. W tegorocznym zestawieniu znalazło się pięcioro Polaków. Są to: Dominika Kulczyk i Sebastian Kulczyk, Michał Sołowow, Zygmunt Solorz-Żak i Dariusz Miłek. Kim są i czemu zawdzięczają swoje miliardy?

Najbogatsi ludzie świata

Łącznie na liście znalazło się ponad tysiąc nazwisk. Pierwsza piątka należy do: Billa Gatesa (założyciela Microsoftu, 86 mld dolarów), Warrena Buffeta (spółka Berkshire Hathaway, 75,6 mld dolarów), Jeffa Bezosa (założyciela Amazona, 72,6 mld dolarów), Amancio Ortegi (założyciela Zary, 71,3 mld dolarów) i Marka Zuckerberga (twórcy Facebooka, 56 mld dolarów).

Dominika i Sebastian Kulczyk

Majątki Polaków nie mogą się równać z fortunami najbogatszych ludzi świata, jednak to wielki zaszczyt, że kilkoro naszych rodaków znalazło się w tym szacownym gronie.

Najwyższą notę otrzymali 39-letnia Dominika i 36-letni Sebastian Kulczyk, czyli spadkobiercy majątku najbogatszego Polaka, Jana Kulczyka. Zajęli 522. miejsce. Majątek przedsiębiorczego rodzeństwa wyceniany jest na 3,6 mld dolarów. Mimo że przez ostatnich 12 miesięcy nie skurczył się nawet o złotówkę, rodzeństwo spadło w porównaniu do zeszłorocznego zestawienia o 87 pozycji - w 2016 roku byli na 435. miejscu.

Michał Sołowow

Inaczej stało się w przypadku 54-letniego Michała Sołowowa, polskiego biznesmena i kierowcy rajdowego, który ma udziały w takich firmach jak Cersanit (ceramika sanitarna), Barlinek (deski podłogowe) czy dewelopera Echo Investment. Jego majątek jest wyceniany na 2,7 mld dolarów, dlatego biznesmen zajął 745. miejsce. To spory wzrost: rok temu miał w kieszeni 1,6 mld i zajmował 1011. pozycję.

Zygmunt Solorz-Żak

60-letni Zygmunt Solorz Żak znalazł się na 814. miejscu z majątkiem wartym 2,5 mld dolarów. Jednak w zeszłym roku z tym samym majątkiem zajmował 688. miejsce, co oznacza, że spadł w rankingu aż o 126 pozycji. Jest za to trzecim najbogatszym Polakiem, tuż po Kulczykach i Sołowowie. Skąd ma taki majątek? Oczywiście z Telewizji Polsat, którą założył w 1992 roku, a także Polkomtelu (operator sieci telefonii komórkowej Plus), Superstacji i spółki Elektrim (energetyka).

Dariusz Miłek

48-letni Dariusz Miłek, założyciel obuwniczego giganta, marki „CCC” z majątkiem szacowanym na 1,1 mld dolarów zajął 1795. miejsce w światowym rankingu bogaczy. To, co zarobi najchętniej inwestuje w nieruchomości. W swojej kolekcji ma piękne pałace, między innymi ten w Chróstniku czy w Łącku.

Polecamy też: Miliony czy miliardy? "Forbes" opublikował ranking najbogatszych Polaków. Ile mają pieniędzy?​

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ o poczuciu zawodowego niedocenienia, związkach – tych „gorszych, lepszych, bardziej udanych” i swoim azylu. KAROLINA GILON I MATEUSZ ŚWIERCZYŃSKI: ona pojechała do pracy na planie telewizyjnego show, on miał przeżyć przygodę życia jako uczestnik programu… MAREK TORZEWSKI mówi: „W miłości, która niejedno ma imię, są dwa kolory. Albo biel, albo czerń. A ja mam tę biel, a to wielkie szczęście…”.