Olga Figaszewska 11 stycznia 2017 08:45
1/8
Laureaci Paszportów Polityki
Copyright @East News
1/8

We wtorek wręczono Paszporty „Polityki”, jedne z najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych dla utalentowanych, przyszłościowych twórców.

 

Tygodnik „Polityka” przyznaje nagrody są od 1993 roku w siedmiu kategoriach kultury: muzyka poważna i popularna, teatr, film literatura, sztuki wizualne,kultura cyfrowa. 24. gala odbyła się w Teatrze Wielkim i została poprowadzone przez Grażynę Torbicką i naczelnego tygodnika „Polityka” Jerzego Baczyńskiego.

 

Na tegoroczną galę, mimo zaproszenia, nie przybyli przedstawiciele władzy państwowej, m.in. minister kultury, Piotr Gliński. Nie brakowało politycznych aluzji, żartów. Naczelny tygodnika odniósł się między innymi do bojkotu artystów poprzez władzę.

 

Poznajcie laureatów Paszportów „Polityki” 2016. Zapraszamy do galerii.

 

Polecamy też: Kobiety, które rządzą światem! Czy zgadzacie się z wyborem polskiego wydawnictwa?

2/8
Laureaci Paszportów Polityki
Copyright @East News
2/8

W kategorii film, nagrodę otrzymał Jan P. Matuszyński. Reżyser „Ostatniej rodziny”.

 

„Ostatnia rodzina” to niesztampowa biografia rodziny Beksińskich. Podbiła festiwal w Gdyni, zdobywając na nim najważniejsze nagrody. Krytycy nie mogą się nadziwić, że jej autorem jest reżyser debiutant - Jan P. Matuszyński.

 

Polecamy też: Rodzinne szaleństwo i czułość. Niesamowity portret Beksińskich! Recenzja "Ostatniej rodziny"

3/8
Laureaci Paszportów Polityki
Copyright @East News
3/8

Kategoria Teatr: Anna Smolar została doceniona za spektakl „Aktorzy żydowscy”, „Dybuk” czy „Henrietta Lacks”.

„za teatr kameralny i empatyczny, z polotem i humorem podejmujący tematy zepchnięte na margines. Za konsekwentne poszerzanie teatralnego pola oraz chęć i umiejętność dialogowania z każdym odbiorcą” - dowiadujemy się z tygodnika "Polityka". Chociaż urodziła się we Francji i tam zdobywała swoje doświadczenie, zdecydowała się powrócić do Polski.  Współpracowała między innymi z Agnieszką Holland.

4/8
Laureaci Paszportów Polityki
Copyright @East News
4/8

Wacław Zimpel - laureat w kategorii muzyka popularna.

Nagrodę otrzymał za autorskie przełamywanie granic w muzyce. Muzyk stara się poszukiwać w różnych tradycjach wspólnych, uniwersalnych cech. Pochodzący z Poznania klarnecista grywa jazz i muzykę improwizowaną, żydowską. Nie zamyka się na kulturę. Tworzy i nagrywa z muzykami z Indii. Nie ukrywa swojej fascynacji muzyką Wschodu. Na swojej ostatniej solowej płycie „Lines”, która ukazała się w 2016 r. oraz na albumie tria LAM, stworzonej wraz Hubertem Zemlerem i i Krzysztofem Dysem, wyraźnie widać przełamywanie granic w muzyce.

5/8
Laureaci Paszportów Polityki
Copyright @East News
5/8

W kategorii Kultura cyfrowa, nagrodę otrzymał Michał Staniszewski, który udowadnia, że gry wideo mogą łączyć elementy wszystkich dziedzin sztuki. Współtwórca Studio Plastic. W 2016 r. wydał grę „Bound”, którą doceniono za dojrzałość artystyczną, zdobyła również uznanie poza granicami naszego kraju. Stawiana jest za przykład potencjału twórczej wirtualnej rzeczywistości. Konsekwentnie bada granice cyfrowego medium.

