Kwiat jabłoni, Viva 12/2021; Kwiat Jabłoni, Viva czerwiec 2021
Fot. Łukasz Kuś
O NICH JEST GŁOŚNO

Są objawieniem polskiej sceny muzycznej, nie przyznawali się, że są dziećmi znanego artysty. Na sukces zapracowali sami

Kwiat Jabłoni swoją twórczością podbija serca słuchaczy

Olga Figaszewska 6 kwietnia 2024 17:56
Kwiat jabłoni, Viva 12/2021; Kwiat Jabłoni, Viva czerwiec 2021
Fot. Łukasz Kuś

Na scenie tworzą magię! Zadebiutowali w 2018 roku utworem Dziś późno pójdę spać i było jasne, że to dopiero początek ich kariery. Na YouTube odtworzono go niemal 50 milionów razy. Kwiat Jabłoni, bo właśnie o nich mowa, to bratersko-siostrzany duet, tworzący muzykę folkowo-popową. Dźwięki mandoliny w połączeniu z fortepianem, a do tego dwa wyjątkowe głosy sprawiają, że Kasia i Jacek serwują swoim fanom muzyczną ucztę. I nie da się ukryć, że talent odziedziczyli po tacie - Kubie Sienkiewiczu, liderze zespołu Elektryczne Gitary! W sierpniu 2023 roku sięgnęli po prestiżową nagrodę Bursztynowego Słowika na Top of the Top Sopot Festival 2023. A my przypominamy, jak wyglądały ich początki. Co mówią o swojej pasji do muzyki? 

Kwiat Jabłoni - fenomen polskiej sceny muzycznej 

Najpierw przez pięć lat występowali w zespole Hollow Quartet, próbowali swoich sił w programie Must Be The Music. Tylko muzyka. Postawili wszystko na jedną kartę  i... powstał Kwiat Jabłoni.

W lutym 2019 roku na rynku muzycznym ukazał się ich pierwszy studyjny album Niemożliwe. Stało się. Ich utwory zaczęły podbijać listy przebojów, płyta znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepiej sprzedawanych krążków w Polsce. Zapytacie, skąd pomysł na nazwę zespołu? 

,,Żeby uhonorować to, co tata zawsze wykonywał i podoba nam się to, że to było zawsze trochę szalone i takie może kontrowersyjne czasami, to dlatego nazywamy się Kwiat Jabłoni. Kwiat Jabłoni to jest nazwa jabola. Nie chodzi o to, że on tyle go pił, tylko że wykonywał kiedyś taką piosenkę i my ją też wykonujemy”, wyjaśniała Kasia Sienkiewicz w programie Kuby Wojewódzkiego. 

Kwiat Jabłoni to tytuł piosenki grupy Trash Budda, która wywodzi się z lat 80-tych. „Cena jest przystępna dla wszystkich / Nie to co ta whisky / Robotnicy i rolnicy / Kwiat Jabłoni piją wszyscy”, śpiewał Kuba Sienkiewicz, lider Elektrycznych Gitar. A oprócz tego rodzeństwo wychowywało się w domu położonym na terenie starego sadu. Z tym kojarzą im się dziecięce, beztroskie lata. 

Czytaj też: Oliwia Bieniuk pokazała prywatną wiadomość. Dotyczyła zmarłej Anny Przybylskiej

 

Nic dziwnego, że postanowili związać swoją przyszłość z muzyką. Była w ich domu od zawsze. „Nauczyliśmy się, ze muzyka jest czymś, co nam towarzyszy cały czas i można się tym zajmować”, mówili w wywiadzie dla MUZO.FM. 

Kasia i Jacek Sienkiewiczowie z Kwiatu Jabłoni o tacie, Kubie Sienkiewiczu  

Kasia i Jacek Sienkiewiczowie nigdy nie zamierzali wykorzystywać popularności taty do budowania swojego sukcesu. Wykorzystali możliwość samodzielnego promowania się w mediach społecznościowych. „Nie chcieliśmy wypłynąć na tym, że jesteśmy dziećmi ojca, bo robimy własną muzę, która jest inna”, mówił syn muzyka w rozmowie z Kubą Wojewódzkim. „Na początku działalności Kwiatu Jabłoni obawialiśmy się, że znane nazwisko będzie nam szkodzić. Uważaliśmy, że nie powinniśmy się dzielić tą informacją, więc tego nie robiliśmy. Jeszcze długo po wydaniu pierwszej płyty praktycznie nikt nie wiedział o tym, że nasz tata również zajmuje się muzyką. Tata nigdy nam nie pomógł w dotarciu do słuchaczy, rozgłośni radiowych czy telewizji”, mówiła Kasia Sienkiewicz w rozmowie z Katarzyną Piątkowską dla VIVY! w 2021 roku.

