Reklama

Czyżby małżeństwo księcia Alberta i księżnej Charlene dosięgła klątwa Grimaldich? Wszystko na to wskazuje. Średniowieczna legenda głosi, że nikt z rodu Grimaldich nie zazna szczęścia w miłości. Niestety, w każdym pokoleniu Grimaldich to się potwierdza: rozwody, zdrady, tragiczne śmierci... Nawet książęce siostry, Karolina i Stefania, nie uchroniły się przed tragicznym losem. Wygląda na to, że klątwa dosięgła także obecnego księcia Monako, Alberta II i jego małżonkę...

Reklama

Klątwa rodu Grimaldich - o co chodzi?

Kilka dni przed jego ślubem z Charlene Wittstock na jaw wyszło, że ma nieślubne dziecko, córkę Jaśminę. Choć do ślubu doszło, kilka lat później okazało się, że monakijski książę ma jeszcze nieślubnego syna Alexandra. Tym samym doczekał się czwórki dzieci - w 2014 roku na świat przyszły bliźnięta - Gabriella i Jacques - które urodziła mu żona, księżna Charlene. I choć prasa milczy na temat tego, czy książę ucieka się do zdrad, to patrząc na jego zdjęcia z małżonką, trudno powiedzieć, czy są szczęśliwi... Choć wiernie tkwią u swego boku, to na twarzy księżnej Charlene próżno szukać uśmiechu.

Zwykle wygląda na nieobecną, a zagraniczne media bezlitośnie wytykają jej próby zawalczenia o uwagę męża operacjami plastycznymi. Księżna Charlene, podobnie jak przed laty Grace Kelly, szybko zdała sobie sprawę z tego, jaką przyszło jej wieść rolę.

Grace Kelly wychodząc za mąż za księcia Rainiera w kwietniu 1956 roku, miała nadzieję, że będzie księżną, ale jednocześnie będzie kontynuować karierę aktorską. Niestety, Rainier zdecydowanie sprzeciwił się temu, by jego żona więcej czasu spędzała w USA niż w Monako. Choć zapowiadało się na wielką burzę i spektakularny rozwód, to jednak Grace potulnie poddała się woli męża. Gdy jednak Rainier zajęty był ratowaniem gospodarki i niezależności Monako, ona topiła smutki w alkoholu. Do samego końca odgrywała jednak swoją rolę idealnej księżnej, wspaniałej żony i cudownej matki dla trójki swoich niesfornych dzieci. Nie tylko Alberta i Stefanii, ale też Karoliny, która nie była jednak tak dyskretna jak jej matka.

W czerwcu 1978 roku wyszła za mąż za 17 lat starszego Junota. „Daję temu małżeństwu góra dwa lata”, powiedziała wówczas Grace Kelly i... miała rację. Dwa lata później Karolina była już po rozwodzie, ale na szczęście dla niej Watykan unieważnił małżeństwo, a ona mogła zacząć zupełnie nowy rozdział w życiu. Związała się z księciem Ernstem von Hannover, który gdy się poznali, wciąż był żonaty ze Szwajcarką Chantall Hochuli. Ten związek też nie przyniósł jej szczęścia, bowiem książę Ernst okazał się alkoholikiem i awanturnikiem. Mówiono nawet, że ma skłonności do przemocy.

Klątwa rodu Grimaldich zaczyna się spełniać także w przypadku księcia Alberta i księżnej Charlene. Na czym polega? Legenda ta sięga XIII wieku. Według niej praprzodek księcia Monako, Rainier I Grimaldi, ściągnął ją na swój ród, gdy porwał pewną dziewicę z Flamandii. Zrobił to z powodu rozbuchanej chuci, by zaspokoić swoje żądze. Kobieta w odwecie miała rzucić klątwę na jego ród. Według jej słów, żadne małżeństwo z tego rodu nie zazna szczęścia.

Przypominamy materiał Jakuba Biskupskiego, który został opublikowany na łamach magazynu VIVA! w 2010 roku. Wówczas ogłoszono... zaręczyny księcia Monako. Czy spodziewał się, że dosięgnie go klątwa? Zapraszamy do lektury!

Czytaj także: Smutne losy Charlene z Monako. Jakie tajemnice skrywa przed całym światem?

