„Ślub z Jolą to była najlepsza decyzja w moim życiu. I nie żałuję ani sekundy”

Gabriela Czernecka 15 listopada 2022 11:58

To była miłość od pierwszego wejrzenia. Były prezydent, gdy tylko ujrzał swoją ukochaną po raz pierwszy, wiedział już, że to ta jedyna. Z drugiej strony było podobnie. Jolanta Kwaśniewska także poczuła zainteresowanie przyszłym mężem. Chociaż początkowo łączyła ich przyjaźń, dłużej nie mogli się bronić. Miłość narodziła się równie szybko. 24 listopada małżonkowie będą obchodzić 44. rocznicę ślubu! Jakiś czas temu w sieci pojawiło się archiwalne zdjęcie byłej prezydenckiej pary. Kadr podbił serca internautów i stał się prawdziwym hitem. Trudno przejść obok niego obojętnie. A dziś, 15 listopada, Aleksander Kwaśniewski świętuje 69. urodziny. Jakim jest mężem i jaka jest historia ich niezwykłej miłości?

Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy są razem od 44 lat

Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy pobrali się w 1979 roku, i od tamtej pory są nierozłączni. „To jest szmat czasu te ponad 40 lat. Ślub z Jolą to była najlepsza decyzja w moim życiu. I nie żałuję ani sekundy”, wyznał były prezydent w jednym z wywiadów z Super Expressem. Co roku para wybiera się w malowniczą podróż, aby uczcić tak ważną datę.

Rok temu w sieci pojawiło się zdjęcie Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich z czasów młodości. Kadr zamieszczono na instagramowym profilu o nazwie - Sentymenty.  Jak podpisali twórcy konta: "Zdjęcie znalezione w magazynie „Sukces”, rubryka towarzyska (chyba 1992)". Fotografia została wykonana, zanim Aleksander Kwaśniewski został prezydentem Polski. Małżonkowie pozują do zdjęcia, obejmując się czule. Była pierwsza dama ma na sobie kostium do ćwiczeń (internauci zasugerowali, że przypomina on ten z teledysku Call on me!) a polityk kombinezon z marynarskim motywem.  Z jakiej okazji powstała fotografia? Nie wiadomo, ale fani pospieszyli z komentarzami i zachwycają się wyglądem Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

„Nostalgicznie się zrobiło ❤”, „Piękni ludzie”, „Klasa sama w sobie”, „Co za nogi u pani Jolanty! Co za masa u pana Aleksandra! Zdjęcie roku. Jak zasnąć, jak żyć?”, czytamy.

Sprawdź też: Bartosz Obuchowicz powrócił na salony! Aktor zmienił się nie do poznania

Jak rozwijała się przepiękna historia miłości Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich?

Jolanta Kwaśniewska i Aleksander Kwaśniewski: historia miłości

„Poznaliśmy się, kiedy mąż był już na ostatnim roku studiów. Ja byłam wtedy na trzecim roku prawa i administracji. Spotkaliśmy się na zebraniu Rady Uczelnianej. Olek spotkał się z moimi kolegami i powiedział do nich, że się ze mną ożeni”, wyjawiła Jolanta Kwaśniewska w wywiadzie z Krzysztofem Ibiszem dla programu Demakijaż. Ona miała wtedy 25 lat, a przyszły prezydent był rok starszy. Aleksander Kwaśniewski nie wiedział, że Jolanta cierpiała wówczas po zerwaniu z poprzednim partnerem, jednak nie poddał się i postanowił walczyć o serce ukochanej.

