Jan Purzycki
Fot. Wojciech OLSZANKA/East News
POŻEGNANIE

Nie żyje scenarzysta Jan Purzycki. Miał 71 lat

Widzowie pokochali go za „Wielkiego Szu” czy „Złotopolskich”

Rafał Kowalski 21 sierpnia 2019 09:25
Jan Purzycki
Fot. Wojciech OLSZANKA/East News

W wieku 71 lat odszedł wybitny scenarzysta Jan Purzycki. Informację o jego śmierci jako pierwszy przekazał sportowiec Jerzy Chromik na swoim Twitterze. Chwilę później smutne wieści potwierdził w rozmowie z Onetem scenarzysta Janusz Zaorski. Na ten moment nie podano dokładnej przyczyny śmierci twórcy.

Kim był Jan Purzycki?

Jan Purzycki przyszedł na świat 20 czerwca 1948 roku w Ostródzie. Trzydzieści dwa lata później ukończył łódzkie Studium Scenariuszowe na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej. Jako scenarzysta, ale też wielokrotnie pomysłodawca produkcji telewizyjnych, przysłużył się do powstania takich filmów jak Piłkarski Poker, Przemytnicy, Wielki Szu czy Prymas. Miliony Polaków pokochały go też za kultowy serial Złotopolscy. Na swoim koncie 71-latek miał też kilka publikacji książkowych, między innymi: Wielkiego Szu, Doktora Szu czy Prezydenckiego Pokera.

Poza artystycznymi projektami, Jan Purzycki był swego czasu szefem Telewizji Polskiej, wiceprezesem Komitetu do spraw Radia i Telewizji, doradcą prezydenta Lecha Wałęsy do spraw mediów i wykładowcą na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Nie wiadomo na ten moment, kiedy odbędzie się ostatnie pożegnanie wielokrotnie nagradzanego scenarzysty. Rodzinie i bliskim Jana Purzyckiego składamy wyrazy najszczerszego współczucia. 

Jan Purzycki
Fot. KFP/REPORTER

Jan Purzycki
Fot. AKPA

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?