Jak się poznali?

Gabriela Czernecka 3 czerwca 2021 07:04

Aleksander Kwaśniewski już po pierwszym spotkaniu z Jolantą powiedział znajomym, że to właśnie ona zostanie jego żoną. Ona była nim wówczas tylko zauroczona. Pojawiła się przyjaźń, która szybko przerodziła się w coś więcej. Nie obyło się jednak bez problemów, ale te tylko scementowały ich związek. W listopadzie tego roku Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy będą obchodzić 42. rocznicę ślubu!

Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy są razem od 41 lat

Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy pobrali się w 1979 roku, i od tamtej pory są nierozłączni. „To jest szmat czasu te ponad 40 lat. Ślub z Jolą to była najlepsza decyzja w moim życiu. I nie żałuję ani sekundy”, wyznał były prezydent w jednym z wywiadów z Super Expressem. Co roku para wybiera się w malowniczą podróż, aby uczcić tak ważną datę, a w zeszłym roku odwiedzili Mazury. Gdzie wybiorą się za kilka miesięcy? Tego jeszcze nie ujawniają, ale nie ma wątpliwości, że będzie to ciekawy kierunek.

Jak rozwijała się przepiękna historia miłości Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich?

Jolanta Kwaśniewska i Aleksander Kwaśniewski - jak się poznali?

„Poznaliśmy się, kiedy mąż był już na ostatnim roku studiów. Ja byłam wtedy na trzecim roku prawa i administracji. Spotkaliśmy się na zebraniu Rady Uczelnianej. Olek spotkał się z moim kolegami i powiedział do nich, że się ze mną ożeni”, wyjawiła Jolanta Kwaśniewska w wywiadzie z Krzysztofem Ibiszem dla programu Demakijaż. Aleksander Kwaśniewski nie wiedział, że Jolanta cierpiała wówczas po zerwaniu z poprzednim partnerem, jednak nie poddał się i postanowił walczyć o serce ukochanej.

Zobacz też: Jolanta Kwaśniewska na zdjęciu z młodości. Internauci zachwyceni!

Ich pierwsza randka odbyła się na prywatce u znajomych. Już wtedy wiedzieli, że wyjdzie z tego coś więcej. Okazuje się, że oboje najbardziej przeżywali spotkanie... z teściami! Aleksander Kwaśniewski robił wszystko, by zaimponować rodzicom przyszłej żony. Ojciec Jolanty Kwaśniewskiej obawiał się, czy studencki działacz będzie w stanie utrzymać rodzinę, z kolei Jolanta Kwaśniewska wspominała: „Do dziś pamiętam, jak mi serce biło, kiedy przedstawił mnie swojemu tacie”. Obawy okazały się jednak bezpodstawne. Para stanęła na ślubnym kobiercu w listopadzie 1979 roku. Początki małżeństwa nie były jednak łatwe.

„Pamiętam swój pierwszy dzień w Warszawie. Ursynów w budowie, błoto po kolana, dwunastopiętrowy blok. Mąż otwiera drzwi do mieszkania i przenosi mnie przez próg. (...) Pusta kawalerka, trzydzieści metrów kwadratowych, na podłodze płytki PCW, w łazience jakaś terakota. A że pod spodem biegną rury, więc ciepła. Siedliśmy na tych kafelkach, rozpakowaliśmy kanapki i byliśmy chyba najszczęśliwszą parą na świecie”, opowiadała Jolanta Kwaśniewska w rozmowie z TVN24.

Jak sama przyznała, ten czas był dla nich trudny, ale ich zahartował i bardzo do siebie zbliżył. W lutym 1981 roku na świat przyszła ich córka, Aleksandra Kwaśniewska. Jolanta Kwaśniewska wielokrotnie powtarzała, że rodzina to wielki dar, o który trzeba dbać. Dlatego też mąż zawsze mógł na nią liczyć.

Zobacz też: „Lubię mówić ludziom, że ich podziwiam”. Jolanta Kwaśniewska kończy 66 lat!

Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy: historia miłości

Szybko wkroczył w świat polityki, a ona poświęciła się wychowywaniu córki. „Pamiętam, że gdy mąż wszedł w politykę, zaczęłam nagle odpowiadać znajomym: „Nie, nie przyjdziemy, Olka nie będzie”. Męża właściwie cały czas nie było w domu. Uważałam, że muszę dzielić się nim w imię – jak bardzo górnolotnie by to zabrzmiało – dobra kraju”, przyznała Jolanta Kwaśniewska w rozmowie z Aleksandrą Pawlicką z Newsweeka.

Kiedy Aleksandra Kwaśniewska była mała, to mama była odpowiedzialna za jej wychowywanie, wywiadówki czy dbanie o mieszkanie. „Tak naprawdę byłam matką samotnie wychowującą dziecko”, podsumowała. Mąż nie zgodził się z nią i stwierdził: „Przesada. Mam swoją teorię dotyczącą udanego małżeństwa: nie narzucać się z obecnością”. Żona ironicznie przyznała mu rację, odpowiadając: „Nawet gdy przychodziła niedziela, to jadłeś śniadanie nie z nami, tylko z panią Moniką Olejnik w Radiu Zet”. 

