Kasia Sienkiewicz, Jacek Sienkiewicz, Kwiat Jabłoni
Fot. Bartosz Krupa/Dzien Dobry TVN/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Są objawieniem polskiej sceny muzycznej! Poznajcie Kwiat Jabłoni 

Kasia i Jacek Sienkiewicz swoją twórczością podbijają serca słuchaczy

Olga Figaszewska 29 marca 2020 16:51
Kasia Sienkiewicz, Jacek Sienkiewicz, Kwiat Jabłoni
Fot. Bartosz Krupa/Dzien Dobry TVN/East News

Na scenie tworzą magię! Zadebiutowali 2018 roku utworem Dziś późno pójdę spać i było jasne, że to dopiero początek ich kariery. Na YouTube odtworzono go ponad 15 milionów razy. Kwiat Jabłoni, bo właśnie o nich mowa, to bratersko-siostrzany duet, tworzący muzykę folkowo-popową. Dźwięki mandoliny w połączeniu z fortepianem, a do tego dwa wyjątkowe głosy sprawiają, że Kasia i Jacek serwują swoim fanom muzyczną ucztę. I nie da się ukryć, że talent odziedziczyli po tacie - Kubie Sienkiewiczu! 

Kwiat Jabłoni - fenomen polskiej sceny muzycznej 

Najpierw przez pięć lat występowali w zespole Hollow Quartet, próbowali swoich sił w programie Must Be The Music. Tylko muzyka. Postawili wszystko na jedną kartę  i... powstał Kwiat Jabłoni.

W lutym 2019 roku na rynku muzycznym  ukazał się ich pierwszy studyjny album Niemożliwe. Stało się. Ich utwory zaczęły podbijać listy przebojów, płyta znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepiej sprzedawanych krążków w Polsce, a oni dopiero się rozkręcają!  Zapytacie, skąd pomysł na nazwę zespołu? 

,,Żeby uhoronować to, co tata zawsze  wykonywał i podoba nam się to, że to było zawsze trochę szalone i takie może kontrowersyjne czasami, to dlatego nazywamy się Kwiat Jabłoni. Kwiat Jabłoni to jest nazwa jabola. Nie chodzi o to, że on  tyle go pił, tylko że wykonywał kiedyś taką piosenkę i my ją też wykonujemy", wyjaśniała Kasia Sienkiewicz w programie Kuby Wojewódzkiego. 

Kwiat Jabłoni to tytuł piosenki grupy Trash Budda, która wywodzi się z lat 80-tych.

„Cena jest przystępna dla wszystkich / Nie to co ta whisky / Robotnicy i rolnicy / Kwiat Jabłoni piją wszyscy”, śpiewał Kuba Sienkiewicz, lider Elektrycznych Gitar. 

A oprócz tego rodzeństwo wychowywało się w domu położonym na terenie starego sadu. Z tym kojarzą im się dziecięce, beztroskie lata. 

 

Nic dziwnego, że postanowili związać swoją przyszłość z muzyką. Była w ich domu od zawsze. „Nauczyliśmy się, ze muzyka jest czymś co nam towarzyszy cały czas i można się tym zajmować”, mówili w wywiadzie dla MUZO.FM. 

Kasia i Jacek Sienkiewicz nigdy nie zamierzali wykorzystywać popularności taty do budowania swojego sukcesu. Wykorzystali możliwość samodzielnego promowania się w mediach społecznościowych. 

,,Nie chcieliśmy wypłynąć na tym, że jesteśmy dziećmi ojca, bo robimy własną muzę, która jest inna", mówił syn muzyka w rozmowie z Kubą Wojewódzkim. ,,Nie chcieliśmy, żeby ludzie robili z tego główny temat i żeby mówili: wiadomo, dlaczego ta piosenka jest znana - bo to ustawione jest", dodała Kasia. 

Pracą i talentem osiągają kolejne cele i spełniają marzenia. Kwiat Jabłoni występował na Open’erze i  Pol’and’Rocku. Ten ostatni koncert wyjątkowo zapisał się w ich sercu. Spotkania z fanami wiele dla nich znaczą. 

„Koncerty zbliżają nas do publiczności i buduje to grupę osób. Udaje się wytworzyć atmosferę bliskości”, mówi Jacek dla MUZO.FM. 

Skąd czerpią inspirację? Kasia i Jacek Sienkiewicz zostali wychowani na muzyce jazzowej, bluegrass, new acoustic a także folkowej. Z rodzinnego domu pamiętają dźwięk utworów Grześkowiaka, Beatelsów czy Herbiego Hancocka. ,,Mocno folkowa muzyka amerykańska wpłynęła na to, co gramy”, mówi Kasia w jednym z wywiadów. 

