Królowa, książę Filip, książę Andrzej, księżniczka Anna i książę Karol w Balmoral, 8.09.1960
Fot. Keystone:Hulton Archive:Getty Images
VIVA! Tylko u nas

Zamek Balmoral w Szkocji: Tu królowa Elżbieta II przyjęła oświadczyny księcia Filipa, tu też odeszła...

Poznaj niezwykłą historię zamku

Katarzyna Piątkowska 15 września 2022 11:40
Królowa, książę Filip, książę Andrzej, księżniczka Anna i książę Karol w Balmoral, 8.09.1960
Fot. Keystone:Hulton Archive:Getty Images

Królowa Elżbieta II uwielbiała letnią rezydencję Windsorów, zamek Balmoral. Bywała tam od najmłodszych lat. Jest drugą, obok pałacu Sandrinham, prywatną własnością Windsorów (pozostałe zamki należą do skarbu państwa). Mimo to, królowa udostępniała zamek do zwiedzania. Od początku kwietnia do końca lipca można zobaczyć między innymi salę balową. Od końca sierpnia do października królowa spędzała tam swój urlop.
W tym roku po raz pierwszy w historii, w zamku oddalonym od Londynu o 800 kilometrów, przyjęła nową premier brytyjskiego rządu, Liz Truss, 6 września 2022 roku. Tradycyjnie rezygnacja premiera i mianowanie nowego odbywało się w Pałacu Buckingham. Ale królowa była już za słaba, żeby jechać do Londynu. Wypełniła jednak swoją powinność, bo była niezwykle obowiązkowa. Podczas koronacji przyrzekła przecież, że będzie służyć Wielkiej Brytanii do końca swoich dni.

Mała ale ładna

Pierwsze wzmianki o szkockim zamku pochodzą z XVI wieku. W 1852 roku posiadłość, na której się znajdował kupiła królowa Wiktoria, a właściwie, oficjalnie jej mąż książę Albert. Dzięki temu zabiegowi należy do rodziny Windsorów, a nie do Korony i nawet gdyby Windsorowie zostali pozbawieni tronu Balmoral pozostałby w ich rękach. Podobno jego poprzedni właściciel zakrztusił się ością i zmarł. Spadkobiercy szukali nabywcy, a Wiktoria i Albert szukali posiadłości w Szkocji. Wiktoria zachwyciła się Balmoral, choć pisała o niej do wuja „mała ale ładna”. Przypominała jej Las Turyński w Niemczech, skąd pochodził jej mąż.
Na leżącej w Szkocji nad rzeką Dee posiadłości pierwotnie znajdował się tylko domek myśliwski. W XV wieku zbudowano tu warowny zamek. Królowa Wiktoria zleciła budowę zamku Willowi Smithowi, architektowi miasta Aberdeen. Na stronie www.zamkiszkocji.com czytamy: Zgodnie z dyspozycjami księcia Alberta nowy zamek miał zostać wybudowany w odległości około 91 metrów od oryginalnej wieży. Dzięki temu prace nad pałacem nie kolidowały z pobytem królowej i księcia Alberta w starszym zamku”. Jego budowę ukończono w 1856 roku.
W budynku znajdują się 52 sypialnie w części południowo-zachodniej, w północno-wschodniej pokoje i pomieszczenia służby. Jest też 24-metrowa wieża, z której rozciąga się wspaniały widok na szkockie wzgórza.

Królowa Elżbieta II, książę Filip w zamku Balmoral
Fot. Anwar Hussein:Getty Images

fot. Królowa Elżbieta II i książę Filip na zamku Balmoral w 1974 roku

Ukochane miejsce królowej

62 lata wcześniej, w 1960 roku, dzień 8 września był bardzo słoneczny. Królowa przebywała w ukochanym miejscu z mężem księciem Filipem i dziećmi księciem Andrzejem, księżniczką Anną i księciem Karolem. Na zdjęciach z tego dnia wygląda na bardzo szczęśliwą. Jak zawsze zresztą, gdy zjawiała się w Balmoral. To właśnie tutaj książę Filip Mountbatten oświadczył się przyszłej królowej w sierpniu 1946 roku. Podobno była w nim tak zakochana, że nie poprosiła o zgodę rodziców, lecz od razu się zgodziła.


Tu spotykały ją wspaniałe chwile, tu też docierały do niej tragiczne wiadomości. Tu dowiedziała się o śmierci księżnej Diany.


Królowa Elżbieta II kochała to miejsce, bo tu mogła być sobą. Po posiadłości chodziła w chustce na głowie i w kaloszach, każdy dzień zaczynała od spaceru z ukochanymi psami. I choć brytyjski dziennik Daily Mail wyśmiewał wystrój zamku, pisząc, że wygląda jak sklep ze starociami, który eksplodował, królowa się tym zupełnie nie przejmowała. 

Królowa Elżbieta II w zamku Balmoral, 6.09.2022
Fot. Jane Barlow - WPA Pool:Getty Images

fot. Ostatnie zdjęcie królowej Elżbiety II, zamek Balmoral, 6 września 2022 roku

Wideo

Piotr Trojan marzył o aktorstwie od dziecka. Lekarz powiedział mu, że nie ma na to żadnych szans...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDALENA BOCZARSKA: intrygująca i niezależna. Emocjonalna i zarazem twarda. Nam opowiada o rodzinie i swojej pasji podróżowania. MACIEJ MUSIAŁOWSKI: aktor i muzyk. Gdy przekroczył próg XVIII-wiecznego pałacu, zmieniło się jego życie… EWA EWART kręciła filmy dokumentalne o wojnach i katastrofach. Tym razem nakręciła poetycką opowieść o raku. ELŻBIETA ROMANOWSKA: od kiedy została prowadzącą program „Nasz nowy dom”, musi się mierzyć z niewyobrażalnym hejtem. PIOTR TROJAN o tym, jak introwertyk odnalazł się w trudnym świecie artystycznym. PODRÓŻE Z ITAKĄ I VIVĄ!: ponad 100 destynacji na całym świecie, ekskluzywne hotele, rajskie plaże. Z rodziną lub we dwoje. Co wybierzesz?