Hanna Krall, Mariusz Szczygieł, VIVA! lipiec 2017, main topic
Fot. Bartek Wieczorek/LAF AM
NOWY NUMER

TYLKO U NAS Hanna Krall i Mariusz Szczygieł w niezwykle poruszającej rozmowie o życiu, śmierci i wspólnych projektach

Damian Duda 31 lipca 2017 07:30
Hanna Krall, Mariusz Szczygieł, VIVA! lipiec 2017, main topic
Fot. Bartek Wieczorek/LAF AM


Hanna Krall i Mariusz Szczygieł w bardzo osobistej, poruszająco szczerej rozmowie z Aliną Mrowińską. O najważniejszych życiowych prawdach. O wieloletniej przyjaźni. I o tym jak pisanie pomaga im żyć.

 

Przeczytaj też: „Czekam na znak od Boga...’’. TYLKO U NAS Najsłynniejszy wolontariusz WOŚP, Łukasz Berezak, opowiada o walce z bólem

Hanna Krall i Mariusz Szczygieł: wywiad w VIVIE!

Często się spotykacie?
Mariusz: Mniej więcej raz w miesiącu, często we „Wrzeniu świata”. Ale piszemy do siebie codziennie. Na ogół wieczorem i w nocy, bo oboje późno chodzimy spać. Wiem, że jak napiszę o północy maila, to o pierwszej będzie od pani Hani odpowiedź.


Zwierzacie się sobie?
Hanna: Sporo o sobie wiemy bez zwierzeń.
Mariusz: Właśnie, jak to się stało, że wiemy bez zwierzeń?
Hanna: Ja w ogóle nie czuję potrzeby zwierzania się. Zadziwia mnie, ile teraz ludzie mówią o sobie na tych Facebookach, Instagramach — o dzieciach, rozwodach, partnerach, chorobach, podróżach. Jak wielką mają potrzebę dzielenia się z całym światem. Jakby bez tego nie istnieli.
Mariusz: Ale u podstaw tego leży to samo pragnienie, które mają bohaterowie pani tekstów.
Hanna: Żeby być zapamiętanym?
Mariusz: Jedni mają szczęście do Facebooka, a drudzy mają szczęście do Hanny Krall. Kiedyś pani Hania po jednej z naszych rozmów napisała: „Boże, jaki miły dzień, zadzwonił pan Mariusz z informacją, że istnieje życie pozagrobowe”. Rozmawialiśmy, czy Kieślowski i Kapuściński odnajdą ją kiedyś w przestworzach.
Hanna: Wśród miliardów dusz.
Mariusz: Powiedziałem, że na pewno będą na nią czekali.


Ponad dwa lata temu wydarzyło się coś, co nazywa Pan najgorszym dniem swojego życia. Opowiedział Pan o tym Pani Hannie?
Hanna: Zadzwonił do mnie tego dnia. 1. stycznia. A ja się bałam, że umrze. Powiedziałam: „Pan nie może umrzeć, panie Mariuszu, ma pan dwoje starych rodziców”.
Mariusz: Po kilku miesiącach powstał „Projekt: prawda”, z bardzo osobistą pierwszą częścią. Jak nagle trafiłem do bezczasu.  Starałem się pisać z dyskrecją, tak, żebym odreagował, a czytelnik żeby mógł sobie podłożyć pod moją opowieść swoje historie.

 

Cały wywiad do przeczytania w najnowszej VIVIE!

Nowa VIVA! nr 15, 27 lipca 2017

Łukasz Berezak: jak dziś wygląda życie najsłynniejszego wolontariusz WOŚP? Hanna Krall i Mariusz Szczygieł: poruszająca rozmowa o przyjaźni, najważniejszych życiowych prawdach i bólu po stracie ukochanych osób. Rose Schlossberg: sekrety wnuczki Jackie Kennedy oraz podróż Jarosława Kreta na Madagaskar.

 

Ewa Chodakowska, Lefteris Kavoukis, VIVA! lipiec 2017, okładka, 15/2017
Fot. Mateusz Stankiewicz/AF PHOTO

 

Przeczytaj też: Ewa Chodakowska i jej mąż zdradzają swoje plany. Kiedy zdecydują się na dziecko? EKSKLUZYWNE VIDEO

 

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?