KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Księżniczka Charlotte jest pierwszą kobietą w historii Wielkiej Brytanii, która dokonała niemożliwego

A ma zaledwie trzy lata!

Gabriela Czernecka 22 kwietnia 2018 09:00

Lada dzień na świecie pojawi się trzecie dziecko księżnej Kate. Narodziny kolejnego dziecka książęcej pary mają jednak szczególne znaczenie dla księżniczki Charlotte, gdyż będą równoznaczne z przejściem małej Charlotte do historii. Jako pierwsza kobieta w bezpośredniej sukcesji nie straci swojego miejsca w kolejce do brytyjskiego tronu! 

Płeć trzeciego dziecka Kate i Williama nie ma znaczenia?

Jak się okazuje w przypadku księżniczki Charlotte nie jest ważne, czy księżna Kate urodzi chłopca czy dziewczynkę, gdyż wciąż pozostaje w linii do sukcesji brytyjskiego tronu. Jeszcze do 2011 roku jeśli królowa lub księżna urodziła dziewczynkę, automatycznie była przesuwana w dół w linii sukcesji.

Tak było choćby w przypadku siostry księcia Karola, księżniczki Anny. Córka królowej Elżbiety II urodziła się w 1950 roku i niestety w kolejce do brytyjskiego tronu jest po swoich młodszych braciach. W linii sukcesji do tronu brytyjskiego zajmuje obecnie trzynastą pozycję (licząc już trzecie dziecko Kate i Williama).

Sukcesja brytyjskiego tronu: księżniczka Charlotte - miejsce

To w 2011 roku wprowadzono zmianę do królewskiej kolejki, którą zatwierdzono w akcie Sukcesji brytyjskiego tronu z 2013 roku. Do tego czasu pierwszeństwo do sukcesji mieli męscy potomkowie rodu, a kobieta mogła zasiąść na tronie tylko i wyłącznie gdy król miał same córki. W taki właśnie sposób Elżbieta II zasiadła na tronie.

Elżbieta wraz z młodszą siostrą Małgorzatą były jedynymi dziećmi króla Jerzego VI. Takie prawo obowiązuje od 2011 roku, tak więc na tronie ma okazję zasiąść księżniczka Charlotte, która urodziła się w 2015 roku. 

„W ustalaniu sukcesji do Korony, płeć osoby urodzonej po 28 października 2011, nie może być precedensem w wypadku tej osoby lub jej potomków do przejęcia tronu przed inną osobą (niezależnie od daty urodzenia)”, pisze The Sun, cytując Sukcesję. Księżniczka Charlotte nie traci więc swojego miejsca i kiedyś może zostać królową! Obecnie zajmuje czwarte miejsce w kolejce do brytyjskiego tronu. Zobaczcie w naszej galerii słodkie zdjęcia małej Charlotte!  

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.