Krzysztof Penderecki, 13.06.2013
Fot. Stepan Rudik / Forum
POŻEGNANIE

Ustalono datę pogrzebu Krzysztofa Pendereckiego. Gdzie i kiedy obędzie się uroczystość pożegnalna? 

Mija prawie rok od śmierci kompozytora...

Redakcja VIVA! 27 marca 2021 12:48
Krzysztof Penderecki, 13.06.2013
Fot. Stepan Rudik / Forum

O śmierci Krzysztofa Pendereckiego poinformowano 29 marca 2020 roku. Najwybitniejszy kompozytor i dyrygent muzyki klasycznej w Polsce miał 86 lat. W wyniku pandemii koronawirusa wielokrotnie przekładano datę pogrzebu. Dziś podano ostateczną datę. Gdzie i kiedy odbędzie się pożegnanie Krzysztofa Pendereckiego? 

Krzysztof Penderecki: data pogrzebu 

Krzysztof Penderecki odszedł 29 marca 2020 w swoim domu pod Krakowem. W ostatnim czasie walczył z poważną chorobą. Rodzina ujawniła, że dwukrotnie przeszedł test na obecność koronawirusa. Oba dały wynik negatywny. 

„Po długiej, ciężkiej chorobie zmarł #KrzysztofPenderecki - jeden z najwybitniejszych polskich muzyków, światowy autorytet w dziedzinie muzyki klasycznej. Był profesorem i rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie. Miał 86 lat”, napisało na oficjalnym profilu na Twitterze Ministerstwa Kultury. 

Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego

W sieci pojawiła się informacja o pogrzebie wybitnego twórcy. Krzysztof Penderecki zostanie pochowany w Panteonie Narodowym w kryptach kościoła świętych Piotra i Pawła w Krakowie. Początkowo podawano, że uroczystość odbędzie się po ustąpieniu pandemii, ale nic nie zapowiada, by stan, w którym obecnie żyjemy miał się skończyć. Właśnie wprowadzono nowe obostrzenia, a niebawem minie pierwsza rocznica śmierci kompozytora. Organizatorzy postanowili już dłużej nie czekać.  

„Uroczystości odprowadzenia urny z prochami zmarłego przed rokiem wybitnego kompozytora i dyrygenta Krzysztofa Pendereckiego do Panteonu Narodowego odbędą się 29 marca 2022 roku”, napisano w komunikacie, przekazanym PAP przez Andrzeja Gizę, dyrektora Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena. 

„Uroczysta ceremonia pogrzebowa i złożenie prochów w sarkofagu, który zostanie zbudowany w Panteonie Narodowym, nastąpi po ustąpieniu przeszkód związanych z pandemią koronawirusa”, informację przekazał profesor Franciszek Ziejka,  przewodniczący Rady Fundacji Panteon Narodowy.

Msza pogrzebowa prof. Krzysztofa Pendereckiego odbyła się 2 kwietnia 2020 roku w rodzinnej parafii w Krakowie i miała charakter zamknięty. Po nabożeństwie urna z prochami kompozytora została złożona w krypcie bazyliki św. Floriana w Krakowie, gdzie pozostanie do czasu uroczystości w Panteonie Narodowym w Krakowie. „Czas jaki upłynął od śmierci prof. Krzysztofa Pendereckiego był okresem naznaczonym smutkiem i chorobą w rodzinie Pendereckich. Z uwagi na chorobę małżonki kompozytora, Elżbiety Pendereckiej, uroczystości odprowadzenia urny do Panteonu Narodowego zostaną przeprowadzone 29 marca 2022 roku”, zaznaczono w oficjalnym komunikacie.  

Krzysztof Penderecki, Elżbieta Penderecka, VIVA! kwiecień 2011, 11/2011
Fot. Olga Majrowska

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…