Królowa Elżbieta II przekazuje obowiązki synowi
Fot. East News
Z ŻYCIA BRYTYJSKIEJ RODZINY KRÓLEWSKIEJ

Ten gest pokazał, że królowa Elżbieta II usuwa się z życia publicznego. Jej obowiązki przejmuje książę Karol

Gabriela Czernecka 14 listopada 2017 08:55
Królowa Elżbieta II przekazuje obowiązki synowi
Fot. East News

 

Królowa Elżbieta II jest najdłużej panującym obecnie monarchą nie tylko w historii Wielkiej Brytanii, ale i na świecie. Do tej pory aktywnie uczestniczyła w życiu narodu, brała udział w oficjalnych spotkaniach i otwarciach. Teraz w sędziwym wieku królowa Elżbieta II oddaje obowiązki swojemu następcy tronu, księciu Karolowi.

 

Polecamy: Do sieci wyciekł tajny plan na wypadek śmierci Elżbiety II! ''Guardian'' ujawnia szczegóły

 

Elżbieta II usuwa się w cień

 

Nie trudno zauważyć, że okres panowania królowej Elżbiety II dobiega końca. Już od jakiegoś czasu zarówno książę William i książę Harry są wyjątkowo aktywni w sferze publicznej. Podobnie jest w przypadku księcia Karola. Co prawda, królową Elżbietę również mamy okazję widywać publicznie, ale już rzadziej pojawia się na otwarciach, imprezach czy bankietach - w takich sytuacjach wyręcza ją syn bądź wnuki. Kilka tygodni temu na zasłużoną emeryturę udał się książę Filip, małżonek królowej. Jak się okazuje, w jego ślady powoli zmierza Elżbieta II. Przełomowym momentem stopniowego przekazywania władzy i usuwania się w cień z pewnością było zachowanie królowej podczas Dnia Pamięci w Wielkiej Brytanii. Monarchini w tym roku osobiście nie złożyła hołdu przed grobem Nieznanego Żołnierza. Poniósł go książę Karol oraz książę William z księżną Kate, królowa zaś podziwiała uroczystość z balkonu. Taka sytuacja miała miejsce jedynie sześć razy! To siódmy taki przypadek - królowa nie złożyła wieńca jedynie będąc w ciąży lub podczas zagranicznej wizyty, która uniemożliwiła jej wzięcia udziału w uroczystości.  Nic dziwnego, że to zdarzenie określono symbolicznym usuwaniem się w cień. 

 

Polecamy: Książę Filip obchodzi dziś 96. urodziny! Poznaj niezwykłą historię jego związku z Elżbietą II

oraz: Nie tylko książę Karol! Poznajcie Edwarda i Andrzeja, synów królowej Elżbiety II. Co o nich wiemy?

 

Co dzieje się ze zdrowiem królowej Elżbiety II?

 

W ubiegłym roku królowa Elżbieta II i książę Filip pełnili honory przed pomnikiem w deszczu, co zostało szczególnie docenione przez media. W tym, 2017 roku uroczystość Dnia Pamięci wspólnie obserwowali z pobliskiego balkonu. Fani brytyjskiej rodziny królewskiej zastanawiają się czy to znaczy, że królowa Elżbieta II niedomaga. Co dzieje się ze zdrowiem królowej? Mówi się, że gdyby Elżbieta II miała problemy ze zdrowiem taka informacja i tak nie zostałaby opublikowana w mediach. Prawdopodobnie w tym roku królowa odpuściła sobie osobiste składanie hołdu z dwóch przypadków. Jednym z nich jest chęć przekazania władzy księciu Karolowi i umożliwienie mu pod jej nadzorem przejęcia obowiązków jak przystało na przyszłego króla. Drugim powodem ma być po prostu sędziwy wiek królowej Elżbiety II. W końcu monarchini ma już 91 lat! Nic więc dziwnego, że niesienie wieńca i składanie go w hołdzie może być dla niej niekomfortowe. Brytyjskie serwisy nie podają jednak informacji jakoby królowa źle się czuła. 

Królowa Elżbieta II przekazuje obowiązki synowi
Fot. East News

Królowa Elżbieta II przekazuje obowiązki synowi
Fot. East News

Polecamy również: Królowa na medal, ale matka na pokaz? Tak wyglądało dzieciństwo dzieci Elżbiety II: Karola, Edwarda, Andrzeja i Anny

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.