Zobacz też: Joanna Kulig w kolejnej światowej produkcji! Polka wystąpi u boku ikony francuskiego kina

Ich pierwsza randka odbyła się na prywatce u znajomych. Już wtedy wiedzieli, że wyjdzie z tego coś więcej. Okazuje się, że oboje najbardziej przeżywali spotkanie... z teściami! Aleksander Kwaśniewski robił wszystko, by zaimponować rodzicom przyszłej żony. Ojciec Jolanty Kwaśniewskiej obawiał się, czy studencki działacz będzie w stanie utrzymać rodzinę, z kolei Jolanta Kwaśniewska wspominała: „Do dziś pamiętam, jak mi serce biło, kiedy przedstawił mnie swojemu tacie”. Obawy okazały się jednak bezpodstawne. Para stanęła na ślubnym kobiercu w listopadzie 1979 roku. Początki małżeństwa nie były jednak łatwe. Tak Jolanta Kwaśniewska wspominała pierwsze dni w stolicy. 

„Pamiętam swój pierwszy dzień w Warszawie. Ursynów w budowie, błoto po kolana, dwunastopiętrowy blok. Mąż otwiera drzwi do mieszkania i przenosi mnie przez próg. (...) Pusta kawalerka, trzydzieści metrów kwadratowych, na podłodze płytki PCW, w łazience jakaś terakota. A że pod spodem biegną rury, więc ciepła. Siedliśmy na tych kafelkach, rozpakowaliśmy kanapki i byliśmy chyba najszczęśliwszą parą na świecie”, opowiadała Jolanta Kwaśniewska w rozmowie z TVN24.

Jak sama przyznała, ten czas był dla nich trudny, ale ich zahartował i bardzo do siebie zbliżył. W lutym 1981 roku na świat przyszła ich córka, Aleksandra Kwaśniewska. Jolanta Kwaśniewska wielokrotnie powtarzała, że rodzina to wielki dar, o który trzeba dbać. Dlatego też mąż zawsze mógł na nią liczyć.

Zobacz też:  Po powrocie z pracy zastała puste mieszkanie... Agnieszka Krukówna już nikomu więcej nie zaufała

Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy: historia miłości

Szybko wkroczył w świat polityki, a ona poświęciła się wychowywaniu córki. „Pamiętam, że gdy mąż wszedł w politykę, zaczęłam nagle odpowiadać znajomym: „Nie, nie przyjdziemy, Olka nie będzie”. Męża właściwie cały czas nie było w domu. Uważałam, że muszę dzielić się nim w imię – jak bardzo górnolotnie by to zabrzmiało – dobra kraju”, przyznała Jolanta Kwaśniewska w rozmowie z Aleksandrą Pawlicką z Newsweeka.

Kiedy Aleksandra Kwaśniewska była mała, mama była odpowiedzialna za jej wychowywanie, wywiadówki czy dbanie o mieszkanie. „Tak naprawdę byłam matką samotnie wychowującą dziecko”, podsumowała. Mąż nie zgodził się z nią i stwierdził: „Przesada. Mam swoją teorię dotyczącą udanego małżeństwa: nie narzucać się z obecnością”. Żona ironicznie przyznała mu rację, odpowiadając: „Nawet gdy przychodziła niedziela, to jadłeś śniadanie nie z nami, tylko z panią Moniką Olejnik w Radiu Zet”. 

Sporo zmieniło się, gdy Ola dorosła, a Aleksander Kwaśniewski został prezydentem. Czy na lepsze?Aleksander Kwaśniewski podkreślał, że ich małżeństwo przechodziło różne fazy. „Nasze małżeństwo miało różne fazy. Wchodząc w politykę, rzeczywiście wpadł tym samym w wir obowiązków. ,,Potem było tworzenie partii, kampanie wyborcze ’91, ’93 i ’95. I wtedy nastąpiła zmiana. Okres prezydentury to czas bliskości”, stwierdził Aleksander Kwaśniewski. „Blisko to my byliśmy zawsze, ale nie zawsze fizycznie razem”, dodała żona.

