Milos Forman
Fot. East News
POŻEGNANIE

Milos Forman nie żyje. Reżyser Lotu nad kukułczym gniazdem miał 86 lat

Co było przyczyną jego śmierci?

Olga Figaszewska 14 kwietnia 2018 10:34
Milos Forman
Fot. East News

Milos Foman, wybitny reżyser, zmarł w piątek 13 kwietnia w Connecticut w Stanach Zjednoczonych. Miał 86 lat. „Odszedł spokojnie”, mówi jego żona, Martina. Informację o jego śmierci przekazały w sobotę czeskie media.  

Przyczyny śmierci Milosa Formana

Tak naprawdę Jan Tomáš Forman, światu znany jako Milos Forman. Urodził się w Czechach (ówczesnej Czechosłowacji). Wyjechał z kraju do USA w 1968 roku , gdzie otrzymał schronienie po inwazji wojsk Układu Warszawskiego.

Uznany jest za jednego z najwybitniejszych światowych reżyserów. Dwukrotny laureat Oscara, twórca takich filmów jak: Amadeusz, Pali się, moja panno, Hair. Za Lot nad kukułczym gniazdem, otrzymał najważniejszą nagrodę amerykańskiej akademii filmowej we wszystkich pięciu głównych kategoriach: dla najlepszego filmu, aktora pierwszoplanowego, aktorki pierwszoplanowej, reżysera i za najlepszy scenariusz adaptowany. Został także wyróżniony nagrodą BAFTA i Złotym Globem.

Przyczyną śmierci artysty była krótkotrwała choroba. Zmarł niespodziewanie.  

Milos Forman, na planie Duchy Goi
Fot. East News

Milos Forman, Oscar za Amadeusza
Fot. East News

 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…