Książę Monako zaręczony

W klubach nocnych Monako żałoba. Najsłynniejszy playboy Lazurowego Wybrzeża zaręczył się! Książę Albert II chce oddać wolność, nazwisko i pół tronu pływaczce z RPA Charlene Wittstock.Życiową decyzję książę Albert II podejmuje w czerwcu na ślubie szwedzkiej księżniczki Wiktorii i jej wieloletniego przyjaciela, Daniela Westlinga, dziś księcia Västergotländ. Telefonuje do ojca ukochanej: „Proszę o rękę pańskiej córki”. Ojciec wniebowzięty. „Zadzwonił do mnie tuż przez meczem Francja – RPA. Musiałem szybko to załatwić”, żartuje potem Michael Wittstock. Klamka zapadła. Król życia usidlony.Narzeczona dostaje okazały pierścionek z diamentem w białym złocie. To dzień jej triumfu. Po dziesięciu latach plotek, oszczerstw, unikania oficjalnych spotkań, publicznych wystąpień i paparazzich. Wytrwała, bo jest twarda. Od ósmego roku życia codziennie osiem godzin na basenie. Gdy zostaje mistrzynią na zawodach w Monako w 2000 roku, to właśnie Albert wręcza jej medal. Całują się kurtuazyjnie. Nie wiedzą, że przed nimi miłość. A nawet rodzina.

Narodziny księcia Alberta

Mama byłaby szczęśliwa. Grace Kelly, hollywoodzka gwiazda, żona Rainiera III, uwielbiała małego Alberta. Gdy się urodził, całe Monako tonęło w kwiatach. Jego przyjście na świat ogłosiło 101 armatnich wystrzałów. Surowy ojciec widział w nim następcę tronu i szkolił do przyszłych obowiązków. Matka powtarzała: „On jest wrażliwy” i przytulała. Piękna, inteligentna, z poczuciem humoru. Wydawała się kobietą idealną. Gdy zmarła tragicznie w 1982 roku, prowadząc samochód, rozpaczał. Może dlatego tak długo opierał się małżeństwu? Żadna z wielu kobiet nie dorównywała jego wyniesionej na piedestał matce? „Trudno jest znaleźć kogoś, z kim by się chciało być całe życie”, przyznawał szczerze.

I ze sztuki szukania uczynił sztukę życia. Mieszkańcy Monako doskonale pamiętają imprezy, na których szalał w latach 80. i 90. Gdy kończył 43 lata, światową prasę obiegły zdjęcia, na których ugania się po plaży za półnagimi kobietami. Zawsze pociągały go modelki i mistrzynie sportu o pięknych, posągowych kształtach. Wiązano go z najsłynniejszymi królowymi wybiegów: Naomi Campbell, Karen Mulder czy Adrianą Sklenarikovą. Claudię Schiffer przedstawił nawet ojcu. Rainier, który po śmierci żony pozostał wdowcem, przyznał, że modelka „ma ten sam wdzięk, co księżna Grace”.

Czytaj także: Chciała uciec, a na uroczystości nie kryła łez. Tak wyglądał ślub księcia Monako

Romanse księcia Rainiera

Lecz wszystko na nic. Kobiety zmieniał błyskawicznie, podobno samej Sharon Stone poświęcił tylko trzy dni i cztery noce. Z żadną pięknością nie wiązał się na dłużej. Był w tym tak konsekwentny, że zaczęto plotkować o jego homoseksualizmie. Dementował to na łamach prasy: „Na początku mnie to śmieszyło. Potem było coraz mniej zabawne”. Na pewno nie śmieszyło ojca. Rainier, sam będąc wnukiem praczki z Algierii, marzył o godnym dworze. Dlatego naciskał na syna, urabiał na przywódcę. Studia w Ameryce – psychologia, socjologia, ekonomia.

Służba w marynarce francuskiej, z której Albert wychodzi jako porucznik. Tajniki zarządzania finansami poznaje w znanych firmach Moet Hennessy w Paryżu, a także w Morgan Guarantee Trust w Nowym Jorku. Wie, że władza to jego przeznaczenie, lecz próbuje jej się wyśliznąć.

Bardziej pociąga go bieganie z psimi zaprzęgami po Arktyce. I sport. Szermierka, tenis, ma czarny pas judo. Występował pięć razy na zimowych olimpiadach jako kapitan drużyny bobslejowej. Poważne życie, stabilizacja w ogóle go nie interesują. Ojciec, widząc, że dorosły syn nie zamierza się ustatkować, zmienia przed śmiercią konstytucję. Jeżeli Albert nie doczeka się dzieci z legalnego związku, władza w księstwie przejdzie na jego siostrę Karolinę. I jej potomstwo.