6/8
Laureaci Paszportów Polityki
Copyright @East News
6/8

W kategorii literatura nagrodę otrzymała Natalia Fiedorczuk-Cieślak za „przenikliwy portret współczesnej Polski widzianej od strony matek z wózkami, za chłodny i niebanalny obraz macierzyństwa, a także za żywy i pełen humoru literacki język w książce „Jak pokochać centra handlowe” - dowiadujemy się z opisu laureatów "Polityki".

Pisarka, wokalistka, animatorka kultury, oprócz tego producentka muzyczna i aktorka muzyki ilustracyjnej. Urodzona w 1984 roku. W docenionej książce „Jak pokochać centra handlowe”, przeciwstawia się typowemu schematowi poradników, tworząc literacką opowieść.

7/8
Laureaci Paszportów Polityki
Copyright @East News
7/8

Marzena Diakun, otrzymała nagrodę w kategorii muzyka poważna "za konsekwentny i błyskotliwy rozwój osobowości i kariery dyrygenckiej,  świetną interpretację partytury wykonanej we Wrocławiu „Zagubionej autostrady” Olgi Neuwirth".
 
Debiutowała w 2002 roku w koszalińskiej Filharmonii. Uważana jest za jedną ciekawszych przedstawicielek młodego pokolenia wśród europejskich dyrygentów. Ukończyła dyrygenturę na wrocławskiej Akademii Muzycznej. Następnie kontynuowała naukę na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Zdobyła sławę wykonaniem "Umarłego miasta" Korngolda.

8/8
Laureaci Paszportów Polityki
Copyright @East News
8/8

Daniel Rycharski zdobył nagrodę w kategorii - sztuki wizualne. Jury doceniło intrygujące połączenie „duchowości z aktywizmem, konserwatyzmu z otwartością i prowincjonalizmu z europejskością”. Laureat nadał całkowicie nowy sens terminowi „sztuka wiejska”. W swojej działalności artystycznej realizuje projekty współpracując z mieszkańcami rodzinnej miejscowości. Ma na swoim koncie liczne wystawy. Wśród jego dokonań artystycznych znajduje się również „Sztandar św. Ekspedyta”, który wykonał na specjalnie dla rolników NSZZ Solidarność.  Rozgłos zdobył jego projekt stworzenia kilkudziesięciu murali (namalowane na domach, stodołach czy przystankach autobusowych), które przedstawiały hybrydalne, fantastyczne zwierzęta.

Jan „Ptaszyn” Wróblewski, otrzymał nagrodę Kreatora Kultury za bycie dobrym duchem muzyki jazzowej, od prapoczątków do dnia dzisiejszego. Jan Wróblewski stara się promować polską kulturę i jazz za granicami kraju. W historii polskiej muzyki zapisuje się jako aranżem, lider, animator i nauczyciel jazzu.
 
Urodzony w 1936 roku, saksofonista od początku profesjonalnie związał swoją przyszłość z muzyką jazzową. Tworzył wraz z Jerzym Milianem, Ewą Bem, Andrzejem Zauchą i Krzysztofem Komedą. Przecierał szlaki polskim jazzmanów w Stanach Zjednoczonych. Komponował utwory orkiestrowe i piosenki. Stara się wspomagać rozwój młodych talentów jazzu, współpracując przy licznych festiwalach i warsztatach. W radiowej Trójce, możemy od 46 lat słuchać jego audycji poświęconej muzyce - „Trzy kwadranse jazzu”.

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Kocha muzykę, ale już podważano jej sukcesy. Córka Aldony Orman o cieniach posiadania znanego nazwiska

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA DOWBOR o utracie pracy, nowych wyzwaniach i o tym, czy mężczyźni... są jej potrzebni do życia. JOANNA DARK i MAREK DUTKIEWICZ: dwie dusze artystyczne. W błyskotliwej i dowcipnej rozmowie komentują 33 lata wspólnego życia. SYLWIA CHUTNIK: pisarka, aktywistka, antropolożka kultury, matka. Głośno mówi o sprawach niewygodnych i swojej prywatności. ROBERT KOCHANEK o cenie, jaką zapłacił za życiową pasję – profesjonalny taniec. O TYM SIĘ MÓWI: Shannen Doherty, Christina Applegate, Selma Blair, Selena Gomez, Michael J. Fox łamią kolejne tabu – mówią publicznie o swoich chorobach.