Królowa Elżbieta II
Fot. Getty Images
O TYM JEST GŁOŚNO

Elżbieta II jest przeziębiona. W Wielkiej Brytanii to sprawa wagi państwowej. Dlaczego?

Olga Figaszewska 3 stycznia 2017 08:45
Królowa Elżbieta II
Fot. Getty Images

Od prawie 65 lat zasiada na tronie i nie wybiera się na emeryturę. Przed świętami Bożego Narodzenia, Pałac Buckingham poinformował o ostrym przeziębieniu monarchini i księcia Filipa. Tym razem Królowa Elżbieta II odwołała udział w noworocznym nabożeństwie w Sandringham po raz pierwszy od 28 lat. Powodem jest nadal utrzymujące się przeziębienie.

 

Polecamy też: Angielska królowa Elżbieta II panuje już 63 lata! Przypominamy zdjęcia z jej koronacji

 

Królowa Elżbieta II nie pokazywała się od kilkunastu dni.  Ze względu na środki ostrożności, w trosce o zdrowie, monarchini stara się unikać publicznych wystąpień. Dopóki jej stan się nie polepszy, pozostanie w domu. Rzecznik Pałacu w niedzielnym oświadczeniu zapewnił, że nie ma powodów do obaw. Jak donosi telewizja BBC, królowa mimo choroby nie zaniedbuje swoich obowiązków.

 

Przypominamy, że w święta, królewska para zrezygnowała w uczestnictwie w bożonarodzeniowej mszy świętej w pierwszy dzień świąt. Królowa Elżbieta i książę Filip spędzili czas w prywatnej posiadłości w Norfolk razem z królewską rodziną. Według najnowszych informacji, książę Filip ma się już dobrze.

 

Zobacz też: Stroje królowej Elżbiety II na wystawie w Buckingham Palace. Zaglądamy do garderoby Jej Wysokości!

 

Służąca monarchii

 

21 kwietnia Królowa skończyła 90 lat. Jej Wysokość Królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej pobiła niedawno rekord długości panowania na brytyjskim tronie, który należał do królowej Wiktorii, jej prababki. To już ponad 65 lat jak zasiada na tronie i nie wybiera się na emeryturę. Nie zamierza abdykować na rzecz księcia Karola. Miała 25 lat, gdy po śmierci ojca objęła najważniejszą funkcję w kraju. Bez wahania wzięła na siebie ciężar odpowiedzialności za monarchię. Przysięgę składała rok później w czerwcu 1953 roku, obiecała całym swoim życiem służyć Koronie. Lecz koronacja odbyła się 2 czerwca w Westminster Abbey w obecności 8000 osób i była transmitowana przez telewizję – obejrzała ją ponad połowa z 36 milionów Brytyjczyków oraz ponad 200 milionów ludzi na całym świecie.  Jak przyznają sami Brytyjczycy, nigdy ich nie zawiodła. W ciągu jej panowania nie tylko zmienił się świat dookoła, lecz także sama monarchia. Imperium Brytyjskie zaczęło się rozpadać. Rodziną Windsorów wstrząsały skandale. Dzięki Elżbiecie II, która w tym zamęcie była niewzruszona jak skała, monarchia trwa nadal. Królowa wprawdzie nie rządzi, lecz panuje, ma jednak bardzo duży wpływ na losy państwa. Z jej zdaniem liczyło się wszystkich, 13 premierów Wielkiej Brytanii, którzy rządzili za jej życia. Kilku z nich urodziło się już wtedy, gdy była na tronie. Jak powiedział kiedyś John Major: „Jeśli ktoś nie pyta królowej o zdanie, traci wyjątkową okazję”.

