Jan Purzycki
Fot. Wojciech OLSZANKA/East News
POŻEGNANIE

Nie żyje scenarzysta Jan Purzycki. Miał 71 lat

Widzowie pokochali go za „Wielkiego Szu” czy „Złotopolskich”

Rafał Kowalski 21 sierpnia 2019 09:25
Jan Purzycki
Fot. Wojciech OLSZANKA/East News

W wieku 71 lat odszedł wybitny scenarzysta Jan Purzycki. Informację o jego śmierci jako pierwszy przekazał sportowiec Jerzy Chromik na swoim Twitterze. Chwilę później smutne wieści potwierdził w rozmowie z Onetem scenarzysta Janusz Zaorski. Na ten moment nie podano dokładnej przyczyny śmierci twórcy.

Kim był Jan Purzycki?

Jan Purzycki przyszedł na świat 20 czerwca 1948 roku w Ostródzie. Trzydzieści dwa lata później ukończył łódzkie Studium Scenariuszowe na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej. Jako scenarzysta, ale też wielokrotnie pomysłodawca produkcji telewizyjnych, przysłużył się do powstania takich filmów jak Piłkarski Poker, Przemytnicy, Wielki Szu czy Prymas. Miliony Polaków pokochały go też za kultowy serial Złotopolscy. Na swoim koncie 71-latek miał też kilka publikacji książkowych, między innymi: Wielkiego Szu, Doktora Szu czy Prezydenckiego Pokera.

Poza artystycznymi projektami, Jan Purzycki był swego czasu szefem Telewizji Polskiej, wiceprezesem Komitetu do spraw Radia i Telewizji, doradcą prezydenta Lecha Wałęsy do spraw mediów i wykładowcą na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Nie wiadomo na ten moment, kiedy odbędzie się ostatnie pożegnanie wielokrotnie nagradzanego scenarzysty. Rodzinie i bliskim Jana Purzyckiego składamy wyrazy najszczerszego współczucia. 

Jan Purzycki
Fot. KFP/REPORTER

Jan Purzycki
Fot. AKPA

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.