Ich życie było poukładane. Jolanta Kwaśniewska prowadziła świetnie prosperującą firmę — agencję obrotu nieruchomościami, Ola uczyła się w liceum. Po wygranych wyborach musieli odnaleźć się w nowej rzeczywistości, odnaleźć w niej miejsce dla siebie. „Myślałam: „Chwilo, trwaj, niech mąż nam tego nie zniszczy, nie zmieni”. Aż przyszła informacja, że mąż wygrał wybory. Nie dowierzałam, sądziłam, że jak się uszczypnę, to się obudzę, że to się nie dzieje. Ale następnego dnia pod naszym domem stali już funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu. Wiedziałam, że nasze życie już nigdy nie będzie takie, jakie było. Mąż został prezydentem, ja prezydentową”, mówiła Jolanta Kwaśniewska w rozmowie z Agą Kozak i Joanną Wrożyńską na łamach Wysokich Obcasów.

To był dla rodziny wymagający czas. Pełnienie obowiązków publicznych również wiązało się z napiętym harmonogramem. Jolanta Kwaśniewska brała bardzo dużo na swoje barki. „O wiele więcej niż mogłam”, mówiła była pierwsza dama w audycji W cztery oczy.

Zobacz też:  Zaśpiewali Dumkę na dwa serca, lecz duet nagrywali osobno. Tajemnice relacji Edyty Górniak i Mieczysława Szcześniaka

Niedawno w mediach pojawiły się informacje, że Jolanta Kwaśniewska planuje zająć się polityką. Fani byłej pierwszej damy cenią ją za działalność charytatywną, nienaganne maniery i charyzmę. Aleksander Kwaśniewski dementował te plotki, podkreślając, że jego ukochana nigdy nie zajmowała się polityką i nic nie wskazuje na to, by miałoby się to zmienić.

„Zajmowała się działalnością charytatywną, społeczną, dzisiaj to kontynuuje, jej fundacja jest niezwykle zaangażowana w kwestię uchodźców, relokacji i pomocy dla uchodźców [...] To jest jej żywioł, to jest to, co ona robi bardzo dobrze, i z moich rozmów, a mam przecież codzienny kontakt z tą wspaniałą kobietą, wynika, że ona do polityki nie pójdzie”, tłumaczył [cytat za goniec.pl].

Sekret na udane małżeństwo według Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich

Para prezydencka mówi wprost, jaki jest ich sekret na idealne małżeństwo – to walka z nudą. Jak im udało się uniknąć monotonii? „Małżeństwo to ziemia, którą można zostawić odłogiem albo uprawiać przez małe gesty. Lubię obdarowywać żonę kwiatami. Studentom zawsze tłumaczę, że kwiaty trzeba przynosić dziewczynom bez okazji, bo jak przynosi się tylko z okazji, to zawsze się o jakiejś zapomni, a gdy zdarzy się przynieść bez okazji, to będzie podejrzane”, żartował były prezydent w rozmowie w jednym z wywiadów dla Newsweeka.

Aleksander Kwaśniewski w innej rozmowie podkreślał, że spędzone z żoną lata, to piękna historia miłości i cierpliwości. „Przez 42 lata trzeba wykazać się nie tylko miłością i wyrozumiałością, ale i cierpliwością. Jednocześnie muszę powiedzieć, że najważniejsze to, czego życzę wszystkim parom, to żeby poza tym być przyjaciółmi i żeby móc na siebie wzajemnie liczyć", dodawał w 2021 roku w rozmowie z Super Expressem. 

Para często sprawia sobie drobne przyjemności, robią sobie wzajemnie prezenty. „Na przykład mąż wstaje rano i robi mi śniadanie”, wyjawiła Jolanta Kwaśniewska, po czym dodała wprost: „życie jest krótkie, trzeba wykorzystywać każdą szansę, żeby się pocieszyć, sprawić sobie przyjemność”. 

Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy: miłość ponad wszystko

W ostatnim czasie w mediach bardzo głośno było o trudnej operacji kolana, jaką przeszedł był prezydent i trudnej rekonwalescencji. Żona i córka cały czas trwały przy Aleksandrze Kwaśniewskim i wspierały go w trudnych chwilach. W małżeństwie Kwaśniewskich zawsze widać było miłość i oddanie. Jolanta Kwaśniewska również w tej sytuacji stanęła na wysokości zadania i zrobiła wszystko, aby mąż doszedł do siebie bo trudnym zabiegu. Sam prezydent w mediach wielokrotnie podkreślał, że zdrowie zawdzięcza dwóm najważniejszym kobietom w jego życiu. 

W dniu urodzin, Aleksandrowi Kwaśniewskiemu życzymy wszystkiego, co najpiękniejsze!  

1/12
Aleksander Kwaśniewski, Jolanta Kwaśniewska 1995
Copyright @East News
1/12

Aleksander Kwaśniewski i Jolanta Kwaśniewska, 1995 rok

2/12
JAN SKARZYNSKI/REPORTER
Copyright @JAN SKARZYNSKI/REPORTER
2/12

Aleksander Kwaśniewski i Jolanta Kwaśniewska, 1999 rok

POLECAMY: Jolanta Kwaśniewska ulubioną Pierwszą Damą. Wyniki sondażu

3/12
Aleksander Kwaśniewski, Jolanta Kwaśniewska 2001
Copyright @Prończyk/AKPA
3/12
4/12
Aleksander Kwaśniewski, Jolanta Kwaśniewska 2004
Copyright @Mikulski/AKPA
4/12

Aleksander Kwaśniewski i Jolanta Kwaśniewska, 2004 rok

5/12
Aleksander Kwaśniewski, Jolanta Kwaśniewska 2004
Copyright @East News
5/12

Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy na spotkaniu z królową Elżbietą II i księciem Filipem, 2004 rok

POLECAMY: Aleksandra Kwaśniewska spotkała się z królową Elżbietą II. Do sieci trafiło ich wspólne zdjęcie

6/12
Aleksander Kwaśniewski, Jolanta Kwaśniewska 2005
Copyright @JERZY DUDEK/East News
6/12

Aleksander Kwaśniewski i Jolanta Kwaśniewska, 2005 rok

7/12
Aleksander Kwaśniewski, Jolanta Kwaśniewska 2008 rok
Copyright @Wojtalewicz Jarosław/AKPA
7/12

Aleksander Kwaśniewski i Jolanta Kwaśniewska, 2008 rok

8/12
Aleksander Kwaśniewski, Jolanta Kwaśniewska 2012
Copyright @Tadeusz Matkowski/Ted MATKOWSKI/East News
8/12

Aleksander Kwaśniewski i Jolanta Kwaśniewska, 2012 rok

ZOBACZ: Jakiej muzyki słucha Aleksander Kwaśniewski? Były prezydent odpowiedział na to pytanie!

9/12
Aleksander Kwaśniewski, Jolanta Kwaśniewska 2014
Copyright @ADAM JANKOWSKI/REPORTER
9/12

Aleksander Kwaśniewski i Jolanta Kwaśniewska, 2014 rok

POLECAMY: „Lubię mówić ludziom, że ich podziwiam”. Jolanta Kwaśniewska kończy 66 lat!

10/12
Aleksander Kwaśniewski, Jolanta Kwaśniewska 2019
Copyright @Jan Bielecki/East News
10/12

Aleksander Kwaśniewski i Jolanta Kwaśniewska, 2019 rok

11/12
Jolanta Kwaśniewska, Aleksander Kwaśniewski, Druga tura wyborów prezydenckich 2020
Copyright @Piotr Molecki/East News
11/12

Jolanta Kwaśniewska, Aleksander Kwaśniewski głosują podczas drugiej tury wyborów prezydenckich, 2020 rok

12/12
Jolanta i Aleksander Kwasniewscy w Pabianicach, 2022
Copyright @PIOTR KAMIONKA/REPORTER
12/12

Jolanta i Aleksander Kwasniewscy w Pabianicach, 2022

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.