Książę Karol, książę Karol w mundurze, oficjalny portret księcia Karola
Fot. East News
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

„Ludzkości grozi wyginięcie”, mówi książę Karol i daje nam... osiemnaście miesięcy

Padły mocne słowa!

Gabriela Czernecka 16 lipca 2019 06:49
Książę Karol, książę Karol w mundurze, oficjalny portret księcia Karola
Fot. East News

Książę Karol, syn królowej Elżbiety II stwierdził, że światu pozostało jedynie... 18 miesięcy. To czas, w którym musimy rozwiązać kwestie zmian klimatycznych i przywrócić równowagę w przyrodzie, w przeciwnym wypadku czeka nas zagłada. „Stoimy przed wyzwaniem powstrzymania zmian klimatu i przywrócenia różnorodności biologicznej”, mówił do ministrów spraw zagranicznych Wspólnoty Narodów. Książę nawiązał do swojego przemówienia sprzed ośmiu lat.

Książę Karol o wyginięciu ludzkości

„W najbliższych 18 miesiącach będą miały miejsce najważniejsze spotkania, które określą globalną politykę w kolejnych dekadach. Stoimy przed wyzwaniem powstrzymania zmian klimatu i przywrócenia różnorodności biologicznej”, wyznał poruszony książę Karol ministrom spraw zagranicznych Wspólnoty Narodów, zachęcając ich, by podjęli działania na rzecz ocieplającego się klimatu.

Następca brytyjskiego tronu słynie ze swego poparcia dla ekologii, walki z globalnym ociepleniem czy ochrony lasów. Zaangażowanie Księcia Walii w kwestię ochrony środowiska jest naprawdę imponujące, szczególnie że często wykorzystuje swoją pozycję, by zainspirować społeczeństwo do ekologicznych działań. Od lat interesuje się ochroną środowiska, ma swoje ekologiczne gospodarstwo, a nawet... rozmawia z roślinami, przez co nazywa się go „zielonym księciem”.

Przed laty nikt nie brał na poważnie jego zainteresowaniem ekologią, często padał ofiarą niewybrednych żartów, ale wygląda na to, że jego słowa sprzed lat stają się prorocze. Już w 2011 roku, gdy po raz pierwszy przemawiał jako nowy prezydent organizacji ekologicznej WWF (Worldwide Wildlife Fund) w Wielkiej Brytanii ostrzegał, że rasa ludzka może zniknąć z powierzchni ziemi, jeśli nie nastąpi żadna zmiana w naszym zachowaniu: „Bez tak zagrożonej bioróżnorodności nie będziemy w stanie sami przetrwać”, mówił. 

Teraz po raz kolejny zabrał głos i tym samym dołączył do grona osób, które wieszczą... koniec świata. Jego zdaniem, jeśli nic nie zrobimy w ciągu najbliższych osiemnastu miesięcy, nie przetrwamy: „Jestem głęboko przekonany, że następne 18 miesięcy zadecyduje o naszej przyszłości. Musimy zahamować zmiany klimatyczne i przywrócić równowagę w naturze, która niezbędna jest dla naszego przetrwania”, mówi wprost.

„Naprawdę wierzę, że Królestwo Brytyjskie ma wyjątkową pozycję, dzięki której może łączyć siły i dawać przykład całemu światu. Stoimy w obliczu niezrównanych wyzwań spowodowanych gwałtownymi zmianami klimatu i utratą różnorodności biologicznej”, dodaje.

Przypomnijmy, że to książę Karol będzie oficjalnym wysłannikiem Wielkiej Brytanii, w zastępstwie królowej Elżbiety II, na spotkaniu szefów rządów Wspólnoty Narodów, które w 2020 roku odbędzie się w Rwandzie. To tam mają zapaść główne decyzje odnośnie walki z ocieplającym się klimatem, wywołanym zdaniem księcia Karola działalnością człowieka.   

Książę Karol, dzieci księcia Karola, synowie księcia Karola, książę William, książę Harry
Fot. Getty Images

Książę Karol, księżna Camilla, Karol i Camilla, 2005
Fot. Getty Images

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.