Krystyna Królówna nie żyje Rola Hanki w "Chłopach" przyniosła jej popularność
Fot. AKPA
pożegnanie

Krystyna Królówna nie żyje. Jej rola Hanki w „Chłopach” zapisała się na kartach historii 

Aktorka miała 82 lata 

Dorota Falkowska 7 lipca 2022 21:02
Krystyna Królówna nie żyje Rola Hanki w "Chłopach" przyniosła jej popularność
Fot. AKPA

Dotarła do nas smutna informacja o śmierci cenionej polskiej aktorki teatralnej, radiowej i telewizyjnej. Pani Krystyna Królówna zmarła 6 lipca w wieku 82 lat, pozostawiając po sobie wiele wspaniałych dokonań artystycznych. Na kartach historii zapisała się rolą Hanki w "Chłopach". Młodsi widzowie mogli usłyszeć ją w bajce "Toy Story" - aktorka użyczała w niej głosu Pani Bulwie. 

Krystyna Królówna nie żyje. Kim była aktorka?

Smutną wiadomość o śmierci aktorki przekazał m.in. Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. 

"Odeszła znakomita aktorka teatralna, radiowa i telewizyjna Krystyna Królówna. Początkowo występowała w teatrze bielskim, następnie przez wiele lat w Teatrach Polskim i Narodowym w Warszawie. Popularność zdobyła rolą Hanki w serialu »Chłopi«. W latach 1964-1969 należała do zespołu Teatru im. J. Słowackiego, zagrała na naszej scenie kilka znakomitych ról: m.in. Polly w »Operze za trzy grosze« B. Brechta w reżyserii Lidii Zamkow" – czytamy na Facebooku krakowskiego teatru.

Krystyna Królówna przyszła na świat 12 listopada 1939 r. w Sosnowcu. Aktorstwo znajdowało się na liście jej zainteresowań od najmłodszych lat. Po ukończeniu krakowskiej PWST występowała na deskach kilku polskich teatrów— im. Słowackiego w Krakowie (1965–1969) i Narodowego w Warszawie (od 1969 r.).

Czytaj także: Krystyna Borowicz w PRL-u zasłynęła jako aktorka drugoplanowa. Odeszła na rękach kolegi z teatru

Krystyna Królówna i Zbigniew Kasprzyk Warszawa 04.1988. Teatr Narodowy w Warszawie

Krystyna Królówna nie żyje Rola Hanki w
Fot. PAP/Maciej Belina Brzozowski

Widzowie mogli ją oglądać na szklanym ekranie w takich produkcjach, jak  "Warszawskie gołębie", "Rzeczpospolitej dni pierwsze", "Generał Berling", "Zapalniczka" i "Pastorale Heroica". Jednak to przez rolę Hanki Borynowej, żony Antka w filmie Jana Rybkowskiego pt. "Chłopi", według powieści Władysława Reymonta, aktorka została zapamiętana najbardziej. 

Od lat 60. Krystyna Królówna podjęła się także pracy w dubbingu i przez lata użyczała swojego głosu wielu postaciom. Można ją było usłyszeć m.in. w takich filmach i serialach jak: "Tarzan 2: Początek legendy", "Rogate ranczo", "Toy Story 2", "Rodzina Addamsów: Zjazd rodzinny", "Herkules", "Pinokio", "Ballada o Januszku".

Na Facebooku wieloletnią przyjaciółkę pożegnała także dziennikarka, Beata Czuma. "Z ogromnym żalem zawiadamiam, że nie żyje Krystyna Królówna. Była moją sąsiadką i przyjaciółką, która opiekowała się moimi kotami, kiedy wyjeżdżałam. Wspaniałą osobą, której na sercu leżał los bezdomnych zwierząt w naszej okolicy. Krysiu, odpoczywaj w pokoju".

Rodzinie i bliskim aktorki przekazujemy wyrazy współczucia. 

Zobacz też: Krzysztof Żurek nie żyje. Lektor i pracownik TVP zmarł w trakcie pracy. Miał 50 lat

Przedstawienie "Chłopcy, dramat z życia sfer starszych" 1994r N/z: Janusz Zakrzeński i Krystyna Królówna 

Krystyna Królówna nie żyje Rola Hanki w
Fot. PAP/CAF-Andrzej Rybczyński

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.