Księżna Diana dzieci, księżna Diana synowie, księżna Diana z synami
Fot. Getty Images
O TYM JEST GŁOŚNO

Księżna Diana zwolniła nianię Williama i Harry'ego. Miała ważny powód!

„Ja się jej boję, a co dopiero mój syn!”

Redakcja VIVA! 10 października 2020 09:01
Księżna Diana dzieci, księżna Diana synowie, księżna Diana z synami
Fot. Getty Images

Jeszcze się nie ukazała, a już wywołuje wiele emocji. Wkrótce na rynku pojawi się książka Battle of Brothers, napisana przez brytyjskiego historyka i biografa rodziny królewskiej, Roberta Laceya. Znajdziemy w niej historię księcia Williama i księcia Harry’ego. Jak został przedstawiony konflikt braci? I czy w ogóle taki istnieje? O tym przekonamy się wkrótce. Tymczasem na jaw wychodzą kolejne fakty dotyczące wczesnego dzieciństwa książąt.

Dzieciństwo księcia William i księcia Harry’ego

Księżna Diana poświęcała swoim synom wiele uwagi. Starała się im zapewnić szczęśliwe dzieciństwo. Królowa Ludzkich Serc mogła liczyć także na wsparcie niani, chociaż bardzo chciała sama zajmować się pociechami. Do opieki nad synami książę Karol zatrudnił Barbarę Barnes, znaną jako „uosobienie surowości i zasadniczości”. „Ja się jej boję, a co dopiero mój syn!”, skarżyła się wówczas Diana.

Jak napisał Robert Lacey, powołując się na wspomnienia pracownika pałacu: „Barbara Barnes strzegła pokoju dziecięcego jak Watykanu. To było jej królestwo”.

Opiekunka zaskarbiła sobie sympatię Harry’ego i Williama. Uczyła ich pisania i czytania. Traktowała ich jak własne dzieci i troszczyła się o ich dobro. Była dla nich zastępczą mamą. Tak ją postrzegali. Jednak księżnej Dianie nie podobała się zaborczość niani i zbyt duża pewność. Czuła się, jakby opiekunka chciała przejąć całą kontrolę nad dziećmi. Czy rzeczywiście Barbara Barnes pozwalała sobie na zbyt wiele?  

,,Źle zniosła gdy okazało się, że William ją uwielbia. To była ta gorsza strona Diany – nie umiała panować nad zazdrością. Była bardzo zła, że opiekunki nawiązują tak bliski kontakt z jej dziećmi. Zwolniła Barbarę Barnes właśnie z tego powodu. Zwolniła kobietę, do której William biegł rano i wskakiwał do łóżka, żeby się przywitać", mówiła Katie Nicholl, korespondentka rodziny królewskiej w jednym z filmów o Dianie.

Księżna Diana
Fot. Getty Images

Z kolei w nowej książce Lacey podaje, że Diana podjęła decyzję o zwolnieniu niani po tym, jak ta wzięła udział w przyjęciu urodzinowym byłego pracodawcy, ekstrawaganckiego lorda Glenconnera, na jego karaibskiej wyspie Mustique. „Tam została sfotografowana obok celebrytów, takich jak Raquel Welch i księżna Małgorzata”, pisze biograf. Dla Diany to było za dużo. Uważała, że Barnes się wywyższa. 

Księżna zabroniła jej kontaktu ze swoimi pociechami. Nie mogła się z nimi pożegnać, napisać listu... Diana poinstruowała jedynie, że torby powinny być już spakowane, a wszelkie ślady po jej obecności usunięte.

„Z perspektywy książąt, Barnes po prostu rozpłynęła się w powietrzu”, napisał biograf.

Książęta podobno długo nie mogli pogodzić się ze zniknięciem ukochanej niani. 

Źródło: Marieclaire.com

William i Harry z opiekunką, Barbarą Barnes, 1986 rok

Barbara Barnes, książę Harry, książę William
Fot. BRENDAN BEIRNE / Rex Features/EAST NEWS

Księżna Diana książę Harry
Fot. Getty Images

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.