Królowa Elżbieta II MT
Fot. Getty Images
BRYTYJSKA RODZINA KRÓLEWSKA

Królowa Elżbieta II dostanie ogromną podwyżkę! Ta kwota przyprawia o zawrót głowy...

Weronika Bruździak-Gębura 28 czerwca 2017 20:15
Królowa Elżbieta II MT
Fot. Getty Images

Królowa Elżbieta II dostanie podwyżkę! Jej majątek zwiększy się o dodatkowe 6 mln funtów. Co na to Brytyjczycy?

Zyski z królewskiego majątku w ciągu ostatniego roku wzrosły o 24.7 mln funtów, dlatego łącznie w kolejnym będą wynosiły 328.8 mln funtów. Z tego właśnie tytułu - dobrej kondycji królewskiego portfela -  królowa Elżbieta II otrzyma od brytyjskich podatników 8-procentową podwyżkę, czyli dodatkowe 6 milionów funtów (7.7 mln dolarów). Pieniądze zostaną przeznaczone na utrzymanie licznych posiadłości i służby, a także na cele reprezentacyjne.

Ile Królowa Elżbieta II otrzyma od poddanych?

Królowa Elżbieta II co roku dostaje pieniądze od brytyjskich podatników na utrzymanie dworu w ramach „grantu suwerena”, który wynosi 25 proc. wpływów z The Crown Estate, instytucji, która zarządza królewskim majątkiem. Pozostałe 75 proc. trafia do ministerstwa skarbu Wielkiej Brytanii.

Ponieważ tegoroczny przychód The Crown Estate wyniósł 328 mln funtów (czyli 420 mln dolarów), dwór Królowej Elżbiety II dostanie od parlamentu aż 82.2 mln funtów - o 6 mln więcej niż rok wcześniej.

Podwyżka bardzo się przyda: od zeszłego roku trwa remont Pałacu Buckingham. Oprócz wymiany przestarzałej elektryki, która ma ponad 60 lat, odnowiona zostanie też część z 775 pokoi.

„Remont jest niezbędny. Musimy go wykonać, by ustrzec się przez pożarem czy powodzią, które mogłyby zagrozić unikalnym i bezcennym królewskim zbiorom”, tłumaczy królewski skarbnik, Alan Reid. W ciągu najbliższych 10 lat na odnowienie Pałacu Buckingham pójdzie 369 mln funtów (471.4 mln dolarów).

Co wchodzi w skład The Crown Estate, dzięki któremu Królowa dostała taką podwyżkę? Instytucja zarządza między innymi królewskimi nieruchomościami, takimi jak Pałac Buckingham, posiadłość w Balmoral w Szkocji czy rezydencja Sandringham na angielskiej wsi, klubami golfowymi, torem wyścigów konnych w Ascot, gruntami rolnymi i leśnymi czy 30 nadmorskimi farmami wiatrowymi, głównie dzięki którym udało się osiągnąć tak wysokie wpływy w tym roku.

Jakie są reakcje Brytyjczyków?

Jakie są reakcje Brytyjczyków? Wielu z nich jest wściekłych. „Płacimy 150 tysięcy za loty księcia Karola i 82 mln funtów za „odświeżenie” domu Królowej, podczas gdy niepełnosprawni zbierają datki na wózki inwalidzkie w internecie”, piszą zdenerwowani obywatele, a przeciwnicy monarchii już zacierają ręce. 

Łącznie majątek Elżbiety II wyceniany jest na ponad 389 mln funtów. Jak obliczyli dziennikarze CNN, przeciętny Brytyjczyk w zeszłym roku wydał na utrzymanie rodziny królewskiej 65 pensów, czyli mniej niż jednego dolara. Rocznie, jak obliczyli przeciwnicy monarchii, utrzymanie royalsów kosztuje Wielką Brytanię około 345 mln funtów (440 mln dolarów).

Polecamy też: Królowa Elżbieta II subtelnie wyraziła swoje zdanie i złamała wieloletnie tradycje!

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?