Sporo zmieniło się, gdy Ola dorosła, a Aleksander Kwaśniewski został prezydentem. Czy na lepsze? „Mieliśmy dobrze poukładane życie – ja dobrze prosperującą firmę, Oleńka, nasza córka, rozpoczynała naukę w liceum. Myślałam: „Chwilo, trwaj, niech mąż nam tego nie zniszczy, nie zmieni”. Aż przyszła informacja, że mąż wygrał wybory. Nie dowierzałam, sądziłam, że jak się uszczypnę, to się obudzę, że to się nie dzieje. Ale następnego dnia pod naszym domem stali już funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu. Wiedziałam, że nasze życie już nigdy nie będzie takie, jakie było. Mąż został prezydentem, ja prezydentową. Musieliśmy ułożyć nasze życie na nowo i przede wszystkim znaleźć w nim miejsce dla siebie”, mówiła Jolanta Kwaśniewska w rozmowie z Agą Kozak i Joanną Wrożyńską na łamach Wysokich Obcasów.

Okazuje się, że to nie czas prezydentury był dla nich najgorszy. „Nasze małżeństwo miało różne fazy. Gdy przeprowadziliśmy się do Warszawy, rzeczywiście wpadłem w wir obowiązków. [...] Potem było tworzenie partii, kampanie wyborcze ’91, ’93 i ’95. I wtedy nastąpiła zmiana. Okres prezydentury to czas bliskości”, stwierdził Aleksander Kwaśniewski. „Blisko to my byliśmy zawsze, ale nie zawsze fizycznie razem”, dodała żona.

Zobacz też: Jolanta Kwaśniewska ujawnia nieznane sekrety małżeństwa z byłym prezydentem

Para prezydencka mówi wprost, jaki jest ich sekret na idealne małżeństwo – to walka z nudą. Jak im udało się uniknąć monotonii? „Małżeństwo to ziemia, którą można zostawić odłogiem albo uprawiać przez małe gesty. Lubię obdarowywać żonę kwiatami. Studentom zawsze tłumaczę, że kwiaty trzeba przynosić dziewczynom bez okazji, bo jak przynosi się tylko z okazji, to zawsze się o jakiejś zapomni, a gdy zdarzy się przynieść bez okazji, to będzie podejrzane”, żartował były prezydent w rozmowie z Newsweekiem.

Para często sprawia sobie drobne przyjemności, robią sobie wzajemnie prezenty. „Na przykład mąż wstaje rano i robi mi śniadanie”, wyjawiła Jolanta Kwaśniewska, po czym dodała wprost: „życie jest krótkie, trzeba wykorzystywać każdą szansę, żeby się pocieszyć, sprawić sobie przyjemność”.  

1/10
Aleksander Kwaśniewski, Jolanta Kwaśniewska 1995
Copyright @East News
1/10

Aleksander Kwaśniewski i Jolanta Kwaśniewska, 1995 rok

2/10
JAN SKARZYNSKI/REPORTER
Copyright @JAN SKARZYNSKI/REPORTER
2/10

Aleksander Kwaśniewski i Jolanta Kwaśniewska, 1999 rok

POLECAMY: Jolanta Kwaśniewska ulubioną Pierwszą Damą. Wyniki sondażu

3/10
Aleksander Kwaśniewski, Jolanta Kwaśniewska 2001
Copyright @Prończyk/AKPA
3/10
4/10
Aleksander Kwaśniewski, Jolanta Kwaśniewska 2004
Copyright @Mikulski/AKPA
4/10

Aleksander Kwaśniewski i Jolanta Kwaśniewska, 2004 rok

5/10
Aleksander Kwaśniewski, Jolanta Kwaśniewska 2004
Copyright @East News
5/10

Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy na spotkaniu z królową Elżbietą II i księciem Filipem, 2004 rok

POLECAMY: Aleksandra Kwaśniewska spotkała się z królową Elżbietą II. Do sieci trafiło ich wspólne zdjęcie

6/10
Aleksander Kwaśniewski, Jolanta Kwaśniewska 2005
Copyright @JERZY DUDEK/East News
6/10

Aleksander Kwaśniewski i Jolanta Kwaśniewska, 2005 rok

7/10
Aleksander Kwaśniewski, Jolanta Kwaśniewska 2008 rok
Copyright @Wojtalewicz Jarosław/AKPA
7/10

Aleksander Kwaśniewski i Jolanta Kwaśniewska, 2008 rok

8/10
Aleksander Kwaśniewski, Jolanta Kwaśniewska 2012
Copyright @Tadeusz Matkowski/Ted MATKOWSKI/East News
8/10

Aleksander Kwaśniewski i Jolanta Kwaśniewska, 2012 rok

ZOBACZ: Jakiej muzyki słucha Aleksander Kwaśniewski? Były prezydent odpowiedział na to pytanie!

9/10
Aleksander Kwaśniewski, Jolanta Kwaśniewska 2014
Copyright @ADAM JANKOWSKI/REPORTER
9/10

Aleksander Kwaśniewski i Jolanta Kwaśniewska, 2014 rok

POLECAMY: „Lubię mówić ludziom, że ich podziwiam”. Jolanta Kwaśniewska kończy 66 lat!

10/10
Aleksander Kwaśniewski, Jolanta Kwaśniewska 2019
Copyright @Jan Bielecki/East News
10/10

Aleksander Kwaśniewski i Jolanta Kwaśniewska, 2019 rok

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EDYTA PAZURA o dorastaniu w Nowej Hucie, macierzyństwie, odwadze i miłości silniejszej niż wszystko. Wybitny kardiochirurg GRZEGORZ RELIGA mierzy się z legendą ojca – Zbigniewa Religi. Charyzmatyczna wokalistka SINÉAD O’CONNOR jednym czynem przekreśliła swoje życie i karierę. Co się kryło za jej upadkiem? JOANNA DARK nagrała płytę „Osiecka / Przybora – Ale Jazz!”. Dlaczego właśnie Osiecka? PIOTR CZAYKOWSKI życiowe przypadki ulubionego modela Armaniego. W cyklu PODRÓŻE Malediwy – wyspy, które mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.