Królowa Elżbieta II
Fot. Getty Images
O TYM JEST GŁOŚNO

Elżbieta II jest przeziębiona. W Wielkiej Brytanii to sprawa wagi państwowej. Dlaczego?

Olga Figaszewska 3 stycznia 2017 08:45
Królowa Elżbieta II
Fot. Getty Images

Od prawie 65 lat zasiada na tronie i nie wybiera się na emeryturę. Przed świętami Bożego Narodzenia, Pałac Buckingham poinformował o ostrym przeziębieniu monarchini i księcia Filipa. Tym razem Królowa Elżbieta II odwołała udział w noworocznym nabożeństwie w Sandringham po raz pierwszy od 28 lat. Powodem jest nadal utrzymujące się przeziębienie.

 

Polecamy też: Angielska królowa Elżbieta II panuje już 63 lata! Przypominamy zdjęcia z jej koronacji

 

Królowa Elżbieta II nie pokazywała się od kilkunastu dni.  Ze względu na środki ostrożności, w trosce o zdrowie, monarchini stara się unikać publicznych wystąpień. Dopóki jej stan się nie polepszy, pozostanie w domu. Rzecznik Pałacu w niedzielnym oświadczeniu zapewnił, że nie ma powodów do obaw. Jak donosi telewizja BBC, królowa mimo choroby nie zaniedbuje swoich obowiązków.

 

Przypominamy, że w święta, królewska para zrezygnowała w uczestnictwie w bożonarodzeniowej mszy świętej w pierwszy dzień świąt. Królowa Elżbieta i książę Filip spędzili czas w prywatnej posiadłości w Norfolk razem z królewską rodziną. Według najnowszych informacji, książę Filip ma się już dobrze.

 

Zobacz też: Stroje królowej Elżbiety II na wystawie w Buckingham Palace. Zaglądamy do garderoby Jej Wysokości!

 

Służąca monarchii

 

21 kwietnia Królowa skończyła 90 lat. Jej Wysokość Królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej pobiła niedawno rekord długości panowania na brytyjskim tronie, który należał do królowej Wiktorii, jej prababki. To już ponad 65 lat jak zasiada na tronie i nie wybiera się na emeryturę. Nie zamierza abdykować na rzecz księcia Karola. Miała 25 lat, gdy po śmierci ojca objęła najważniejszą funkcję w kraju. Bez wahania wzięła na siebie ciężar odpowiedzialności za monarchię. Przysięgę składała rok później w czerwcu 1953 roku, obiecała całym swoim życiem służyć Koronie. Lecz koronacja odbyła się 2 czerwca w Westminster Abbey w obecności 8000 osób i była transmitowana przez telewizję – obejrzała ją ponad połowa z 36 milionów Brytyjczyków oraz ponad 200 milionów ludzi na całym świecie.  Jak przyznają sami Brytyjczycy, nigdy ich nie zawiodła. W ciągu jej panowania nie tylko zmienił się świat dookoła, lecz także sama monarchia. Imperium Brytyjskie zaczęło się rozpadać. Rodziną Windsorów wstrząsały skandale. Dzięki Elżbiecie II, która w tym zamęcie była niewzruszona jak skała, monarchia trwa nadal. Królowa wprawdzie nie rządzi, lecz panuje, ma jednak bardzo duży wpływ na losy państwa. Z jej zdaniem liczyło się wszystkich, 13 premierów Wielkiej Brytanii, którzy rządzili za jej życia. Kilku z nich urodziło się już wtedy, gdy była na tronie. Jak powiedział kiedyś John Major: „Jeśli ktoś nie pyta królowej o zdanie, traci wyjątkową okazję”.

 

Zobacz też: Jaki jest sekret długowieczności królowej rekordzistki? Elżbieta II świętuje dziś 90. urodziny

 

Symbol wielkości i trwałości

 

Dla wszystkich Brytyjczyków stała się symbolem wielkości i trwałości ich państwa. I choć roczny koszt utrzymania monarchii wynosi 32 miliony funtów, aż 80 procent Brytyjczyków deklaruje poparcie dla królowej. Jest wciąż najpopularniejszym członkiem rodziny królewskiej. Oficjalnie ma pod sobą 31 państw i terytoriów, które wraz z Wielką Brytanią stanowią jedną szóstą powierzchni Ziemi. Brytyjska Królowa to jedna z najbogatszych kobiet w Europie. Jej osobisty majątek szacuje się na 310 milinów funtów.

 

Polecamy też: Książęca para w wannie, William nago, Kate pokazuje ciążowy brzuszek. Intymne zdjęcia Windsorów?

 

 

 

 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?