Łazik na Marsie
Fot. Rex Features/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Łazik Perseverance wylądował na Marsie. NASA publikuje pierwsze kolorowe zdjęcia Czerwonej Planety

To naprawdę historyczny moment!

Gabriela Czernecka 20 lutego 2021 09:34
Łazik na Marsie
Fot. Rex Features/East News

Wystrzelony w lipcu zeszłego roku łazik Perseverance w czwartek w nocy wylądował na Marsie. Agencja NASA opublikowała nie tylko zdjęcia, które uwieczniły tak wyjątkowe zdarzenie, ale też pierwsze kolorowe fotografie Czerwonej Planety. To naprawdę historyczny moment!

Łazik Perseverance przesłał pierwsze kolorowe zdjęcia Marsa

Agencja NASA udostępniła pierwsze w historii kolorowe zdjęcia Marsa w wysokiej rozdzielczości. „Otwarty horyzont, tak wiele do odkrycia. Nie mogę się doczekać, żeby zacząć”, napisano na oficjalnym Twitterze łazika Perseverance. Opublikowano również fotografie przedstawiające marsjańską glebę.

„Uwielbiam skały. Spójrzcie na te tuż obok mojego koła. Czy są wulkaniczne, czy osadowe? Jaką historię opowiadają? Nie mogę się doczekać, aby się dowiedzieć”, czytamy na profilu łazika.

Łazik Perseverance wylądował na Marsie 

Sonda, na której pokładzie znalazły się m.in. łazik Perseverance oraz helikopter Ingenuity, wylądowała na Marsie 18 lutego 2021 roku o godzinie 21:55 czasu polskiego. Na miejsce lądowania wybrano krater uderzeniowy Jezero, który ma średnicę 49 km. Prawdopodobnie kiedyś znajdowało się w tym miejscu jezioro ciekłej wody. „Udało się! Jest to niesamowicie istotny krok w kierunku dalszej eksploracji kosmosu”, skomentował dla WP Tech Jakub Stelmachowski z Polskiej Agencji Kosmicznej. 

NASA opublikowała w mediach społecznościowych dwa pierwsze zdjęcia wykonane po lądowaniu na Marsie. Przypomnijmy, że rakieta z łazikiem wystartowała w lipcu 2020 roku z Przylądka Canaveral na Florydzie.

Lądowanie bezzałogowej sondy na powierzchni Czerwonej Planety to dopiero początek gigantycznego przedsięwzięcia NASA. „Po pierwsze, misja ma w planach przygotowanie próbki, która podczas następnej misji ma być przywieziona z powrotem. Po drugie, sprawdzimy, czy na Marsie da się produkować tlen zarówno dla ludzi, jak i jako paliwo do przyszłych statków kosmicznych. Po trzecie, przetestowany zostanie system TRN (terrain response navigation), który jest odpowiedzialny za autonomiczną nawigację podczas lądowania. Mars 2020 nie jest może tak dużym wydarzeniem jak lądowanie człowieka na Księżycu, ale jego znaczenie może być nawet większe”, wyjawił Jakub Stelmachowski.

To prawdziwie milowy krok w dalszej eksploracji kosmosu. Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia!  

TAGI #kosmos

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.