Kuba Sienkiewicz nigdy nie próbował odwieść ich od pomysłu założenia własnego zespołu. „Oczywiście tata nigdy nie ukrywał przed nami, że to jest trudny i chwiejny zawód. Zresztą mama też dobrze wiedziała, jaki to bywa ciężki kawałek chleba, a mimo to zawsze nas wspierała w naszych wyborach. To ona pokazała nam, że najważniejsze jest mieć pasję i dążyć do realizacji swoich marzeń. A bycie muzykami zawsze dla nas tym marzeniem było”, opowiadała Kasia.

A czym się zajmują poza muzyką? Wiadomo, że Jacek komponuje muzykę do spektakli teatralnych i reklam. W dodatku pisze muzykę współczesną. Studiował kompozycję na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie oraz filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Kilka miesięcy temu dał również wykład, który ukazał się na bardzo popularnym kanale TEDx Talks. 

W październiku 2023 roku poznaliśmy też drugie, nieznane dotychczas oblicze muzyka. Ewa Drzyzga, prowadząca program Dzień Dobry TVN zwróciła się do Jacka następującymi słowami. „Z okazji dnia nauczyciela, Jacku drogi, przyjmij życzenia jako wykładowca filozofii starożytnej. Wyobraźcie sobie, że ten młody człowiek ma na to jeszcze siłę i czas", mówiła, podkreślając przy tym, że Jacek Sienkiewicz wykłada na uczelni. „Lubię tę rolę. Wykładowca brzmi jakoś tak bardzo poważnie, a ja jestem magistrem tylko. Faktycznie prowadzę fakultet z filozofii starożytnej i średniowiecznej i uwielbiam to. To jest taki stały element tygodnia. W ogóle bardzo lubię uczyć. My z Kasią kiedyś przez parę lat pracowaliśmy jako wychowawcy na koloniach i to było dla nas ważne", wyjaśniał. 

Z medialnych doniesień wynika, ze pracuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadzi również zajęcia online z Filozofii Muzyki i Filozofii starożytnej i średniowiecznej. Natomiast Kasia studiowała muzykologię i zajmuje się muzyką na scenie oraz w radiu.  

Rodzeństwo nieustannie udowania, że dzięki ciężkiej pracy można spełnić wszystkie marzenia. Kwiat Jabłoni występował na Open’erze i  Pol’and’Rocku. Ten koncert wyjątkowo zapisał się w ich sercu. Spotkania z fanami wiele dla nich znaczą. „Koncerty zbliżają nas do publiczności i buduje to grupę osób. Udaje się wytworzyć atmosferę bliskości”, mówi Jacek dla MUZO.FM. 

Czytaj też: Była spełnieniem marzeń Agaty Mróz. Dziś córka wybitnej siatkarki ma 16 lat i wiadomo, czym się zajmuje

Skąd czerpią inspirację? Kasia i Jacek Sienkiewiczowie zostali wychowani na muzyce jazzowej, bluegrass, new acoustic, a także folkowej. Z rodzinnego domu pamiętają dźwięk utworów Grześkowiaka, Beatlesów czy Herbiego Hancocka. ,,Mocno folkowa muzyka amerykańska wpłynęła na to, co gramy”, mówi Kasia w jednym z wywiadów. 

Kwiat Jabłoni jest określany jako zespół folkowo-popowy. „Sami mamy problem z tym, jak nas zaklasyfikować. Nazywamy się pop-folkiem, ale staramy się tego nie robić. Inspirujemy się różnymi rodzajami muzyki”, dodawał w wywiadzie dla MUZO.FM Jacek. 

