Nie żyje Maria Wachowiak. Wybitna polska aktorka zmarła w wieku 80 lat
Fot. INPLUS/East News
POŻEGNANIE

Nie żyje Maria Wachowiak. Wybitna polska aktorka zmarła w wieku 80 lat

W ostatnich latach cierpiała na rozwijającą się, dokuczliwą chorobę...

Konrad Szczęsny 21 kwietnia 2019 08:17
Nie żyje Maria Wachowiak. Wybitna polska aktorka zmarła w wieku 80 lat
Fot. INPLUS/East News

Maria Wachowiak zmarła 19 kwietnia 2019 roku w Monachium, gdzie mieszkała przez ostatnich niemal 40 lat z rodziną. Miała 80 lat. Widzowie pamiętają ją m.in. jako fordanserkę Lidkę w Pożegnaniach Wojciecha Hasa (1958) oraz George Sand w serialu Wielka miłość Balzaka. Prywatnie była drugą żoną Gustawa Holoubka, z którym doczekała się córki Magdaleny.

Maria Wachowiak: życie zawodowe, najważniejsze role

Przyszła gwiazda urodziła się 5 sierpnia 1938 roku w Warszawie, zaś Państwową Wyższą Szkołę Teatralną ukończyła 22 lata później, w 1960 roku. Dała się poznać przede wszystkim jako znakomita aktorka teatralna. Na początku była związana z Teatrem Powszechnym w Łodzi, zaś później z Teatrem Narodowym oraz Dramatycznym w stolicy.

Role filmowe przyszły później. Debiut na dużym ekranie nastąpił w znakomitych Pożegnaniach Wojciecha Hasa według prozy Stanisława Dygata. Zagrała w nim Lidkę, fordanserkę z niezwykle silną i nietuzinkową osobowością. Później przyszedł czas m.in. na Szklaną górę Pawła Komorowskiego (rola Beaty) oraz przygody z serialami. Dała się poznać jako George Sand w Wielkiej miłości Balzaka oraz Ewa Brzeska w Układzie krążenia.

Maria Wachowiak: życie osobiste

To właśnie na planie Pożegnań, debiutu filmowego, poznała swoją wielką miłość, Gustawa Holoubka. Dla niej rozwiódł się on z pierwszą żoną, Danutą Kwiatkowską. Ich ślub był jednym z najważniejszych wydarzeń towarzyskich tamtych czasów: odbył się w pałacu księcia Poniatowskiego w Jabłonnie. Doczekali się córki Magdaleny, jednak małżeństwo nie przetrwało próby czasu.

Maria Wachowiak wyszła za mąż powtórnie, tym razem za dziennikarza Marcina Idzińskiego, z którym 8 grudnia 1981 wyjechała do Niemiec i tam właśnie zastał ich stan wojenny. Zostali rodzicami syna. Na emigracji pozostała do końca, w latach 80. była mocno związana z Radiem Wolna Europa. Odkąd zamieszkała za zachodnią granicą, zaczęła pojawiać się w lokalnych filmach i serialach jako Maria Wachowiak-Holonbeck. Pod tym nazwiskiem zagrała w popularnej telenoweli Lindenstrasse.

Niestety, Maria Wachowiak w ostatnim czasie cierpiała na chorobę, o której poinformował jeden z przyjaciół jej męża.

„Marcin, jej mąż, zadzwonił do mnie wieczorem w miniony piątek. Mówił o chorobie Majki. Był jednak spokojny. Nic nie wskazywało na to, by kilkadziesiąt godzin później agencje podały, że Maria Wachowiak, polska aktorka, druga żona Gustawa Holubka a potem żona Marcina Idzińskiego nie żyje. Razem mieli syna. W ich mieszkaniu w Monachium przy różnych okazjach, spędziliśmy wiele wspaniałych chwil. Majka już wówczas cierpiała z powodu rozwijającej się, dokuczliwej choroby. Jej oznaki obserwowaliśmy podczas nagrań w studio radiowym”, ujawnił w mediach społecznościowych Aleksander Świeykowski, przyjaciel domu, który przez lata pracował z Marią Wachowiak w Radiu Wolna Europa w Monachium. 

Najbliższym aktorki składamy kondolencje  

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.