Edyta Górniak, Mieczysław Szcześniak
Fot. Darek Lewandowski / Forum
NIEZWYKŁE RELACJE

Zaśpiewali Dumkę na dwa serca, lecz duet nagrywali osobno. Tajemnice relacji Edyty Górniak i Mieczysława Szcześniaka

O kulisach powstania utworu opowiedział Jacek Cygan

Karol Sowa 14 listopada 2023 18:56
Edyta Górniak, Mieczysław Szcześniak
Fot. Darek Lewandowski / Forum

Pod koniec lat 90. cała Polska usłyszała utwór z filmu „Ogniem i mieczem" - „Dumka na dwa serca". To właśnie Edyta Górniak i Mieczysław Szcześniak zaśpiewali kultową już piosenkę, która chwyciła za serca cały kraj. Okazuje się jednak, że duet nagrywali osobno, co zdarza się bardzo rzadko. Dlaczego? O kulisach tej współpracy opowiedział Jacek Cygan.

Edyta Górniak i Mieczysław Szcześniak — historia „Dumki na dwa serca"

Za kompozycję „Dumki na dwa serca" odpowiada Krzesimir Dębski, który otrzymał za nią Fryderyka w kategorii Kompozytor Roku oraz nagrodę na Międzynarodowej Akademii Filmowej — Philip Award. Zaś za tekst odpowiada Jacek Cygan.

Co ciekawe, na początku piosenkę miała wykonać Izabela Scorupco. „Piosenkę miała śpiewać filmowa Helena, umiejętności wokalne Scorupko były znane, ale... odmówiła. I tu do akcji wkroczyła wytwórnia płytowa, uparto się na duet" mówił Adam Halber. 

Ale to właśnie Edyta Górniak i Mieczysław Szcześniak stworzyli duet, który stał się kultowy. Oboje zaśpiewali „Dumkę na dwa serca", która do dzisiaj zachwyca kolejne pokolenia. „Do dziś, jeśli zdarza się, że podczas koncertu obydwoje to śpiewają, to emocje pulsują", wyznał wokalista. 

Co więcej, artyści nie nagrywali duetu razem, lecz osobno. „W studio Edyta Górniak, Mietek Szcześniak, Rafał i ja. Wszyscy czujemy ogromne napięcie, wiemy, że to się musi udać! Niestety, dzieje się coś nieprzewidywalnego. Kiedy Edyta i Mietek śpiewają osobno, jest rewelacyjnie. Natomiast kiedy są nagrywani razem, przestaje to brzmieć, jakby mieli za dużo energii, która rozsadza mikrofony. W tej sytuacji Rafał bierze mnie na bok i mówi: "Weź Edytę do bufetu i usiądźcie tam tak długo, aż was zawołam". Zapraszam Edytę na herbatę, dwie herbaty, trzy herbaty... Na szczęście Edyta wszystko rozumie. Rafał w tym czasie nagrywa spokojnie wokal Mietka. Wiem, że człowiekowi z zewnątrz trudno jest zrozumieć, że duet może być nagrywany osobno, ale tak się czasem zdarza", zdradził Jacek Cygan.

CZYTAJ TEŻ: Magda Gessler o tęsknocie za mamą i mężem. Podczas wywiadu w oczach restauratorki pojawiły się łzy

Edyta Górniak, Mieczysław Szcześniak, 18.04.2006

Fot. Prończyk / AKPA

Edyta Górniak i Mieczysław Szcześniak — relacja

Podczas pracy nad piosenką do filmu „Ogniem i mieczem" między Edytą Górniak a Mieczysławem Szcześniakiem narodziła się wyjątkowa relacja. Artyści bardzo się polubili i od 1998 roku zdarza się, że występują na jednej scenie. 

Tak było w 2020 roku, gdy piosenkarka świętowała 30-lecie pracy artystycznej w programie — „Jaka to melodia?". Wraz z Mirkiem Szcześniakiem zaśpiewała wówczas kultowy utwór. Z ich wspólnych fotografii wynika, że oboje darzą się wielkim szacunkiem. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Był uzależniony od alkoholu, nie odwiedziła go, gdy trafił do szpitala. Ojciec Marii Pakulnis zgotował jej piekło

Dumka na dwa serca, Edyta Górniak i Mieczysław Szcześniak, 2015 rok

Edyta Górniak i Mieczysław Szcześniak, 2020 rok

Edyta Górniak, Mieczysław Szcześniak
Fot. Radoslaw NAWROCKI / Forum

Edyta Górniak i Mieczysław Szcześniak, 18.03.2006 rok, Warszawa

Edyta Górniak, Mieczysław Szcześniak
Fot. Darek Lewandowski / Forum

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.