Klątwa rodu Grimaldi

Chcąc zrobić odchodzącemu ojcu przyjemność, wiąże się z siostrą żony następcy hiszpańskiego tronu, Telmą Ortiz Rocasolano. Lecz gdy Rainier umiera, związek, jak wszystkie poprzednie, się rozpada. Albert w 2005 roku zostaje głową państwa i zaraz wybucha skandal. Urodziwa czarnoskóra stewardesa, Nicole Coste, ogłasza w „Paris Matchu”, że książę jest ojcem jej dwuletniego synka Aleksandra. Po badaniach DNA kochliwy arystokrata daje chłopcu nazwisko. Dzięki temu syn będzie dziedziczył jego wielki majątek, który wycenia się na dwa miliardy euro. Ale na tronie nie zasiądzie.

Książę uznaje też Jazmin Grace, dziś już 18-letnią córkę – owoc gorącego, acz krótkiego romansu. Jego miłosne perypetie doskonale wpisują się w cień klątwy, która wisi nad rodem Grimaldich. Według legendy w średniowieczu jeden z przodków porwał i zgwałcił flamandzką wieśniaczkę. Dziewczyna wykrzyczała swoją zemstę: „Odtąd nikt z rodu napastnika nie zazna szczęścia w miłości”.

Niestety, w każdym pokoleniu Grimaldich to się potwierdza: rozwody, zdrady, tragiczne śmierci. Książęce siostry, Karolina i Stefania, również nie uchroniły się przed tragicznym losem. Starsza, Karolina, trzykrotna mężatka, najszczęśliwsza była z drugim mężem, włoskim biznesmenem, Stefano Casiraghim. Urodziła im się trójka dzieci. I właśnie na oczach syna Stefano zginął w czasie zawodów motorowych na morzu. Obecny mąż, z którym Karolina pozostaje w separacji (rozwód w toku), Ernst August Hanover, pije i zdradza. Jej siostra Stefania ma słabość do ochroniarzy i cyrkowców. Jej małżeństwa zakończone rozwodami to tragikomedie. Nic dziwnego, że książę Albert chętnie odpierał zarzuty starokawalerstwa, tłumacząc, że małżeństwa jego sióstr „wywarły na niego negatywny wpływ”. Ale dziś ma 52 lata i musi się ustatkować.

Czytaj także: Najsmutniejsza księżna świata, która znosi zdrady i upokorzenia. Co wiemy o księżnej Monako?

Książę Abert zakochany?

Przodkowie narzeczonej księcia Alberta byli ubogimi robotnikami. W XIX wieku wyemigrowali z Niemiec do Afryki. Jej dziadek poszukiwał diamentów. Bezskutecznie. Dopiero jej trafił się „królewski” skarb. Lecz przed Charlene trudny czas. Musi lawirować między sztywnymi wymogami dworskiej etykiety, nieślubnymi dziećmi ukochanego i legendą Grace Kelly. Już teraz porównują ją do niej. Zdjęcie narzeczonych wystylizowano na zdjęcie ojca Rainiera III z Grace – w tym samym ogrodzie, w podobnych pozach. Piękna narzeczona z RPA rzeczywiście ją przypomina.

Reklama

Ślub latem, ale za rok. Charlene jest protestantką – aby zostać księżną Monako, przeszła na katolicyzm. Z przyszłym mężem łączy ją miłość do sportu. Jednak czy to wystarczy? Czy książęcy małżonek zmieni swe kawalerskie upodobania? Ci, którzy ich znają, zapewniają, że wystarczy spojrzeć w oczy Charlene, by zobaczyć, ile ma siły. Przy niej playboy zostanie pantoflarzem. Sam książę przyznał prasie: „Ona ma naprawdę silną osobowość”. Z decyzji wujka najbardziej cieszą się dorosłe dzieci siostry księcia, Karoliny. Wujek nareszcie się zaręczył, wreszcie i one mogą! O tym, jak dziś wygląda życie księcia Alberta i księżnej Charlene przeczytacie tutaj.

Reklama
Reklama
Reklama