 

Zobacz też: Jaki jest sekret długowieczności królowej rekordzistki? Elżbieta II świętuje dziś 90. urodziny

 

Symbol wielkości i trwałości

 

Dla wszystkich Brytyjczyków stała się symbolem wielkości i trwałości ich państwa. I choć roczny koszt utrzymania monarchii wynosi 32 miliony funtów, aż 80 procent Brytyjczyków deklaruje poparcie dla królowej. Jest wciąż najpopularniejszym członkiem rodziny królewskiej. Oficjalnie ma pod sobą 31 państw i terytoriów, które wraz z Wielką Brytanią stanowią jedną szóstą powierzchni Ziemi. Brytyjska Królowa to jedna z najbogatszych kobiet w Europie. Jej osobisty majątek szacuje się na 310 milinów funtów.

 

Polecamy też: Książęca para w wannie, William nago, Kate pokazuje ciążowy brzuszek. Intymne zdjęcia Windsorów?

 

 

 

 

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-40% na co 2 sztukę
-40% na co 2 sztukę
Rabat nalicza się automatyczni... więcej»
Zobacz
+
-40% na co 2 sztukę
Online

Rabat nalicza się automatycznie w koszyku. Oferta dostępna na aniakruk.pl. Promocja obowiązuje na prawie całą ofertę, z wyjątkiem produktów przecenionych, kart podarunkowych i zestawów. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
Wybrane marki nawet do -40%
Wybrane marki nawet do -40%
Twoje ulubione produkty w wyją... więcej»
Zobacz
+
Wybrane marki nawet do -40%
Online

Twoje ulubione produkty w wyjątkowych cenach. Rabat do -40% na wybrany asortyment dostępny na cocolita.pl. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
-7% na 700 marek kosmetyków i perfum
-7% na 700 marek kosmetyków i perfum
7% rabatu na 700 największych... więcej»
Kod rabatowy:7EZEBRA
Zobacz
+
-7% na 700 marek kosmetyków i perfum
Online

7% rabatu na 700 największych marek kosmetyków i perfum. Oferta dostępna na ezebra.pl. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:7EZEBRA
Zobacz
20% na cały asortyment
20% na cały asortyment
Rabat 20% na cały asortyment,... więcej»
Kod rabatowy:SZ2024
Zobacz
+
20% na cały asortyment
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na cały asortyment, dostępne w salonach stacjonarnych oraz na www.wojas.pl. Oferta nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły w salonach i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ2024
Zobacz
-25% + dostawa gratis
-25% + dostawa gratis
-25% na asortyment dostępny w... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA25
Zobacz
+
-25% + dostawa gratis
Online
Stacjonarnie

-25% na asortyment dostępny w butiku w Krakowie i na slowglow.pl/sklep. Dostawa gratis. Promocja nie łączy się z innymi obniżkami. Szczegóły na stronie. 

Najniższa cena serum Balansis ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 169,00 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 126,75 zł. Najniższa cena kremu Balansis ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 259,00 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 194,25 zł. Najniższa cena pilingu Aqua Your Body ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 39,99 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 29,99 zł. Najniższa cena zestawu świec ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 157,50 zł. Cena zestawu po zastosowaniu rabatu - 118,13 zł. Najniższa cena świecy ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 241,50 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 181,13 zł. Najniższa cena balsamu Aqua Your Body ze zdjęcia z 30dni przed obniżką - 119,00 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 89,25 zł. Produkty marki Polemika widoczne na zdjęciu nie są objęte rabatami.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA25
Zobacz
-20% na markowe obuwie i akcesoria!
-20% na markowe obuwie i akcesoria!
Specjalnie dla Was przygotowal... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY
Zobacz
+
-20% na markowe obuwie i akcesoria!
Online
Stacjonarnie
Specjalnie dla Was przygotowaliśmy niespodziankę w postaci 20% rabatu! Promocja obejmuje cały asortyment z wyłączaniem przecenionych produktów. Niektóre marki mogą być wyłączone a akcji rabatowej. Oferta dostępna na butsklep.pl i w naszym sklepie stacjonarnym. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.
Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY
Zobacz
REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.