Nie żyje ksiądz Kazimierz Orzechowski
Fot. East News
POŻEGNANIE

Nie żyje ksiądz Kazimierz Orzechowski, znany z wielu filmów i seriali

Kapłan odszedł w wieku 90 lat

Konrad Szczęsny 4 sierpnia 2019 13:23
Nie żyje ksiądz Kazimierz Orzechowski
Fot. East News

Tę smutną informację podał Związek Artystów Scen Polskich. Ksiądz Kazimierz Orzechowski, znany m.in. z roli w serialu Złotopolscy, zmarł w niedzielę 4 sierpnia nad ranem w wieku 90 lat. Odszedł w Domu Artystów Weteranów w Skolimowie.

Nie żyje ksiądz Kazimierz Orzechowski

„Szanowni Państwo, z wielkim smutkiem, zawiadamiamy, że dziś rano, w Domu Artystów Weteranów, zmarł Ksiądz Kazimierz Orzechowski.  Duchowny, aktor oraz wieloletni rezydent naszego Domu w Skolimowie”, czytamy na profilu Związku Artystów Scen Polskich.

W komunikacie nie podano przyczyny śmierci aktora, znanego m.in. z roli w księdza Leskiego w Złotopolskich. Pojawił się również w wielu filmach, takich jak „Panny z Wilka" i „Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy czy w serialach „Dom” i „Awantura o Basię”. 

Ksiądz Kazimierz Orzechowski zmarł w wieku 90 lat.

Kim był ksiądz Kazimierz Orzechowski? Życiorys, najważniejsze role

Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Łodzi w 1952 roku. 16 lat później przyjął święcenia kapłańskie. Na koncie miał nie tylko role w filmach i serialach, lecz także w teatrze. Pierwszy raz w filmie pojawił się jeszcze przed tym, jak został księdzem – w „Spotkaniach” według Jarosława Iwaszkiewicza. 

„Zagrałem tam dużą rolę Janka u boku Wieńczysława Glińskiego, Emila Karewicza. Po latach, kiedy Iwaszkiewicz umierał w szpitalu, byłem go wyspowiadać. Wtedy powiedziałem mu, że jako aktor grałem w jego pierwszym filmie, a teraz, jako ksiądz gram w ostatnim - dostałem rolę w 'Pannach z Wilka'"”, wspominał, cytowany przez portal Interia.pl, w wywiadzie dla „Dziennika Polskiego”.

Potem przyszedł czas na role w filmach Andrzeja Wajdy, w tym w „Pannach z wilka” - ta miała zostać dopisana specjalnie dla księdza Kazimierza Orzechowskiego przez Jarosława Iwaszkiewicza na prośbę reżysera.

Grywał z najlepszymi i największymi, jak Nina Andrycz, Ignacy Gogolewski, Irena Eichlerówna czy Elżbieta Barszczewska.

Jako ksiądz prowadził wiele razy pielgrzymki do Ziemi Świętej i Rzymu. Od 1994 roku przez 15 lat (do 2009) pełnił funkcję kapelana Domu Aktorów Weteranów w Skolimowie. Od 1 listopada 2009 roku był jego rezydentem  

Nie żyje ksiądz Kazimierz Orzechowski
Fot. TRICOLORS/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…