Kora Jackowska, VIVA!
Fot. Bartek Wieczorek/LAF AM
O TYM SIĘ MÓWI

Kora zostanie upamiętniona kolejnym muralem w Warszawie. „Zasadzimy obok 320 krzewów róż”

Jak wygląda portret miejski wokalistki? Fani zachwyceni!

Rafał Kowalski 30 maja 2021 10:58
Kora Jackowska, VIVA!
Fot. Bartek Wieczorek/LAF AM

Ósmego czerwca Kora obchodziłaby kolejne urodziny. Z tej okazji władze Warszawy, ostatni partner gwiazdy oraz artysta Tomasz Majewski stworzyli przepiękny mural z podobizną artystki. Malunek zostanie odsłonięty za tydzień, ale już dziś można podziwiać efekt końcowy prac dzięki fotografii opublikowanej w sieci. Gdzie można zobaczyć drugi warszawski mural z Olgą Jackowską?

Mural z Korą na warszawskich Bielanach

Burmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk przekazał wczoraj mieszkańcom Warszawy wyjątkową wiadomość. Okazuje się, że już za kilka dni w urodziny zmarłej 3 lata temu wokalistki, będzie miała miejsce poruszająca chwila – prezentacja muralu z portretem ulubienicy publiczności. „Symboliczne odsłonięcie 8 czerwca w 70. rocznicę urodzin artystki. Wtedy też, przy budynku gdzie wykonano mural, posadzimy 320 krzewów róż", napisał polityk na swoim Facebooku i dodał podziękowania za współpracę Tomaszowi Majewskiemu i Kamilowi Sipowiczowi.

Mural można będzie oglądać przy ulicy Żeromskiego 44/50 (od strony ul. Kleczewskiego). Dlaczego wybrano akurat warszawskie Bielany? To właśnie tu, przy ulicy Płatniczej, wiele lat mieszkała Kora. Z kolei posadzenie róż to nawiązanie do utworu zespołu Maanam o tytule Róża.

Wielbiciele talentu Olgi Jackowskiej wyrazili już swoje zdanie na temat miejskiego portretu. Większość jest zachwycona. „Projekt był naprawdę dobry. Ale efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Czyste piękno”; „Obraz jak żywy. Przepiękny, tak jak ona była wspaniała”; „Super wyszło! Oby więcej takich murali zamiast "mazów" na murach”, to tylko niektóre komentarze, które znaleźliśmy w sieci.

Inne murale z Korą - gdzie zobaczyć?

Pierwszy mural z Korą, odsłonięty zimą 2019 roku, znajduje się także w Warszawie, a dokładnie przy ul. Nowy Świat 18/20 na tyłach Pałacu Branickich. Drzewo znajdujące się w pobliżu malunku wpływa na wygląd piosenkarki.

Za projekt odpowiadał Bruno Althamer. „Robiłem fotograficzną dokumentację i na zdjęciu zobaczyłem niemal wyłącznie gałęzie rosnącego obok kasztanowca. I tak narodził się pomysł, by włączyć drzewo w całą kompozycję. Dzięki niemu mural będzie się zmieniał wraz z porami roku. Gdy spadnie śnieg, Kora będzie miała blond balejaż, gdy drzewo zakwitnie – kwiaty we włosach”, opowiadał o swoim pomyśle artysta.

Zachęcamy do odwiedzenia obu miejsc, gdzie pamięć o Korze wciąż jest pielęgnowana. 

Zobacz też: Jak dziś wygląda pierwszy warszawski mural upamiętniający Korę ? Zobacz wyjątkowe zdjęcie!

Kora, Olga JackowskaVIVA! nr. 24, 2012
Fot. Zuza Krajewska

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA w rozmowie o rzeczach fundamentalnych: rodzinie, miłości, szczerości, odwadze, dobroci, wyrozumiałości i wolności wyboru. JACEK ROZENEK: jak podniósł się po udarze, dlaczego mówi, że żyje „na potrójnym haju”, i dlaczego nie wierzy już w miłość? ANNA WYSZKONI po pięciu latach przerwy wraca z nową płytą. Nam opowiada, co się z nią wtedy działo. WOJCIECH MANN mówi: „Nie uważam, żebym był nietuzinkowy. Po prostu mi się trochę udało, że trafiłem do radia…”.