Kwiat Jabłoni jest określany jako zespół folkowo-popowy. ,,Sami mamy problem z tym, jak nas zaklasyfikować. Nazywamy się pop-folkiem, ale staramy się tego nie robić. Inspirujemy się różnymi rodzajami muzyki”, dodawał w wywiadzie dla MUZO.FM Jacek. 

Rodzinne muzykowanie

Na polskiej scenie muzycznej inspirują ich wykonania, w których ogromną rolę ich twórcy przykładają do warstwy testowej i instrumentalnej. Kasia i Jacek Sienkiewicz starają się ograniczać używanie elektronicznych brzmień. Dzięki temu na scenie słyszymy kojące dźwięki fortepianu i mandoliny. Idą własną ścieżką. Sami piszą i komponują na własne utwory. Są autentyczni, śpiewają prosto z serca, o obawach, pragnieniach duszy.

,,W moim przypadku, właściwie wszystkie teksty do płyty „Niemożliwe” powstały z inspiracji filozofią, czyli kierunkiem, który skończyłem. Kasię bardziej interesuje bieżąca sytuacja, to co się dzieje na świecie, ale wiem, że bardzo bliska jest jej też poezja polska. Ciekawe jest to, że nasze teksty, chociaż inspirowane różnymi rzeczami, są spójne, co słychać na płycie", mówił Jacek w rozmowie z Wyborcza.pl Łódź. 

To, co Kwiat Jabłoni oferuje swoim słuchaczom, to delikatne, cieple i radosne dźwięki. Ich muzyka trafi do każdego i... wciąga! Nic dziwnego, że fani doceniają tą naturalność. 

„Chcemy być przede wszystkim autentyczni i nie chcemy dać się wciągnąć w sztuczny świat show-biznesu. Po koncertach lubimy porozmawiać z fanami, którzy często nam mówią, że czują, że mogliby zostać naszymi znajomymi. Chcemy być normalni, nie gwiazdorscy”, mówiła Kasia w rozmowie z cantramusic.pl.  

„Taki jest zresztą przekaz naszych utworów. Śpiewamy o tym, że należy żyć tym, o jest tu i teraz oraz że celebrowanie życia jest najważniejsze”, dodał Jacek. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

„Idzie zima”, z tego co wiemy, towarzyszyła wielu z Was w świątecznych przygotowaniach i nadal towarzyszy przy gotowaniu, odpoczywaniu, płakaniu nad nietrafionymi prezentami, wgapianiu się w choinkę i tak dalej, z czego niezmiernie się cieszymy. Na story znajdziecie dzis trochę wspomnień z planu teledysku 🤟 a jeśli macie czas, to zachęcamy do głosowania na nasz grudniowy singiel na liście przebojów Trójki - brakuje nam trzech miejsc do wyjścia z poczekalni! damy radę?🤔 wesołego dalszego ciągu świąt życzymy Wam wszystkim 🥂 Kasia i Jacek #idziezima #swieta #christmastime #teledysk #lp3 #trojka #lostaorzebojowtrojki #polskamuzyka #kwiatjabloni #swiatecznapiosenka #pierwszydzienswiat #grudzien #popfolk #muzykabalkanska

Post udostępniony przez Kwiat Jabłoni (@kwiatjabloni)

Jak współpracuje im się w rodzinnym gronie? Nie zawsze ich wizje artystyczne się na siebie nakładają, czasem muszą iść na kompromis. A granie w jednym zespole jeszcze bardziej ich integruje.

„Ostatecznie tego czasu razem jest tak dużo, że przedziwne... prawie wcale się nie kłócimy. Ale są takie momenty, kiedy następują spięcia”, mówiła Kasia Sienkiewicz w wywiadzie dla MUZO.FM. 

Sukces Kwiatu Jabłoni napawa dumą ich tatę, Kubę Sienkiewicza. Lider Elektrycznych Gitar nie ukrywał swojej satysfakcji. 

,,Szczególnie cieszy, że oni doszli do bardzo wysokiego poziomu muzycznego dużo szybciej niż wielu starszych od nich artystów. Dla mnie, gdy miałem tyle lat co Kasia i Jacek, było to po prostu nieosiągalne. Już dawno dzieci prześcignęły ojca pod względem artystycznym. Miło to obserwować", zwierzył się w rozmowie z Wyborcza.pl. Co ciekawe, rodzeństwo miało okazję występować z tatą na jednej scenie. Wielokrotnie akompaniowali mu podczas koncertów. 

,,Biedne dzieciaki, musiały wkuć na pamięć cały mój repertuar, nauczyć się tych wszystkich akordów i aranżacji. Ale krzywda im się nie stała", dodaje Kuba Sienkiewicz. 

Kwiat Jabłoni właśnie pracuje nad drugą płytą. Nie zdradzają jeszcze terminów, ale fani mają nadzieję, że wydarzy się to pod koniec 2020 roku! A my życzymy kolejnych sukcesów!  

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.