Milos Forman
Fot. East News
POŻEGNANIE

Milos Forman nie żyje. Reżyser Lotu nad kukułczym gniazdem miał 86 lat

Co było przyczyną jego śmierci?

Olga Figaszewska 14 kwietnia 2018 10:34
Milos Forman
Fot. East News

Milos Foman, wybitny reżyser, zmarł w piątek 13 kwietnia w Connecticut w Stanach Zjednoczonych. Miał 86 lat. „Odszedł spokojnie”, mówi jego żona, Martina. Informację o jego śmierci przekazały w sobotę czeskie media.  

Przyczyny śmierci Milosa Formana

Tak naprawdę Jan Tomáš Forman, światu znany jako Milos Forman. Urodził się w Czechach (ówczesnej Czechosłowacji). Wyjechał z kraju do USA w 1968 roku , gdzie otrzymał schronienie po inwazji wojsk Układu Warszawskiego.

Uznany jest za jednego z najwybitniejszych światowych reżyserów. Dwukrotny laureat Oscara, twórca takich filmów jak: Amadeusz, Pali się, moja panno, Hair. Za Lot nad kukułczym gniazdem, otrzymał najważniejszą nagrodę amerykańskiej akademii filmowej we wszystkich pięciu głównych kategoriach: dla najlepszego filmu, aktora pierwszoplanowego, aktorki pierwszoplanowej, reżysera i za najlepszy scenariusz adaptowany. Został także wyróżniony nagrodą BAFTA i Złotym Globem.

Przyczyną śmierci artysty była krótkotrwała choroba. Zmarł niespodziewanie.  

Milos Forman, na planie Duchy Goi
Fot. East News

Milos Forman, Oscar za Amadeusza
Fot. East News

 

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BARBARA KURDEJ-SZATAN wyznaje: „Zasuwając intensywnie, oczekiwałam, że gdy wrócę do domu, będę mogła się zrelaksować. Tymczasem były awantury…”. GREG i RAFAŁ COLLINS – od happy endu do tragedii był tylko krok. W VIVIE! na Lato w cyklu Ona o Niej – KRYSTYNA CIERNIAK-MORGENSTERN o ELŻBIECIE CZYŻEWSKIEJ: „Szamotała się psychicznie. Z jednej strony niedawno poślubiony mąż, a z drugiej Polska…”. W cyklu Sztuka gotowania – HANNA LIS. Czy spełni swoje „kulinarne” marzenie i wybierze się do Peru? W Podróżach z Historią: tajemnice KASZUB.