Weronika Bruździak-Gębura 11 stycznia 2017 09:15
1/11
25 wpływowych kobiet
Copyright @Getty Images
1/11

Meryl Streep, Beyonce, Michelle Obama, Królowa Elżbieta II, Ivanka Trump. Ten rok będzie należał do kobiet! Tak stwierdzili redaktorzy magazynu „Wysokie Obcasy” i opublikowali listę 25 najważniejszych kobiet tego roku. Jedni je kochają, inni nienawidzą. Jednak o żadnej z nich nie da się powiedzieć, że nie mają wpływu na losy świata.

 

Oto dziesięć kobiet z tego zestawienia. Zgadzacie się z tym wyborem?

2/11
Meryl Streep
Copyright @Getty Images
2/11

Podczas ostatniej gali rozdania Złotych Globów Meryl Streep dostała nagrodę imienia Cecila B. DeMille’a za całokształt twórczości. Jest odważna i nie boi się nikogo. To dotyczy nawet przyszłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, którego Streep wprost ze sceny skrytykowała za przedrzeźnianie niepełnosprawnego dziennikarza CNN, Sergeya Kovalskiego. Jest jedną z najbardziej cenionych aktorek w Hollywood. Za osiągnięcia w filmie Meryl Streep zgarnęła mnóstwo nagród, w tym osiem Złotych Globów i trzy Oscary.

3/11
Michelle Obama
Copyright @Getty Images
3/11

Pierwsza dama Stanów Zjednoczonych, Michelle Obama, od ośmiu lat wspiera męża, Baracka Obamę, którego druga, ostatnia kadencja właśnie dobiega końca. Uwielbiana przez Amerykanki za naturalność, zaangażowanie w sprawy kobiet i wyśmienity styl. Z zawodu ceniona prawniczka. Skończyła prestiżowe amerykańskie uniwersytety: Princeton i Harvard.

4/11
Beyonce
Copyright @Getty Images
4/11

Amerykańska piosenkarka Beyonce razem z mężem, raperem Jayem Z, od lat wymieniani są wśród najbogatszych i najbardziej przedsiębiorczych par show biznesu. Gdy Bey zaczynała w girlsbandzie „Destiny’s Child”, nikt nie podejrzewał, że zrobi tak wielką solową karierę. Każdy jej występ nie jest zwykłym koncertem, tylko spektakularnym show, od którego ciężko oderwać wzrok. Oprócz tego, piosenkarka zaangażowała się w obronę praw kobiet i czarnoskórych, czym zyskała jeszcze więcej fanów, a albumem „Lemonade” zapoczątkowała falę popfeminizmu.

5/11
Serena Williams
Copyright @Getty Images
5/11

Druga rakieta świata według prestiżowego rankingu WTA. Od dwudziestu lat w czołówce światowego tenisa. Serena Williams jest najlepiej zarabiającą sportsmenką – zgarnęła już ponad 80 milionów dolarów. Żadna inna kobieta nie zgarnęła nawet połowy tej kwoty.

6/11
Królowa Elżbieta II
Copyright @Getty Images
6/11

6 lutego minie 65 lat, od kiedy Elżbieta II jest królową Wielkiej Brytanii. Opanowana, elegancka, powściągliwa. „Przeżyła” już 13 premierów. Gdy pojawi się publicznie lub zachoruje, piszą o niej media na całym świecie. Jej majątek jest wyceniany na 330 milionów funtów. Każdy mieszkaniec Wielkiej Brytanii wydaje na królową 56 pensów rocznie.

7/11
J.K. Rowling
Copyright @Getty Images
7/11

Z bezrobotnej samotnej matki stała się jedną z najbardziej wpływowych i najchętniej czytanych autorek świata. Dzięki niesamowitej wyobraźni stworzyła postać Harry’ego Pottera, w którego przygodach 10 lat temu zakochały się dzieciaki z całego świata. Dzisiaj są już dorośli, a J.K. Rowling o nich nie zapomniała. Scenariusz do sztuki jej autorstwa „Harry Potter i przeklęte dziecko” w książkowej formie rozszedł się jak świeże bułeczki, podobnie jak bilety do teatru. A film „Fantastyczne bestie i jak je znaleźć” podbił kina na całym świecie.

8/11
Ivanka Trump
Copyright @Getty Images
8/11

Córka Donalda Trumpa z pierwszego małżeństwa z czeską modelką, Ivaną Trump, budzi najmniej sprzeciwu pośród Amerykanów, którzy byli przeciwni kandydaturze jej ojca. Nawet oni doceniają jej przedsiębiorczość i ambicję oraz urodę i styl. Zamiast być córeczką miliardera, Ivanka Trump została świetnie wykształconą bizneswoman. Zdaniem komentatorów, z łatwością przyćmi trzecią żonę Donalda Tumpa, Melanię, jeśli tylko będzie chciała.

9/11
Naomi Klein
Copyright @Getty Images
9/11

Najsławniejsza antyglobalistka i najbardziej wpływowa lewicowa intelektualistka świata. Dziennikarka, autorka książek „No logo” (o tym, jak światowe marki wykorzystują konsumentów), „Doktryna szoku” (gdzie opisywała, jak neoliberalni przywódcy i intelektualiści wykorzystywali światowe kryzysy dla własnych celów) czy „Kapitalizm kontra klimat. To zmienia wszystko” (gdzie postuluje ograniczenie kapitalizmu, bo inaczej nie uratujemy Ziemi). Jej książki czytają studenci politologii na całym świecie.

 

Polecamy też: Elżbieta II wyzdrowiała! Świat zachwyca się pierwszymi od trzech tygodni zdjęciami królowej​

10/11
Angela Merkel
Copyright @Getty Images
10/11

Kanclerz Niemiec Angela Merkel od lat wymieniana jest jako jeden z najbardziej wpływowych polityków Europy. Z jej zdaniem liczą się najpotężniejsi prezydenci i premierzy świata. W 2016 okazała serce i przyjęła uchodźców z ogarniętej wojną Syrii, mimo sprzeciwu opozycji i wielu rodaków. Po wygranej Donalda Trumpa w Stanach Zjednoczonych coraz częściej mówi się, że jest ostatnią nadzieją zachodniego świata.

11/11
Theresa May
Copyright @Getty Images
11/11

„Gdzie diabeł nie może, tam babę pośle” - najprawdopodobniej wedle tej zasady Theresa May została wybrana na następczynię skompromitowanego Davida Camerona, który doprowadził do Brexitu. Właśnie ona jako nowy premier i przewodnicząca Partii Konserwatywnej ma skutecznie i możliwie jak najmniej boleśnie wyprowadzić Wielką Brytanię z Unii Europejskiej. Nazywana jest drugą Margaret Tatcher. Czy słusznie? Zapewne wkrótce się o tym przekonamy.

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.