Kasia i Jacek Sienkiewiczowie w sesji VIVY!, 2021 rok:

Kwiat jabłoni, Viva 12/2021; Kwiat Jabłoni, Viva czerwiec 2021
Fot. Łukasz Kuś

Kuba Sienkiewicz, Dzień Dobry TVN, 2021
Fot. MATEUSZ GROCHOCKI/Dzien Dobry TVN/East News

Kuba Sienkiewicz, Dzień Dobry TVN, 2021

Kwiat Jabłoni o pasji do muzyki

Na polskiej scenie muzycznej inspirują ich wykonania, w których ogromną rolę ich twórcy przykładają do warstwy testowej i instrumentalnej. Kasia i Jacek Sienkiewiczowie idą własną ścieżką. Sami piszą i komponują utwory. Co ciekawe... „My nigdy nie napisaliśmy żadnej piosenki razem. Albo ja piszę, albo Jacek i się potem konsultujemy, nadając wspólnie piosenkom ostateczny kształt”, tłumaczyła Kasia w VIVIE!. Są autentyczni, śpiewają prosto z serca, o obawach, pragnieniach duszy.

,,W moim przypadku, właściwie wszystkie teksty do płyty „Niemożliwe” powstały z inspiracji filozofią, czyli kierunkiem, który skończyłem. Kasię bardziej interesuje bieżąca sytuacja, to, co się dzieje na świecie, ale wiem, że bardzo bliska jest jej też poezja polska. Ciekawe jest to, że nasze teksty, chociaż inspirowane różnymi rzeczami, są spójne, co słychać na płycie”, mówił Jacek w rozmowie z Wyborcza.pl Łódź. 

To, co Kwiat Jabłoni oferuje swoim słuchaczom, to delikatne, cieple i radosne dźwięki. Ich muzyka trafi do każdego i... wciąga! Nic dziwnego, że fani doceniają tę naturalność. „Chcemy być przede wszystkim autentyczni i nie chcemy dać się wciągnąć w sztuczny świat show-biznesu. Po koncertach lubimy porozmawiać z fanami, którzy często nam mówią, że czują, że mogliby zostać naszymi znajomymi. Chcemy być normalni, nie gwiazdorscy”, mówiła Kasia w rozmowie z cantramusic.pl. „Taki jest zresztą przekaz naszych utworów. Śpiewamy o tym, że należy żyć tym, o jest tu i teraz oraz że celebrowanie życia jest najważniejsze”, dodał Jacek. 

Czytaj też: Nie był ochrzczony, przeżył nawrócenie. Mówi, że Maryja pomaga mu zrozumieć żonę

Kwiat jabłoni, Viva 12/2021; Kwiat Jabłoni, Viva czerwiec 2021
Fot. Łukasz Kuś

Kasia i Jacek Sienkiewiczowie o współpracy

Jak współpracuje im się w rodzinnym gronie? Nie zawsze ich wizje artystyczne się na siebie nakładają, czasem muszą iść na kompromis. A granie w jednym zespole jeszcze bardziej ich integruje. „Ostatecznie tego czasu razem jest tak dużo, że przedziwne... prawie wcale się nie kłócimy. Ale są takie momenty, kiedy następują spięcia”, mówiła Kasia Sienkiewicz w wywiadzie dla MUZO.FM. 

„Praca z Kasią ma dla mnie bardzo dużo zalet. Przede wszystkim dlatego, że zostaliśmy podobnie ukształtowani muzycznie i nasze wizje są bardzo spójne. A zawsze oboje musimy być zadowoleni z efektu. Nieważne, czy chodzi o aranżacje, czy wybór utworów na płytę. Wszystko ze sobą konsultujemy. Oczywiście dzielimy się zadaniami na innych etapach. Kasia przede wszystkim jest odpowiedzialna za teledyski, ja chociażby za programowanie warstw elektronicznych w taki sposób, żebyśmy mogli ich używać w czasie koncertów na żywo”, zwierzał się Jacek Sienkiewicz na łamach VIVY! w 2021 roku. 

