Justyna Kopińska
Fot. Facebook
Wyróżnienie

Po raz pierwszy Polka nominowana do europejskiego Pulitzera! Justyna Kopińska zdobędzie nagrodę?

Marta Kosakowska 18 lutego 2016 21:15
Justyna Kopińska
Fot. Facebook

Justyna Kopińska została nominowana do "europejskiego Pulitzera", czyli "European Press Prize". To pierwszy raz w historii, kiedy na liście nominowanych znalazł się polski tekst. Dziennikarka została wyróżniona za poruszający reportaż pt. "Oddział chorych ze strachu", który został opublikowany na łamach "Dużego Formatu", dodatku do "Gazety Wyborczej", w lipcu 2015 roku. Polska kandydatka do nagrody poinformowała o tym na swoim profilu na Facebooku.

Zgłoszono ponad pięćset prac z różnych krajów. Jury (wśród nich założyciel El Pais i redaktor naczelna Le Monde) wybrało sześć - mam bardzo mocną konkurencję m.in. Paul Raymond z The Guardian i Jonathan Stock z Der Spiegel. Trzymajcie proszę kciuki - napisała reportażystka.

Justyna Kopińska zdobędzie European Press Prize?

Reportaż Justyny Kopińskiej opowiada historię pacjentów szpitala psychiatrycznego dla młodzieży w Starogardzie Gdańskim. Pracownicy placówki twierdzą, że była ordynator oddziału Anna M., znęcała się nad podopiecznymi szpitala. Proceder miał trwać latami. Czy reportaż dziennikarki "Gazety Wyborczej" ma szansę na wygraną? Nagroda dla Kopińskiej przeszłaby do historii polskiego dziennikarstwa.

 

Justyna Kopińska była już wielokrotnie nagradzana za swoje reportaże. Dziennikarka na co dzień pracuje w "Dużym Formacie". Przygotowuje materiały o tematyce kryminalnej, związanej z prawem karnym, sądami i więziennictwem. Doświadczenie dziennikarskie zdobywała, m.in. w Stanach Zjednoczonych i Afryce Środkowe. W 2015 roku wydała książkę, opisującą przyczyny przemocy w sierocińcu siostry Bernadetty.

 

Ma na swoim koncie m.in. nagrodę Grand Press, nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, nagrodę Amnesty International oraz nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej, dwukrotnie zdobyła również wyróżnienie im. Andrzeja Woyciechowskiego. Czy już wkrótce do Kopińskiej do tej listy będzie mogła dopisać "europejskiego Pulitzera", jak bywa nazywana nagroda European Press Prize? Nagrody zostaną przyznane w pięciu kategoriach. O to zaszczytne wyróżnienie będzie walczyć 33 dziennikarzy z całej Europy, wśród nich jest Justyna Kopińska. Listę zwycięzców poznamy 14 kwietnia. Każdy ze zwycięzców w nagrodę otrzyma 10 tysięcy euro.

 

Polecamy także: Kamil Durczok po roku od wybuchu afery: „Ja do niczego nie wracam, bo nigdy nigdzie nie poszedłem”.

 

Justyna Kopińska poinformowała o nominacji na Facebooku.

Justyna Kopińska
Fot. Facebook

 

Dziennikarka zdobyła już m.in. Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej.

Justyna Kopińska
Fot. East News

Justyna Kopińska
Fot. East News

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.