Zawsze są dla siebie wsparciem, inspiracją i nigdy nie mają siebie dosyć. „Tak czasami sobie myślę, że tworzymy bardzo zgraną rodzinę. Jesteśmy blisko nie tylko ze sobą i rodzicami, ale też z dziadkami, wujkami i kuzynami. Nasza rodzina ma jedną wspólną cechę. Wszyscy jesteśmy bardzo weseli, co osobom z zewnątrz czasem może wydawać się dziwne albo nie na miejscu, bo my żartujemy nawet na te ponure tematy”, zwierzała się artystka w rozmowie z Katarzyną Piątkowską. A Jacek dodawał: „Poza tym jesteśmy zgodni światopoglądowo. Myślę, że ciężko byłoby nam ze sobą rodzinnie wytrzymać, gdyby część była skierowana na prawo, a część na lewo”.

Kwiat jabłoni, Viva 12/2021; Kwiat Jabłoni, Viva czerwiec 2021
Fot. Łukasz Kuś

Sukces Kwiatu Jabłoni napawa dumą ich tatę, Kubę Sienkiewicza. Lider Elektrycznych Gitar nie ukrywał swojej satysfakcji. ,,Szczególnie cieszy, że oni doszli do bardzo wysokiego poziomu muzycznego dużo szybciej niż wielu starszych od nich artystów. Dla mnie, gdy miałem tyle lat co Kasia i Jacek, było to po prostu nieosiągalne. Już dawno dzieci prześcignęły ojca pod względem artystycznym. Miło to obserwować", zwierzał się w rozmowie z Wyborcza.pl. Co ciekawe, rodzeństwo miało okazję występować z tatą na jednej scenie. Wielokrotnie akompaniowali mu podczas koncertów. 

,,Biedne dzieciaki, musiały wkuć na pamięć cały mój repertuar, nauczyć się tych wszystkich akordów i aranżacji. Ale krzywda im się nie stała", dodawał w jednym z wywiadów Kuba Sienkiewicz. Kasia i Jacek Sienkiewiczowie w 2021 roku wydali swój drugi album Mogło być nic.  Rok później wydali wspólny singel z Sanah pt. „Szary świat”. Następnie u boku Bedoesa i Krzysztofa Zalewskiego stworzyli supergrupę Męskie Granie Orkiestra 2022. Rok później zaprezentowali kolejny krążek: Pokaz slajdów. W dodatku zaśpiewali piosenkę Koniec Lata, która promowała film Chłopi. Na swoim koncie mają także płytę Wolne serca dla Muzeum Powstania Warszawskiego, którą stworzyli z gościnnym udziałem innych artystów: Natalią Kukulską, Sanah czy Kasią Lins.

Kwiat Jabłoni w sierpniu 2023 roku zdobył Bursztynowego Słowika podczas Top of the Top Sopot Festival 2023

22 sierpnia 2023 roku sięgnęli po prestiżową nagrodę - Bursztynowego Słowika. Kasia i Jacek Sienkiewiczowie podbili serca słuchaczy i widzów Top of the Top Sopot Festival 2023. Zespół wykonał wówczas utwór „Od nowa”.

„Szczerze mówiąc, ta nagroda, którą trzyma teraz moja siostra, znajdowała się poza sferą naszych marzeń. Niewyobrażalna sytuacja... bardzo cieszymy się z tego, z jakim gronem startowaliśmy w tym konkursie, to dla nas zaszczyt. [...] Ta nagroda jest dla nas wyjątkowo ważna, czujemy, że jest dla nas legendarna. Nigdy nam nie przyszło do głowy, że tutaj będziemy”, podkreślali muzycy po odebraniu nagrody. 

Życzymy kolejnych sukcesów!  

Czytaj też: Krzysztof Krawczyk ostatkiem sił pożegnał się z rodziną. Do karetki zaniósł go prywatny kierowca

Kwiat jabłoni, Viva 12/2021; Kwiat Jabłoni, Viva czerwiec 2021
Fot. Łukasz Kuś

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Dziś pomaga mężczyznom, ją umocniła choroba ukochanego: „Diagnoza spadła na nas nagle. Rinke był na granicy życia i śmierci”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA w intymnym wywiadzie chwilę przed narodzinami córeczki. HANNA ŻUDZIEWICZ I JACEK JESCHKE o zmiennych losach ich związku i bajkowym ślubie w Ligurii. MATTEO BRUNETTI: ambasador włoskiej kuchni i polskiej kultury o… włosko-polskich korzeniach. KOBIETY IKONY:  Santor, Kunicka, Rodowicz, Majewska, Sipińska, Sośnicka… – one rządziły zbiorową wyobraźnią w PRL-u.